כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן, רויטרס

דיווח: "הסכמות במו"מ בין ישראל ואיראן על הלחימה בסוריה"

לפי האתר הסעודי "אילאף", האיראנים התחייבו שלא להשתתף בקרבות בדרום-מערב סוריה, וישראל הבהירה כי לא תתערב בקרבות באזור הגבול. בכיר ישראלי: "לא היו דברים מעולם"

משא ומתן חשאי נערך לאחרונה בין ישראל לאיראן, והביא להתחייבות איראנית שלא להשתתף בקרבות בדרום-מערב סוריה - כך דווח היום (ראשון) באתר הסעודי "אילאף" מפי מקורות המעורים במגעים בין הצדדים. על פי הדיווח, המו"מ נערך בבית מלון בעמאן ובתיווך ירדני. אחד הגורמים שהשתתף בשיחות אמר כי "הצד הישראלי התפלא מהמהירות בה הגיעו להסכמות ומההתחייבויות שהושגו בין הצדדים".

בדיווח תואר כי בסוף השבוע האחרון, שהו בבית המלון המדובר בבירה הירדנית שגריר איראן בירדן, מוג'תבא פרדוסי פור, יחד עם קבוצה של אנשי ביטחון איראניים, ובחדר סמוך ישבו בכירים ביטחוניים ישראליים, כולל סגן ראש המוסד. מתווך ירדני עבר בין שני החדרים ונשא עמו מסרים מהאיראנים לישראלים ולהיפך.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בית קמה: חייל דיווח כי נשקו נחטף באיומי אקדח; החשודים נמלטו

אלפים בברלין בהפגנות מנוגדות: בעד ונגד הימין הקיצוני בגרמניה

בלבול במוקטעה: הודעות סותרות בנוגע למצבו של אבו מאזן

המקורות הוסיפו כי הדיון בין הישראלים לאיראנים התמקד במצב בסוריה ובלחימה הצפויה בדרום-מערב המדינה בכלל ובמחוזות דרעא וקונייטרה בפרט. בין הצדדים, על פי הדיווח, הוסכם כי איראן וחזבאללה לא ישתתפו בקרבות האלה נגד לוחמי האופוזיציה הסורית והפלגים החמושים, והצבא הסורי יהיה זה שיוביל את הלחימה.

עוד דווח כי ישראל הבהירה לאיראנים שהיא לא תתערב בקרבות האלו ליד קווי הפסקת האש בגולן ובגבול הישראלי-ירדני, כל עוד איראן, המיליציות הנתמכות על ידה וחיזבאללה לא ייכנסו לשם. הכוחות הירדנים הם אלו שישמרו על אדמתם וימנעו הסתננות מהצד השני.

המקורות עוד מסרו כי בימים האחרונים ישראל ואיראן החליפו מסרים רבים דרך הירדנים בנוגע למצב בדרום סוריה, וישראל הזהירה את איראן מההשלכות של פריצת עימות גדול וכולל באזור, אם היא תכניס את כוחותיה ואת כוחות חיזבאללה לדרום סוריה. את המסר הזה, על פי הדיווח, הירדנים העבירו גם למשטר הסורי ולרוסיה.

בכיר ישראלי הגיב לדיוווח ומסר: "הדיווח לא נכון. לא היו דברים מעולם".