נשיאת בית משפט העליון, השופטת אסתר חיות, מארק ניימן, לעמ

בג"ץ דחה עתירה נגד חוק ההדחה, שיאפשר להדיח ח"כ ברוב מיוחד

שופטי העליון קבעו פה אחד כי אין פסול בחוק להדחת נבחרי ציבור בעקבות הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין נגד המדינה. "האפשרות לערער לעליון הופכת את החוק למאוזן"

חוק ההדחה: בג"ץ דחה הערב (ראשון) עתירה שהגיש ארגון עדאלה, בדרישה לפסול את החוק שיאפשר להדיח חבר כנסת מתפקידו. על פי חוק ההדחה, שאושר במליאת הכנסת לפני כשנתיים, יוכלו 90 חברי כנסת להדיח עמית מכהן, במידה ויוכיחו כי הוא הסית לגזענות או תמך במאבק מזוין נגד מדינת ישראל.

בית המשפט לא קיבל את טענת העותרים, לפיה יש בתיקון החוק המדובר שינוי של שיטת הבחירות הנהוגה בישראל, וקבע גם כי הוא אינו משפיע על שיוויון הסיכויים של הרשימות המתחרות בבחירות. עוד צוין בהחלטת השופטים כי העובדה שהחוק מציין שניתן יהיה לערער לבית המשפט העליון על הדחת ח"כ בידי המליאה הופכת אותו למאוזן.

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) הגיב להחלטה, ומסר: "אני מאוכזב מאוד מכך שבית המשפט החליט להשאיר את החוק על כנו. בג"ץ נכשל להגן על המיעוט הערבי המקופח ועל נציגיו בכנסת מול חוק ההדחה שפוגע באופן דראקוני בנו והופך את זכויותינו לכפופות לרודנות הרוב". לדבריו, "מדובר במקרה קלאסי של הגנה על זכויות המיעוט שמחייב התערבות בג"ץ. מטרתו של החוק היא רדיפת חברי הכנסת הערבים, שהם הנציגים הנבחרים של הציבור הערבי, וכן המשך מסע הדה-לגיטימציה נגדם".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

בית קמה: חייל דיווח כי נשקו נחטף באיומי אקדח; החשודים נמלטו

"טרור העפיפונים": 260 שריפות בחודשיים; 250 אלף דונם עלו באש

בניסיון לקדם פסגה עם טראמפ: מנהיגי הקוריאות נפגשו בגבול

הדיון בו הועבר החוק נערך ביולי 2016, וכזכור, עורר הדים רבים. בכנסת נערכו לדיון בן כשמונה שעות, אך לפני חצות, פחות משעה לתוך הדיון בנושא, הודיעה האופוזיציה על משיכה מידית של כל ההסתייגויות לחוק, וזאת כדי לנצל את חסרונם של חברי הקואליציה, בטענה שלפי סעיף 90 בתקנון יש לעבור להצבעה ולא לאפשר ליו"ר הוועדה, חבר הכנסת סלומינסקי, לסכם את הדיון מכיוון שלא נומקו הסתייגויות.

סלומינסקי ביקש לעלות לדוכן ולהגיב על הטענות כלפיו, אך עמד במשך דקות ארוכות על הדוכן ולא הצליח לדבר בעקבות מחאות קולניות ובלתי פוסקות מקרב ספסלי האופוזיציה. מכיוון שחברי כנסת רבים שהו מחוץ למשכן, נאלץ השר זאב אלקין למשוך זמן עד שהם יגיעו, וזה אמר כי "מפלגה העבודה ויש עתיד עובדים אצל חנין זועבי, תתביישו לכם". חבר הכנסת אילן גילאון הוצא מהאולם לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים.

במסגרת הדיון הלילי, ניסתה הקואליציה לבצע "תרגיל מסריח" פוליטי לאחר שחברת הכנסת ציפי חוטובלי הגיעה מחופשת לידה כדי להצביע בעד החוק, למרות שהבטיחה להיות מקוזזת עם חבר אופוזיציה שנמצא בחו"ל. אחרי שהתרגיל נחשף, הבהירו באופוזיציה שזה יהיה סוף מוסד הקיזוזים. חוטובלי יצאה מהמליאה ולא הצביעה בסופו של דבר - אבל החוק עבר גם בלעדיה.