בניסיון לקדם פסגה עם טראמפ: מנהיגי הקוריאות נפגשו בגבול

קים ג'ונג און ומון ג'יאה אין נפגשו במשך שעתיים בעיירה באזור המפורז ושוחחו על הפסגה שבוטלה על ידי טראמפ. הבית הלבן: המשלחת האמריקנית יצאה לסינגפור כמתוכנן

  • פורסם ב:
  • 26/05/2018 14:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/05/2018 17:39
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, נפגש היום (שבת) בפעם השנייה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און. השניים שוחחו על הפסגה שאמורה הייתה להתקיים בין קים לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כך מסר הממשל הדרום קוריאני.

בקוריאה הדרומית כי מחר בבוקר יודיע הנשיא מון אם המפגש הניב תוצאות. השניים נפגשו בצדו בצפוני של האזור המפורז. אתמול שוחחו בנושא שר החוץ האמריקני פומפיאו עם שרת החוץ הדרום קוריאנית.

בווידאו: המפגש בין שני המנהיגים

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תגלית מרעישה: הכלאה בין תאי אדם לעוברי תרנגולת הפתיעה רבים

מדגמים ממשאל העם באירלנד: הפלות יהפכו לחוקיות במדינה

מהתחתית לצמרת: סיפורו מעורר ההשראה של אנדרו רוברטסון

הנשיא טראמפ הודיע ביום חמישי על ביטול הפגישה בינו לבין קים. אולם הלילה אמר הנשיא האמריקני כי בין מדינתו לקוריאה הצפונית מתנהלות שיחות "פוריות מאוד" בנוגע לחידוש הפסגה. "יתכן והפסגה תתקיים בסינגפור ב-12 ביוני, כפי שתוכנן, ואם יהיה צורך - היא תימשך גם מעבר לתאריך זה", אמר טראמפ. במקביל, דוברת מטעם הבית הלבן מסרה כי צוות הממשל לפסגה יצא לסינגפור כמתוכנן, במסגרת ההכנות לקיומה האפשרי. 

מוקדם יותר צייץ הנשיא כי הוא מעודד מהמסרים הפייסניים שהגיעו מקוריאה הצפונית בעקבות ההודעה על ביטול הפסגה. "ההצהרה החמה והפרודוקטיבית שקיבלנו מקוריאה הצפונית אלו חדשות טובות", כתב, "אנחנו נראה בקרוב לאן זה יוביל, בתקווה שלשלום ושגשוג ארוכים ומתמשכים. רק הזמן (והכישרון) יגידו". גם שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, אמר דברים ברוח דומה:  "הפסגה תשוב להיות על הפרק אם דיפלומטים יימשכו לכיוון הזה".

כאמור, שעה קלה לאחר ששיגר ביום חמישי מכתב למנהיג קוריאה הצפונית, בו הודיע על ביטול הפסגה עמו שתוכננה ל-12 ליוני בסינגפור, דיבר הנשיא בבית הלבן והסביר שהחליט לבטל את הפגישה בעקבות איומיה האחרונים של קוריאה הצפונית על ארה"ב.

"אני רוצה להתחיל ולומר שבהתבסס על ההצהרות האחרונות של קוריאה הצפונית החלטתי לבטל את הפסגה", אמר טראמפ. "הרבה דברים יכולים לקרות ואני מאמין שזאת נסיגה ענקית לאחור לקוריאה ולעולם. אני מקווה שדברים חיוביים יקרו, אך אם לא - אנחנו יותר מוכנים מתמיד".

 לחיצת יד בין שני המנהיגים
 

לחיצת יד בין שני המנהיגים( NK News)

 

נשיא ארה"ב הסביר שדיבר על כך עם ראשי הצבא, ושוחח עם מנהיגי יפן וקוריאה הדרומית. "אני מקווה שקים יעשה את מה שנכון, לא רק עבור עצמו אלא גם עבור עמו הסובל", המשיך. "כל העם הקוריאני בצפון ובדרום צריך לחיות ביחד וזה יכול לקרות רק כשאיום הנשק הגרעיני יוסר".

המכתב ששלח טראמפ לקים( חדשות עשר)

 

"אם קים ירצה לנקוט בדיאלוג, אני מחכה. עד אז, הסנקציות החזקות שלנו יימשכו, כפי שקרה. לא משנה מה ייקרה, ומה נעשה, לעולם לא נתפשר על ביטחון ארה"ב", אמר, והוסיף שפסגה עתידית יכולה להתקיים בתאריך מאוחר יותר.

ההצהרה הגיעה לאחר המכתב ששלח למנהיג המדינה המבודדת. "אנו מעריכים את הזמן, הסובלנות ואת המאמצים בנוגע לשיחות על הפסגה שנקבע ל-12 ביוני בסינגפור", כתב טראמפ. "נודע לנו כי קוריאה הצפונית היא זו שביקשה לקיים את הפגישה, אבל עבורנו עובדה זו לא חשובה. ציפיתי מאוד להיות שם עמך".

 המכתב ששלח טראמפ לקים

"לרוע המזל, בהתבסס על הכעס והעוינות הגלויה שהובעה בהצהרותיך האחרונות, אני חש כי אין זה ראוי, בשלב זה, לקיים את הפגישה הזו, שתוכננה במשך זמן רב", אמר. "לכן, המכתב הזו מגיע כדי לעדכן שהפסגה בסינגפור, לטובת שני הצדדים, אך לרוע מזלה של המערכת הגלובלית, לא תתקיים. אתה מדבר על יכולותיך הגרעיניות, אך היכולות שלנו כל כך עצומות שאני מתפלל לאל שלא נצטרך להשתמש בהם".

לפני כשבועיים העבירה קוריאה הצפונית מסרים חריפים לשכנתה מדרום, כשאמרה שהממשל הנוכחי בקוריאה הדרומית הינו בלתי כשיר. יושב ראש הוועדה לאיחוד האי הקוריאני, רי סון גוון, מתח תקף את הפרלמנט הדרום קוריאני, ואמר כי הם משוחחים עם "חלאות אדם", מבלי לציין על מי הוא מדבר.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה-אין בבית הלבן בקיץ 2017
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה-אין בבית הלבן בקיץ 2017(רויטרס )

 

עוד הודיעה כי לא תיקח חלק בשיחות עם ההנהגה הנוכחית, אלא אם כן יפתרו העניינים שגרמו להשעיית השיחות בין שני הצדדים בימים האחרונים, הכוללים בין היתר את קיום התרגיל הצבאי המשותף בין וושינגטון לסיאול.

עם זאת, לפני כחודש נערכה הפגישה ההיסטורית הראשונה בין שני המנהיגים בעיירה דרום קוריאנית, הסמוכה לאזור המפורז שבין שתי המדינות. לאחר שלחץ את ידו של מון, סקר קים את משמר הכבוד ואמר כי הוא אינו רוצה לחזור על העבר "שבו לא היינו מסוגלים למלא את ההסכמים שלנו". הוא הוסיף כי הוא מקווה להגשים את תקוות האנשים שמבקשים שלום. קים אף הצהיר כי שתי הקוריאות "מחוברות בדם" ואינן מסוגלות לחיות בנפרד.

בהמשך הבוקר, שתלו השניים עץ אורן סמוך לגבול. לצד העץ ניצבת לוחית אבן עם הכיתוב "נוטעים שלום ושגשוג". מנהיגי שתי המדינות הכריזו כי יפעלו לפירוז קוריאה מנשק גרעיני והצהירו כי לא תהיה מלחמה נוספת. נשיא קוריאה הדרומית הודיע כי יבקר בקוריאה הצפונית בסתיו וכי בחודש הבא ייערכו שיחות צבאיות בין שתי המדינות.