שיר ללא שם: "לאמנים הוותיקים לא זוכרים חסד נעורים"

שייקה פייקוב ונעמי פולני הם ענקי זמר עברי, שנאלצים עתה להתמודד עם מציאות יום-יומית לא פשוטה, למרות תרומתם האדירה • הסיפור של אגדות התרבות שנשכחו - פרק ראשון

שיר ללא שם: שייקה פייקוב ונעמי פולני הם שני ענקי זמר עברי, שהעזו לעמוד מול המצלמות ולספר על מצבם כדי לחשוף את סיפורם של אגדות התרבות שנשכחו מלב הציבור הישראלי.

אחרי שעבר את גיל 80, ואחרי שעבר אירוע מוחי שהותיר בו את סימניו, שייקה פייקוב, מי שכתב והלחין רשימת שירים ארוכה שנשזרה היטב בפולקלור הישראלי החל משנות השישים ועד שנות התשעים, מרגיש שהוא קצת נשכח.

למרות ההצלחה הפנומנלית של שיריו, בהם "ארץ ישראל יפה", "שיר ארץ", "אותך", ועוד רבים וטובים, שייקה פייקוב רחוק היום מרווחה כלכלית. בארבע השנים האחרונות הוא גר קרוב לבנותיו, נעזר ברומל המטפל המסור שלו, ומתקיים ממה שנשאר. "לאמנים הוותיקים לצערי לא זוכרים חסד נעורים, וזה דור שלא היה בו את ענייני הפנסיה כחוק – הם לא הניחו שום דבר בצד והמדינה היום לא דואגת להם", סיפרה בתו של פייקוב.

 נעמי פולני וחיילי להקת הנח"ל
 

נעמי פולני וחיילי להקת הנח"ל (חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אחרי היסטריית ביטקוין: מייסד המטבע המתחרה מגייס מתכנתים בארץ

בית קמה: חייל דיווח כי נשקו נחטף באיומי אקדח; החשודים נמלטו

"טרור העפיפונים": 260 שריפות בחודשיים; 250 אלף דונם עלו באש

נעמי פולני הייתה גם זמרת, גם מפיקה, ובעיקר במאית של להקות צבאיות רבות שאיתן היא מזוהה. בשנים האחרונות היא סבלה ממחלת ריאות קשה, ולמזלה, במושבה כינרת בה היא מתגוררת, יש לה קורת גג בטוחה.

פולני לא מפנה אצבע מאשימה. היא שייכת לדור שלא בא בטענות אלא לעצמו, גם אם היום המדינה לא יודעת להחזיר לה בזקנתה את מה שהיא נתנה לה בנעוריה: "אין לי כעס, אנחנו בכל זאת מדינה צעירה, אז לא מספיקים הכול. אני התנהלתי לפי רצוני, לא חשבתי שאני עושה את זה בשביל מישהו. אני עשיתי את זה בשביל עצמי".