שרה נתניהו , רויטרס

תיק המעונות: היועמ"ש שולל הסדר בו שרה נתניהו תודה ולא תואשם

האם פרשת המעונות עומדת להגיע לביהמ"ש? מסתמן כי מנדלבליט יגיש כתב אישום נגד אשת רה"מ בעבירה של קבלת דבר בנסיבות מחמירות. המשטרה חזרה לקיים השלמות חקירה בפרשה

מנדנבליט, כך נודע לחדשות עשר, שולל גם אפשרות של "הסדר מותנה", במסגרתו שרה נתניהו תודה באשמה במסגרת הסדר ולא תורשע בפלילים. הסיבה לכך היא בין השאר בעקבות כך שהיא חשודה גם בתיק 4000 ולא ניתן לעשות הסדר שכזה אם אותו אדם חשוד גם בתיקים אחרים. גם סכום הכסף וגם העובדה שזה היה באופן שיטתי, מונעים את ההסדר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בית קמה: חייל דיווח כי נשקו נחטף באיומי אקדח; החשודים נמלטו

הלך לעולמו האסטרונאוט אלן בין: נפרדים מהצייר שנחת על הירח

אלפים בברלין בהפגנות מנוגדות: בעד ונגד הימין הקיצוני בגרמניה

בשלב זה, המשטרה חזרה לקיים השלמות חקירה, שנובעות מהקלטות שהעביר עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ, למשטרה, שבהן יש קשר למעונות. לכן הוא נדרש לחזור לארץ. כרגע עדיין ישנם מגעים בין הצדדים לגבי הסכום שנתניהו תחזיר.

 שרה נתניהו
 

שרה נתניהו(רויטרס )

 

לפני כשבועיים פורסם בחדשות עשר כי ככל הנראה המשא ומתן בין פרקליטי אשת ראש הממשלה שרה נתניהו לבין הפרקליטות, בעניין "פרשת המעונות" – לקראת פיצוץ. אז הסתמן כי המבוי הסתום אליו נקלעו הצדדים נובע מהתעקשות פרקליטי נתניהו שלא יתנהל הליך פלילי כלשהו בעניינה, זאת בניגוד לעמדה הנחרצת של הפרקליטות. כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, עורכי הדין של אשת ראש הממשלה חתרו לביצוע הסדר, אך כבר בחודש שעבר בפרקליטות ראו סיכוי נמוך מאוד להוציא עסקה שכזאת לפועל.

המשך השימוע שנערך התבצע בצעד חריג למדי. זאת מאחר שכבר לפני כשלושה חודשים נערך שימוע לפרקליטיה של הגברת נתניהו יחד עם השלמות חקירה בפרשה. במהלך השבועות האחרונים נערכו דיונים בקרב צוות ההגנה של אשת ראש הממשלה בעניין הצעת העסקה לפרקליטות.
 

גורמים משפטיים מסרו לחדשות עשר שהליך המשך השימוע שנערך - אינו תקין. זאת מאחר שהמשא ומתן התבצע עוד לפני שמנדבליט החליט אם להגיש כתב אישום. לדבריהם, התנהלות העניינים יוצרת פתח עתידי לטענות נגד ההליך.


כבר בחודש ספטמבר האחרון הודיע מנדלבליט כי כתב אישום בכפוף לשימוע יוגש נגד נתניהו בפרשת המעונות. זאת בחשד כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת על מנת לחייב במרמה את הארוחות על חשבון המדינה.

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(ארן דולב )

 

במהלך חקירתה, רעיית ראש הממשלה העבירה את האחריות לאב הבית במעון רה"מ, מני נפתלי. "לא אוהבת להזמין אוכל מבחוץ, זה אוכל תעשייתי", אמרה לחוקרים, "כל הזמן אמרתי למני נפתלי שאני לא רוצה אוכל מבחוץ, אבל בניגוד למחשבה שלכם אני בכלל לא מנהלת את הבית אלא הוא. מני אמר לי כל הזמן 'מגיע לכם שפים, מגיע לכם אוכל מבחוץ'".

החוקרים עימתו את שרה נתניהו עם עדותו של עזרא סיידוף סמנכ"ל במשרד רה"מ דאז, שנחשפה בחדשות עשר, ושל מזכירות שטענון כי "אי אפשר להגיד לה לא". "זה קשקוש, אף אחד לא מתייחס לבקשות שלי", ענתה נתניהו. בהמשך שינתה את גרסתה כמה פעמים, גם לגביי פרטים שלא בהכרח מהווים עבירה פלילית.

החוקרים שאלו אותה אם הוזמנו שפים לבשל בארוחות של חברים. "מה פתאום, בשום פנים ואופן לא היו", ענתה. לאחר שהתעקשו החוקרים: "התכוונתי שלא היו שפים כשהיו חברים ממש קרובים, כן היו שפים כאשר הגיעו חברים שלא ממש קרובים". כך גם לגבי ארוחה  במעון שבה התארחו בני הזוג אלוביץ', שחשודים בתיק 4000: "לא חושבת שהיה שף אלא מישהו בבית בישל", אמרה ולאחר שהחוקרים התעקשו תיקנה: "אז יכול להיות שאצלם כן היה שף".

"אני אישה מאוד עסוקה שלא מתעסקת בענייני הבית", טענה נתניהו בתוקף, "אני פסיכולוגית ומטפלת במשפחות עם ילדים, אין לי זמן להתעסק עם הבית. יש דברים שאמרו לי שהמדינה משלמת, אבל בעלי ואני החלטנו לשלם. אנחנו חריגים וזהירים בעניין הזה, בניגוד לקודמנו, אנחנו כמעט לא מארחים חברים. מי שהזמין והתעסק עם השפים זה אב הבית – מני נפתלי".