הלך לעולמו איש העסקים והח"כ לשעבר שמואל פלאטו שרון

שרון, שכיהן כחבר בכנסת התשיעית, מת הלילה בבית החולים שיבא. הלוויתו תיערך היום בצהריים בבית העלמין שבסביון. רעייתו וילדיו היו עמו ברגעיו האחרונים

איש העסקים וחבר הכנסת לשעבר שמואל פלאטו שרון הלך הלילה (שישי) לעולמו בגיל 88. מותו נקבע סמוך לשעה 12 בלילה בבית החולים שיבא שבתל השומר, רעייתו קלרה וילדיו הילדה ויואב היו לידו ברגעיו האחרונים. הלוויתו תיערך היום בשעה שתיים בצהריים בבית העלמין בסביון. 

שרון היה איש עסקים מצליח בצרפת, אך לאחר שהרשויות במדינה פתחו נגדו בחקירה בגין עבירות מס ומרמה - עלה לישראל. בארץ הקים סיעת יחיד על מנת למנוע הסגרתו, והצליח להיבחר ב-1977 לכנסת התשיעית. הוא נחשב לדמות צבעונית ואמצעי התקשורת עסקו בו בהרחבה.

בווידאו: ריאיון עם שרון ביולי האחרון, מתוך סדרת הכתבות "נמלטים"

פלאטו שרון נולד בשם שמואל שייביץ בעיר לודז' שבפולין. בשנת 1939, לאחר כיבוש פולין בידי גרמניה הנאצית, ברח עם משפחתו לצרפת, התיישב בפריז ושינה את שמו לסמי פלאטו.

בספרו האוטוביוגרפי "המעלית" סיפר כי כבר כנער בתיכון עשה עסקים ממכירת סיגריות. בגיל 25, חלש על צי של עשרות משאיות המובילות סחורה ברחבי צרפת, וכעבור שנים אחדות רכש מפעלי תעשייה, הקים רשת מסעדות ובתי קפה והשתלב בחיי הלילה של החברה הגבוהה בפריז. עד סוף שנות ה-60 היה בעליהן של עשרות חברות, קרקעות ובניינים ברחבי העולם. בתחילת שנות ה-70 רשויות המס בצרפת פתחו בחקירה נגדו.

 פלאטו שרון
 

פלאטו שרון (חדשות עשר)

בשנת 1975 עלה פלאטו-שרון לישראל והתיישב בסביון. גם בארץ המשיך בפעילות עסקית, ובין השאר הקים את התחנה המרכזית החדשה בתל אביב ואת קניון דיזינגוף סנטר. במקביל, הוציאה נגדו צרפת צו מעצר בינלאומי ושלחה לישראל בקשת הסגרה.

לקראת הבחירות לכנסת התשיעית שינה את שמו לשמואל שרון והקים את "פיתוח ושלום", מפלגת יחיד שבעזרתה קיווה למנוע את הסגרתו, מאחר שלא ניתן להסגיר אדם שהוא חבר כנסת בבחירות זכה במספר קולות המספיק לשני חברי כנסת, אך בשל היותו רשימת יחיד נבחר לבדו. הוא כיהן כח"כ עד לתום מושב הכנסת התשיעית ב-1981. במהלך כהונתו הצליח לקדם חוק למניעת הסגרה של אזרחים ישראלים למדינות זרות, גם כשקיימים הסכמי הסגרה תקפים בין המדינות.

בעת כהונתו נחקר פלאטו שרון על פעולותיו לפני היבחרו. הוגש נגדו כתב אישום, וב-1979 הורשע בעבירות של הבטחות שווא של פתרונות דיור לקבוצות בוחרים, והוא נידון לשלושה חודשי עבודות שירות ול-15 חודשי מאסר על תנאי. לאחר תקופת עבודת שירות שב לעסקים פרטיים, ויחד עם אשתו השנייה אנט התפרסמו כידוענים המארחים למסיבות יוקרתיות בביתם שבסביון אנשי עסקים וידוענים אחרים.

בתחילת שנות ה-90, לאחר שהבין כי שמו הוסר מרשימת המבוקשים של האינטרפול, נסע לביקור עסקים באיטליה, ובעת נחיתתו ברומא, נעצר ע"י השלטונות המקומיים, והצרפתים ביקשו את הסגרתו. שוחרר בערבות עד למתן החלטה על ההסגרה, ובהיותו משוחרר הצליח לחמוק מאיטליה לישראל, כשהוא מחופש ושערו צבוע בצבע בלונדיני. לבסוף בימ"ש בישראל הרשיע אותו על העבירות שבגינן היה מבוקש בצרפת, וקבע שישלם 41 מיליון דולר לחברה צרפתית אותה רימה.

 שמואל פלאטו שרון עם ירדן הראל
 

שמואל פלאטו שרון עם ירדן הראל (אביב חופי)

 

בשנת 2000, הורשע במסגרת עסקת טיעון בביהמ"ש המחוזי בת"א על שקיבל במרמה מחברה צרפתית סכום של עשרה מיליון פרנקים צרפתיים, ונגזרו עליו 11 חודשי מאסר בפועל. לקראת הבחירות לכנסת ה-16 קבע יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט מישאל חשין, כי הרשעתו זו של פלאטו שרון בעבירה שיש עמה קלון שוללת ממנו את הזכות להיבחר לכנסת.

פלאטו שרון הוא אב לבת מנישואיו הראשונים ולבן מנישואיו השניים לאנט פלאטו שרון, ממנה התגרש. בשנים האחרונות כתב מספר ספרים. עד 2017 הגיש בימי שישי את תוכנית הרדיו "פלאטו בלי חשבון".

בעת ויכוחים במליאת הכנסת, קרא פלאטו שרון לעבר מבקריו: "מה אתה עשית בשביל מדינה?"משפט זה, על שיבושו הלשוני, נחרת בתודעה הציבורית, ומהווה ביטוי שנעשה בו שימוש בהקשרים שונים. פלאטו שרון בעצמו משתמש במשפט זה כמעין מוטיב המלווה את דמותו.