אחד החשודים מהעימותים ברהט, חדשות עשר

העימותים ברהט: מעצרם של החשודים הוארך; מח"ש תבחן את המקרה

בתום טיפול רפואי, שוחררו השוטרים שהותקפו באירוע, שהחל עם רישום דוח לנהג. מכתב שהוגש למפכ"ל קרא לחקור אלימות מצד הכוח: "האמון בין הקהילה למשטרה ממשיך להתערער"

  • פורסם ב:
  • 26/05/2018 16:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/05/2018 22:52
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

לאחר התקרית האלימה בנגב, במהלכה שוטרי משטרת התנועה הותקפו בידי תושבי היישוב הבדואי רהט, שוחררו במהלך הלילה (שבת) מבית החולים סורוקה שני השוטרים שנפצעו באירוע, שהחל ברישום דוח לנהג אשר תוקף רשיונו פג. השוטרים סובלים מחבלות ויזדקקו למספר ימי מנוחה.

שני החשודים שנעצרו אתמול מיד לאחר המקרה הובאו אתמול בערב (שבת) לדיון בנוגע להארכת מעצרם בבית משפט השלום בבאר שבע. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בשמונה ימים, אבל בסופו של דבר מעצרם הוארך בארבעה ימים. על פי בקשת המעצר, המון יידה אבנים לעבר ניידת המשטרה, לאחר שהשוטרים ביקשו לרשום דוח לאחד העצורים. באשר לחשוד השני, נטען כי הוא הגיע למקום ונעצר כשבידיו אבנים שהתכוון ליידות לעבר השוטרים, ובנוסף, כשנלקח לטיפול רפואי, איים לכאורה על שוטר ששמר עליו.

"במקום התרחש אירוע קשה ואלים לפי תמונות הניידת, ויש בתמונות אילו לחזק את גירסאות השוטרים", כתב השופט בהחלטתו. עוד הוסיף השופט כי "למשיבים עילת מעצר של סיכון ביטחון הציבור מעברם הפלילי".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בניסיון לקדם פסגה עם טראמפ: מנהיגי הקוריאות נפגשו בגבול

תגלית מרעישה: הכלאה בין תאי אדם לעוברי תרנגולת הפתיעה רבים

מדגמים ממשאל העם באירלנד: הפלות יהפכו לחוקיות במדינה

במכתב ששלח חבר עיריית רהט ויו"ר הוועדה למניעת אלימות בעיר, עטא אבו מדיעם, למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הוא קרא לחקור את התנהלות השוטרים בתקרית. "בסרטונים שתיעדו את פעילות משטרת רהט אמש, רואים שוטר סוטר לעצור, ובכלל עניין שימוש באלימות בעת מעצרים הוא פסול. התנהגות השוטר ואחרים מחייבת חקירה מידית ונקיטת כל האמצעים נגד השוטר האלים, לרבות פיטוריו", נכתב .

העימות האלים ברהט
 

אלימות ברהט נגד שוטרים (חוסיין אלעוברה)

 

עוד נכתב כי "אנו ברהט שילמנו מחיר כבד ושני צעירים מתו תוצאה מאירועי משטרה, וכלום לא נעשה והכול טויח". לדברי אבו מדיעם, "התושבים ברהט זועמים ובצדק על התנהגות כמה שוטרים אתמול ולפני זה, ועלינו כנבחרי ציבור, יחד עם צמרת המשטרה, לקום ולעשות מעשה מידי אשר ימנע כל גילוי של אלימות ויחזק את הקשר בין המשטרה לקהילה, אשר האמון ביניהן ממשיך להתערער" .

בעקבות האירועים, הפגינו כ-150 איש מול תחנת משטרת רהט, במחאה על מה שהם מכנים אלימות המשטרה נגד התושבים. בין השאר קראו המפגינים במקום: "שוטרים עבריינים בלי מדים". כמו כן, במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) התקבלה תלונה בנושא.

"אנחנו לא נגד עבודת המשטרה נגד עבריינים ואכיפת חוק. אנחנו נגד שוטרים שהם עבריינים ועוברים על החוק", אמר המפגינים, והוסיף, "כולנו מכירים את העבודה המשותפת שאתם עושים למען הפשיעה ומיגורה ונגד האלימות. על העבודה הזאת שלכם אתם מקבלים צל"שים מהמדינה וכבוד מהתושבים, אבל כשאתם עוברים על החוק ואתם סוטרים ומרביצים, על זה הציבור לא שותק. לא כאן ולא בתל אביב. המשטרה צריכה להיות מתחת לחוק, היא לא יכולה להיות אף פעם מעל לחוק".

בווידאו: ההפגנה מול תחנת המשטרה ברהט

קרוב משפחתו של אחד העצורים, מוסא אל-עוברה, סיפר כי "אתמול בבדיקה שגרתית לרישיונות הרכב של האחיין שלי בקשו ממנו את הרישיון שלו, שהיה בתוקף, אבל בבדיקה במשטרה נמצא שהרישיון נשלל או הוקפאה שלא בידיעתו. היה קצת ויכוח בעניין הזה, שבעקבותיו הם הזמינו תגבורת. אחר כך הם טענו שהיה מרדף, אבל בווידאו מהניידת של המשטרה לא רואים שהיה שום מרדף". לדבריו, "עוד פעם מתעללים ומעלילים עליו דברים שלא היו. השימוש באלימות כלפי העצור עצמו כשהוא אזוק זה דבר שמוציא את נפשנו, מגעיל אותנו ומוסיף בנזין לאש. הוא לא חטא, הוא היה עצור, אז למה להשתמש בכוח? מצבו לא טוב. הוא כרגע עצור ומחכים שייקחו אותו להארכת מעצר בבית המשפט".

עו"ד נטלי אוטן, שמייצגת את הנהג שנעצר ברהט, אמרה כי כשהגיעה לתחנה ראתה תמונה קשה מאוד. "העצור ישב בספסל בתחנה, כולו מגואל בדם, פצוע קשה מאוד, לאחר שלא אכל ולא שתה. עד עכשיו אנחנו לא מבינים מדוע הוא עצור. הוא לא תקף את השוטרים או התנגד למעצר. הוא זה שקיבל את המכות מהשוטרים והוכנס לניידת באמצעות אקדחי טייזר. יש כאן התנהלות קשה מאוד של משטרת רהט. אנחנו מבקשים לקבל תשובות – איך דבר כזה קורה? איך תיק פשוט של נהיגה בלי רישיון בתוקף, בלי שהוא אף ידע מכך, מגיע למצב הזה?", שאלה.

 תושבי רהט בהפגנה מול תחנת המשטרה
 

תושבי רהט בהפגנה מול תחנת המשטרה( חדשות עשר)

 

מבדיקה ראשונית של האירוע עלה כי השוטרים עצרו רכב שנסע ביישוב ללא חגורה. במהלך בדיקה שנערכה לו, התברר כי לנהג לא היה רישיון. הנהג נמלט מהמקום ברכבו יחד עם חברו, והשוטרים פתחו במרדף. כשהצליחו השוטרים לעצור את השניים, התנפלו עליהם עשרות תושבי היישוב, עם אלות ואבנים. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובטיייזר. עוד עלה, כי איש מתושבי היישוב לא בא על מנת לסייע לשוטרים מול הפורעים, כל זאת באור יום וברחוב מרכזי בעיר. 

כאמור, באחד הסרטונים נראה אחד השוטרים כשהוא סוטר לחשוד שנעצר, לאחר מעצרו. בחשבון הטוויטר שלו כתב השר לביטחון פנים, גלעד ארדן בעקבות ציוץ של עיתונאי "הארץ" בנושא: "הסרטון מעורר שאלות נוקבות כלפי התנהגות השוטר. אין מחלוקת .יש לברר את התנהגותו גם בהיבט המשמעתי". 

בווידאו: תיעוד הסטירה של השוטר לחשוד (צילום: השואגים לימין)


 

כזכור שמה של העיר רהט, יחד עם יישובים נוספים בנגב, נקשר באירועי הירי תוך כדי נסיעה בפראות בדרום הארץ במהלך התקופה האחרונה. ראש הממשלה נתניהו התייחס אז לשורת האירועים האלימים: "יש לנו מדינה אחת, גם מבחינת ההזדמנויות שלה וגם מבחינת החוק שלה, החוק חל על כולם".