יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, חדשות עשר

יו"ר הכנסת: "הממשלה מבטלת חוקים - המצב חמור מזה עם ביהמ"ש"

יולי אדלשטיין נשא דברים בכנס לשכת עורכי הדין באילת והזהיר מפני הבעיות בהפרדת הרשויות בין הכנסת לממשלה: "חוק בלי תקנה הוא כגוף ללא נשמה - לא יתבצע בפועל"

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין נאם היום (ראשון) בכנס לשכת עורכי הדין שבאילת, ומתח ביקורת על אי יישום משרדי הממשלה של חוקים רבים שאושרו בכנסת. "הממשלה מבטלת בעשרות מקרים חקיקות של הכנסת. הבעיה בהפרדת הרשויות בין הכנסת לממשלה חמורה מהבעיה עם הרשות השופטת", כך לדבריו.

כל חוק עובר בשלוש קריאות, אך בהרבה מאוד מקרים הוא חוק כללי ועל מנת שהוא יתבצע, יש צורך שהרשות המבצעת, קרי משרד הממשלה המתאים, יתקין תקנות. "הדברים שאני מצאתי", אמר אדלשטיין, "זה שהממשלה ביטלה בעצם עשרות חוקים באופן הזה. לא באלימות ולפעמים לא בכוונה. העובדה היא שהחוק חוקק על ידי הכנסת - וכלום. חוק בלי תקנה הוא כגוף ללא נשמה. אין תקנות, אין חוק".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הלך לעולמו האסטרונאוט אלן בין: נפרדים מהצייר שנחת על הירח

אלפים בברלין בהפגנות מנוגדות: בעד ונגד הימין הקיצוני בגרמניה

סערה בממלכה המאוחדת: כ-20 אלף ברקים תוך ארבע שעות

 נתניהו ואדלשטיין
 

נתניהו ואדלשטיין( ישראל הדרי, רויטרס)

 

בין השאר נתן אדלשטיין בנאומו שתי דוגמאות למקרים אלו. לדבריו, ילדים שמאושפזים לתקופה ארוכה בבתי חולים לא זכו למסגרת חינוכית מתאימה, למרות שלפני 17 שנים המחוקק קבע שהם זכאים לכך. דוגמא נוספת לדבריו, היא המקרה של מבוגרים עם מוגבלויות, שלא יכולים להשתלב בשוק התעסוקה, זאת למרות שהכנסת קבעה את זה כיעד חשוב כבר בשנת 2002 בחקיקה. "זה רק קצה הקרחון", אמר והוסיף, "לפני 4.5 שנים פניתי ללשכה המשפטית בכנסת, ביקשתי לרכז לי את כל הנתונים. השמש המשיכה לזרוח, הכנסת המשיכה לחוקק – התקנות לא הותקנו".

על כן, פנה אדלשטיין לדבריו לפני כשנתיים לראש הממשלה, בנימים נתניהו, ולכל שרי הממשלה, בדרישה לשנות את המצב. "הפעם, הממשלה התייחסה לנושא הזה ברצינות. ב-40 מקרים הותקנו תקנות ובעוד עשרות חוקים נוספים מתבצעת עבודה שהחוק יהפוך מאות מתה לחוק שבאמת מבוצע. השינוי הזה הוא שינוי רציני מאוד אבל בלתי מספיק. אני לא חושב שבכנסת אנחנו יכולים להקדיש את כל זממנו בריצה אחר חוקים שמתבצעים או לא. לכן עשינו שינוי מערכתי – יהיה מעקב באתר החקיקה אחר ביצוע החוקים. שנית, הקמתי יחידה חדשה בכנסת שתסייע לחברי הכנסת לבצע את משימת הפיקוח. אני מקווה שזה יביא לשינוי המצב".

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור
 

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור (ארן דולב)

 

לסיכום, אמר אדלשטיין, "יש מתחים בין שלוש הרשויות. יש מצב שאנחנו כרגע נמצאים בו, שלפני שבועיים כמעט הלכנו לבחירות חדשות עקב הדיונים על פסקת ההתגברות. דבר אחד לא הצלחתי להבין – איך בחירות חדשות משפרות את המצב? איך זה יתרום לנושא? מתח בריא בין שלוש הרשויות היה ויישאר. כשהמתח הזה לא קיים המדינה צריכה לשאול את עצמה מה קורה בדמוקרטיה שלה. בין זה לבין הליכה לבחירות על הנושאים האלה, או רמיסה של רשות אחת על ידי רשות אחרת, המרחק עדיין רב". לדבריו, "אם שלוש הרשויות לא ימצאו דרך לשבת ביחד, לדבר ביחד ולנסות ולו חלק מהסוגיות שעולות לפתור, לא באמצעות כותרת שפותחת מהדורת חדשות, לא נגיע רחוק".

באותו כנס נאמה גם נשיאת בית העליון לשעבר, השופטת מרים נאור, ותקפה את פסקת ההתגברות. "יש מישהו שבאמת חושב שאפשר להוציא מכאן את כל המסתננים? הצענו בפסק הדין לפזר אותם, שלא יהיו רק במקום אחד. תושבי דרום תל אביב הפגינו מול ביתי, ואני מבינה לליבם. לא כל המסתננים צריכים להיות שם".

עוד הוסיפה נאור כי השקפתה האישית היא שאפשר להכיל כמות מסוימת וסבירה של מסתננים. "אפשר לחזור למתווה האו"ם. כדאי מאוד ליישם אותו. הקשר בין גירוש המסתננים לבין פסקת ההתגברות הוא מקרי בהחלט". גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, התייחס לפסקת ההתגברות ואמר כי מדובר ב"מקל הליכה צולע. היחסים צריכים להיות מוסדרים בחוק יסוד החקיקה".