בדרך להודנה? "תסלק את חמאס - תקבל את סומליה"

אלוף (מיל') עמוס גלעד אמר בתוכנית "אורלי וגיא" כי "זהו ארגון מתועב, אך החלופות גרועות יותר". עוד ציין כי "במצב כזה צה"ל יצטרך להיכנס לרצועת עזה ולשלוט באזרחים"

אלוף (מיל') עמוס גלעד התייחס היום (ראשון) בתוכנית "אורלי וגיא" לניסיונות ההודנה בין ישראל לחמאס: "חמאס הוא ארגון מתועב, אך אם נסלק אותו מהשלטון נקבל חלופה גרועה יותר דוגמת סומליה". גלעד הוסיף כי "במצב כזה צה"ל יצטרך להיכנס לרצועת עזה ולשלוט על שני מיליון תושבים שנמצאים בכלא גדול וללא תקווה. אנחנו לא רוצים להגיע למצב שקציני צה"ל יצטרכו לטפל בביוב בעזה –- יש להם דברים חשובים יותר".

גלעד התייחס למתיחות הביטחונית ברצועת עזה והסביר מה המשמעות של הודנה: "על פי הדת המוסלמית מותר לצאת להפוגה חד-צדדית ברגע שאתה מגלה חולשה. ברגע שמתחזקים מבטלים את ההודנה וחוזרים ללחימה". גלעד הסביר כי "ממילא עד לאחרונה הם לא תקפו אותנו כיוון שצה"ל הרס להם את המנהרות". גלעד אמר כי מבחינתו "אם אתה יכול להשיג שקט – אתה צריך לפעול בכיוון הזה. יוצאים למלחמה רק כשאין ברירה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

חשד לרצח בקלנסווה: בן 28 נורה למוות ליד ביתו

לאחר החדירה בדרום הרצועה: חיל האוויר תקף עמדות חמאס בעזה

בניסיון לקדם פסגה עם טראמפ: מנהיגי הקוריאות נפגשו בגבול

 פלסטינים בגבול הרצועה
 

פלסטינים בגבול הרצועה (דו"צ)

 

בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר כי בימים האחרונים חלה עליית מדרגה בדיאלוג סביב אפשרות להודנה מול עזה. גורמים דיפלומטיים רבים מנסים לקדם, על רקע המהומות בגבול הרצועה, הפסקת אש ממושכת באזור. אחרי חודשים של התעלמות מהקריאות של חמאס להודנה ישראל שוקלת ברצינות שתי הצעות להפסקת אש בעזה. על השולחן הצעה מצרית והצעה קטארית. ישראל ויתרה על הדרישות שהכשילו עד היום כל הצעה כזאת: הדרישה לפירוז והדרישה להחזיר את הרשות הפלסטינית בעזה בישראל יש הבנה שבימי הדמדומים של אבו מאזן אין סיכוי להחזיר אותו לרצועה.

במסגרת ההסכמות ישראל דורשת: הפסקה מוחלטת של ירי רקטות וחפירת מנהרות ע״י כל הארגונים, שמירה על הפרמטר הביטחוני - מניעת כניסה למרחב שממערב לגדר ופתרון של סוגיית השבויים והנעדרים. בתמורה תאפשר ישראל הקלות משמעותיות במעברים לעזה - כניסה של פרויקטים וסחורות, ובלבד שלא ישמשו להתעצמות. המצרים מצדם יאפשרו גם הם הקלות במעבר רפיח.