שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד אל-חליפה, רוירטס

בחריין לא מתנגדת: "השגרירות האמריקנית - אינה במזרח ירושלים"

למרות גל הגינויים ממדינות ערב, שר החוץ של בחריין הבהיר: "מיקום השגרירות לא קשור לפתרון הסכסוך". לדבריו, "מזרח ירושלים היא בירת פלסטין, ארה"ב צריכה להבין את זה"

שר החוץ של בחריין, שייח חאלד בן אחמד חליפה, אמר בריאיון לעיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון כי שגרירות ארצות הברית בישראל "הועברה למקום שאינו מזרח ירושלים". חליפה הבהיר כי "עמדתנו בנושא שונה מזו של ישראל – ישראל רואה את ירושלים כעיר אחת מאוחדת, ואנחנו לא".

"אנחנו דבקים בעמדת יוזמת השלום הערבית ודורשים את מה שדבקנו בו לפי החלטות האו"ם", הוסיף חליפה. הוא עוד אמר כי "מזרח ירושלים היא בירת פלסטין, והיו כמה שכונות במערב העיר אשר נכבשו בשנת 48'. במסגרת הדרישות שלנו לפתרון אנחנו לא מדברים על השטח בו נבנתה שגרירות ארה"ב".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אלפים בברלין בהפגנות מנוגדות: בעד ונגד הימין הקיצוני בגרמניה

סערה בממלכה המאוחדת: כ-20 אלף ברקים תוך ארבע שעות

בלבול במוקטעה: הודעות סותרות בנוגע למצבו של אבו מאזן

לדבריו, "אנחנו לא מכירים במה שישראל טוענת בנוגע לאחדות העיר ירושלים. אנחנו מאחלים שכאשר תקום המדינה הפלסטינית - ארה"ב תפתח שגרירות במזרח ירושלים. ירושלים שאנחנו דורשים היא מזרח ירושלים, בירת פלסטין. ארה"ב צריכה להיות מודעת לזה". שר החוץ הבהיר: "בנוגע לכל השאר, אנחנו לא ניכנס לדיונים לא רצויים ולא נשנה את עמדותינו מול מדינות העולם. על עמדתנו התומכת בעם הפלסטיני לא ניתן להתמקח".

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
 

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים (רויטרס )

 

בנוגע לנסיגה האמריקנית מהסכם הגרעין עם איראן ועמדת הבית הלבן בנושא, חליפה טען כי היא תואמת את עמדתן של מדינת המפרץ. "העמדה האמריקנית החדשה היא רצינית ויציבה", טען, "כשאנחנו מסתכלים על 12 התנאים שעליהם הכריז שר החוץ מייק פומפאו, אנחנו רואים עמדה אחידה בקו העימות נגד המשטר האיראני". 

כמה מדינות בעולם הערבי הגיבו לפתיחת השגרירות האמריקנית לפני כשבועיים. "ירושלים המזרחית היא בירת פלסטין והעברת השגרירות האמריקנית היא הפרה של ההחלטות הבין-לאומיות", נמסר בהודעה של הממשלה בירדן.

גם ממשרד החוץ הטורקי נמסר אז כי החלטת ארה"ב להעביר את השגרירות שלה לירושלים, "מעודדת את כוחות הצבא הישראלי להרוג עשרות מפגינים פלסטינים ברצועת עזה ומתעלמת מזכויותיהם של הפלסטינים". עוד נמסר כי מצרים "מקללת את הטבח שמתבצע על ידי חיילים ישראלים על פלסטינים הלוקחים חלק בהפגנות של שלום".