השר חיים כץ, חדשות עשר

השר כץ: "מוטי בן ארי ואני חברי נפש מזה עשרות שנים"

על רקע החלטת היועמ"ש להעמידו לדין בכפוף לשימוע, אמר שר הרווחה בפתח ישיבת הממשלה כי קשריו עם איש העסקים, ששמו נקשר לפרשה, התחילו לפני שהחל לכהן כיו"ר ועדה בכנסת

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "מוטי בן ארי ואני חברי נפש מזה עשרות שנים", זאת בעקבות ההודעה של היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, על העמדתו לדין בכפוף לשימוע לאור הקשר הבעייתי לכאורה בין השניים. כץ אמר "אני מכהן כחבר כנסת כבר 20 שנים ובמהלך תקופה זו הייתי גם יו"ר ועדת הרווחה. חוקקתי למעלה מ-180 חוקים שהיטיבו עם האוכלוסיות החלשות". עוד ציין כי "תיקון 44 הוא תיקון הכרחי למען האזרחים והוסיף לקרנות הפנסיה מאות רבות של מיליונים שלא עברו לידי הטייקונים".

הפרקליטות הודיעה לכץ כי היועמ"ש ישקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. כמו כן, הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) לאיש שוק ההון, מרדכי בן ארי, כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע, בגין עבירות דומות, וכן בגין עבירות של שימוש במידע פנים. אם אכן יוגש כתב אישום, כץ ייאלץ להתפטר מתפקידו.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תוך יממה: נזק לכרם פלס' בבני נעים, חבלה בכרם יהודי בעמק שילה

חשד לרצח בקלנסווה: בן 28 נורה למוות ליד ביתו

הגמל המעופף: המיצג הענקי שהדהים את משתתפי פסטיבל המידברן

על פי החשד, בין השנים 2015-2010, התפתחה בין חבר הכנסת דאז כץ לבין בן ארי מערכת יחסים של "תן וקח", אשר כללה הענקת טובות הנאה שונות בין השניים. בן ארי שימש כיועץ פיננסי של חברת אקוויטל, חברת החזקות ציבורית דומיננטית במשק הישראלי. על פי החשד העניק בן ארי לכץ טובות הנאה לאורך תקופה ארוכה, שהניבו לו מיליוני שקלים, ובמקביל השר כץ קידם אינטרסים של בן ארי, תוך ניצול תפקידו הציבורי.

בן ארי, מומחה בניהול תיקי השקעות, נתן לכאורה לשר כץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות של כץ, וזאת בתדירות גבוהה, עד כי בפועל נוהל תיק השקעותיו ע"י בן ארי, שלא קיבל תמורה כספית כלשהי מהשר, בניגוד למקובל. במסגרת יחסים אלה, אף המליץ בן ארי לשר כץ, על פי החשד, באחת ההזדמנויות, לרכוש ניירות ערך של חברות בת של אקוויטל, וזאת תוך ניצול של מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה, בנוגע להתפתחויות עתידיות חיוביות בחברות אלה.

 שר הרווחה חיים כץ
 

שר הרווחה חיים כץ (דוברות משרד הרווחה)

 

כמו כן, השר כץ ובן ארי ביצעו עסקאות מתואמות במסגרת המסחר בבורסה, באופן שעשוי היה להיות רווחי מאוד עבור כץ. מומחיותו של בן ארי ומעורבותו הרבה בניהול תיק ניירות הערך של השר כץ הניבה לכץ רווחים של מיליוני שקלים. בנוסף, כשמונה כץ לשר, פתח חשבון נאמנות שנוהל בפועל על ידי בן ארי, תוך הסתרה של זהות המנהל ובניגוד לכללים החלים במצב דברים זה.

בפרקליטות טוענים כי הקשר הכלכלי בין השניים כלל ציפייה והבנה הדדית כי בן ארי יוכל להשתמש בתפקידו הציבורי של השר כץ, בסמכויות הנתונות לו ובנגישות שהתפקיד מספק, לשם קבלת טובות הנאה שייטיבו עמו או עם קבוצת אקוויטל. בתמורה לקבלת טובות ההנאה, אמרו בפרקליטות, הפעיל השר כץ את כוחו וסמכויותיו כאיש ציבור כדי לסייע ולקדם אינטרסים של בן ארי. בין היתר, נענה השר כץ לבקשות בן ארי ופעל להעברת הצעת חוק שבן ארי ביקש לקדם ושהייתה בעלת ערך כלכלי פוטנציאלי גבוה לבן ארי ולאקוויטל.

השר כץ ניהל דיונים אודות הצעת חוק זו, שאותה יזם וניסח בן ארי, בוועדת העבודה והרווחה שבראשותו, והזמין לוועדה את בן ארי כמומחה יחיד לנושא. כץ הסתיר את מערכת היחסים האישית והעסקית שביניהם מוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אשר דנה בהצעת החוק, ובן ארי הוצג כמומחה נטול אינטרס, למרות שהיה לו אינטרס עסקי ניכר בקידום ההצעה.

בעבר פורסם גם כי כץ חשוד בפרשת התעשייה האווירית, בה הוא פעל כיו"ר ועד העובדים במשך עשרות שנים. לפני חצי שנה דווח כי ישנם חילוקי דעות בין המשטרה לפרקליטות בנוגע לחוזק הראיות בתיק החקירה שמתנהל נגדו ונגד בנו, יאיר כץ, בחשד שהפעילו לחצים על עובדי התעשייה האווירית להתפקד לליכוד, בזמן שהראשון כיהן כיושב ראש ועד העובדים בארגון. במשטרה טענו אז כי קיים חשד חזק לפלילים נגד השניים, בעוד בפרקליטות סברו שהתיק חלש מאוד ושאין הוכחות שהשניים הפעילו לחצים פליליים על עובדים.