שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, רויטרס

רוסיה: צבא אסד – הכוח היחיד שצריך לנכוח בגבול סוריה-ישראל

ברקע המתיחות בצפון, ולאחר פגישתו של הנשיא הסורי עם מקבילו הרוסי, יצא שר החוץ לברוב במרומז נגד הנוכחות האיראנית בגבול: "יש להוציא את הכוחות שאינם סורים"

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר היום (שני) במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה כי רק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של המדינה – שקרוב לירדן ולישראל. נראה שהאמירה מתייחסת לנוכחותם של לוחמי המורדים הנאבקים בכוחות משטרו של בשאר אסד באזור, אך ייתכן כי הכוונה היא גם ללוחמים הנתמכים בידי איראן, שישראל קוראת שוב ושוב להרחיקם מהגבול.
 

"נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהווה בעלת ברית של הנשיא אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".


בתוך כך, המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח על תזוזות של הצבא הסורי לכיוון דרום. כלי התקשורת במדינה מדווחים כי עלונים מחולקים מעל לשמי האזורים שכבושים בידי המורדים, ובהם הפצרות לקבל את חוקי הממשל. שתי פעולות אלו מסמנות כי מתקפה צבאית באזור – קרבה.

>> עוד כתבות בחדשות 10:

למען האירוויזיון: האם הקואליציה תפיל חוק של ראש הממשלה?
איסור צילום חשוד והסדרת זכויות הנחקר: הרפורמה של שקד
כביש החוף: נמלט מניידת משטרה, נהג נגד כיוון התנועה - ונהרג
 

 כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן
 

כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן (רויטרס)

 אתמול דווח באתר הסעודי "אילאף" כי משא ומתן חשאי בין ישראל לאיראן נערך לאחרונה בבית מלון בירדן והביא להתחייבות איראנית שלא להשתתף בקרבות שבדרום-מערב המדינה. אחד הגורמים שהשתתף בשיחות אמר כי "הצד הישראלי התפלא מהמהירות בה הגיעו להסכמות ומההתחייבויות שהושגו בין הצדדים".


עוד דווח כי ישראל הבהירה לאיראנים שהיא לא תתערב בקרבות האלו ליד קווי הפסקת האש בגולן ובגבול הישראלי-ירדני, כל עוד איראן, המיליציות הנתמכות על ידה וחיזבאללה לא ייכנסו לשם. הכוחות הירדנים הם אלו שישמרו על אדמתם וימנעו הסתננות מהצד השני.

 נתניהו ורוחאני
 

נתניהו ורוחאני (רויטרס)

 לפני כשבועיים נפגשו נשיא סוריה בשאר אסד ומקבילו הרוסי ולדימיר פוטין בעיר סוצ'י. בפגישה נכחו גם שר החוץ הרוסי ושר הביטחון הרוסי. הפסגה כללה דיונים ארוכים בין שני הצדדים בנושאים שונים כולל המצב בסוריה והיחסים הבילטריאליים. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי אסד הודה לפוטין ולצבא רוסיה ובמיוחד לכוחות חיל האוויר הרוסי. לפי הנשיא הסורי, לכוחות אלה "היה תפקיד חשוב בלחימה בטרור בשנים האחרונות". 
 

בד בבד, בקרמלין הודיעו כי פוטין אמר לאסד שבשל חזרת היציבות לסוריה, כוחות זרים יעזבו את האזור. נוסף לכך, השניים ברכו אחד את השני: אסד את פוטין על ניצחונו בבחירות ופוטין את אסד על ניצחונו על המורדים.

ולדימיר פוטין ובשאר אסד בפגישה בסוצ'י
 

ולדימיר פוטין ובשאר אסד בפגישה בסוצ'י (רויטרס)

 בחודש נובמבר האחרון נחתם הסכם הפסקת אש בדרום סוריה בין ארה"ב רוסיה וירדן, שבמסגרתו האיראנים היו אמורים להתרחק מהגבול בין ישראל למדינה השסועה. פקיד אמריקני בכיר ציין אז כי במסגרת ההסכם, שלוש המדינות מתחייבות להרחיק מאזורים אלה את "כל הכוחות הזרים שאינם סורים", כולל חיזבאללה ומיליציות שנתמכות על ידי איראן. הרחקת הכוחות האיראנים מהגבול ברמת הגולן הייתה אחת הדרישות המרכזיות של ישראל