הג׳ירו הסתיים: כריס פרום וגיא שגיב עשו היסטוריה

הרוכב הישראלי הפך לראשון שסיים גרנד טור, הבריטי הוסיף לארונו את המירוץ הגדול האחרון שחסר לו

הרוכב הבריטי של סקיי הוסיף לארונו את הגרנד טור האחרון שהיה חסר לו, הג'ירו ד'איטליה, אחרי שניצח את המרוץ שהתחיל בישראל ב-4 במאי. פרום, שנמצא תחת חקירה של איגוד האופניים העולמי בחשד לשימוש יתר של החומר סלבוטמול, מחק בסוף השבוע האחרון פער של יותר משלוש דקות לאחר שרכב לבדו מרחק של 80 קילומטרים בקטע הררי.

פרום הצליח לפתוח פער של 40 שניות על יריבו המושבע טום דומולן, שבחודשים האחרונים לא חסך את ביקורתו על רצונו של הבריטי להמשיך להתחרות בדרג המקצועני. לדומולן היתה הזדמנות אחרונה להגן על תוארו ולצאת להתקפה, אלא שפרום היה חזק ממנו והוכיח שהוא הרוכב הגדול בעולם – עם או בלי ממריצים.

"המרוץ הזה היה ברוטלי וקשה מאוד", סיכם פרום את הג'ירו ד'איטליה, "לא הייתי יכול לנצח אותו בלי העזרה של הקבוצה שלי". כעת מצפה ענף האופניים העולמי לראות מה תהיה החלטת איגוד האופניים בנוגע לחשדות הכבדים נגדו. ראשי הטור דה פראנס כבר רמזו שלא היו רוצים לראות את פרום מתחרה השנה תחת עננה, אבל הבריטי יכול להתנחם בתואר מנצח הג'ירו שיישאר אצלו גם אם יושעה מתחרויות.

גיא שגיב: ״זכיתי לאהדה גדולה״

פרום הוא לא היחיד שעשה היסטוריה. הרוכב הישראלי גיא שגיב מקבוצת סייקלינג אקדמי הגשים את חלומו להפוך לרוכב הישראלי הראשון שהחל וסיים את אחד משלושת המרוצים המפרכים בעולם. שגיב שינחת מחר בישראל ויזכה לקבלת פנים ממאות מעריציו, אמר כי הוא נרגש מהמעמד ובעיקר שהגשים את חלומו. "זכיתי לאהדה גדולה, ואני נרגש ומקווה שזה ייתן לדור הצעיר של הרוכבים בישראל את הלגיטימציה לחלום שגם הם יוכלו לעשות זאת ולהגיע רחוק. כן, היתה פעם או פעמיים שהייתי על סף שבירה. אבל בסוף מה שגרם לי לא להיכנע היתה האמונה שלי בעצמי".

 רוכב האופניים הישראלי גיא שגיב
 

הרוכב הישראלי גיא שגיב( סייקלינג אקדמי)

 

שגיב וששת רוכבי הקבוצה הישראלית סיימו גרנד טור ראשון בסיפוק – בעיקר אחרי מספר קטעים בהם היה נדמה שהקבוצה לא תסיים בזמן את המרוץ. "ידעתי שזה הולך להיות קשה אבל אני מודה שלא היה לי מושג עד כמה קשה זה יהיה", הודה שגיב, "אם הייתי יודע לפני הזינוק בירושלים לפני 3 שבועות מה אני באמת הולך לגזור על עצמי, אילו ידעתי כמה רחוק וכמה עמוק אצטרך לקחת את הגוף שלי ואת כוחות הנפש שלי - לא הייתי מאמין שאני מסוגל לעמוד בזה".

המנהל המקצועי של הקבוצה, צ׳ל קרלסטרום, היה פחות דרמטי משגיב. "ידעתי ששגיב מסוגל לעמוד בגראנד טור תובעני כזה. הוא הראה שהוא יודע לסבול ולהתגבר על הכאב. הוא הראה שהוא יודע לקחת את הגוף שלו מעבר למה שנראה קו הגבול שלו".

בנוגע לשאר חברי הקבוצה, אמר קרלסטרום כי כולם הוכיחו שהם שייכים לרמות הגבוהות ביותר. "היינו תחרותיים, בולטים ועכשיו אנחנו שמחים שעשינו ג'ירו מצוין".