ציור קיר של סביטה הפלנבר, שמתה מזיהום בהפלה לאחר שסירבו להעניק לה טיפולי הפלה מלאכותית, רויטרס

מדגמים ממשאל העם באירלנד: הפלות יהפכו לחוקיות במדינה

ספירת הקולות החלה, ולפי המדגמים, יותר משני שליש מהאירים תמכו בשינוי התיקון לחוקה שקובע שלעובר ולאמו זכויות שוות לחיים. דובר התנועה שהתנגדה לשינוי: "מודים בהפסד"

ספירת הקלפיות החלה, וממדגמים ראשונים ממשאל העם שנערך אתמול (שישי) באירלנד עולה כי 68% מהבוחרים הצביעו בעד ביטול האיסור על הפלות במדינה, לעומת 32% שהתנגדו לכך. בכך, אירלנד, שבה לכנסייה הקתולית השפעה רבה, מיישרת קו עם שאר מדינות המערב, שברובן הפלות הפכו לחוקיות עוד במאה הקודמת.

דובר קבוצת "הצילו את התיקון השמיני", שפעלה נגד השינוי, הודה בהפסד. "העם האירי שקל את האפשרויות והכריע", אמר ג'ון מקגירק. "אין סיכוי שהחוקים החדשים לא יעברו".

חוקי ההפלות באירלנד היו מהקשוחים בעולם, ואף עוגנו בחוקה: ב-1983 נוסף תיקון לחוקה האירית, שלפיו לעובר ולאמו זכויות שוות לחיים. איסור זה על הפלה הוסר בחלקו ב-2013 – למקרים מסוימים בהם קיימת סכנה לחיי האם.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

רהט: עשרות תקפו שוטרים באלות ואבנים; שניים נפצעו

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו למשטרה לאחר שהואשם באונס

שיא השיאים: בכמה מכרו כרטיס של הרגע האחרון לעומר אדם בחיפה?

נושא חוקיות ההפלות עלה לראש סדר היום הפוליטי באירלנד ב-2012, בעקבות מותה של סביטה הלפנבר, מהגרת הודית בת 31. היא מתה כתוצאה מזיהום בהפלה טבעית, לאחר שסירבו להעניק לה טיפולי הפלה מלאכותית.

  הפגנה נגד חוקי ההפלות הנוקשים באירלנד
 

הפגנה נגד חוקי ההפלות הנוקשים באירלנד( רויטרס)

 

שיעור ההצבעה במשאל העם היה גבוה במיוחד, כך על פי רשתות טלוויזיה באירלנד, וככל הנראה עבר את שיעור ההשתתפות במשאל שנערך במדינה ב-2015 לגבי חוקיות נישואים חד-מיניים, אז הצביעו 61% מהאזרחים.

ראש ממשלת אירלנד, ליאו ורדקר, שתמך בשינוי התיקון לחוקה, וקרא למשאל העם "הזדמנות של פעם בדור", אמר כי הוא "די בטוח" ששיעור ההצבעה הגבוה הוא סימן טוב.

באירלנד קיימות מגמות סותרות של שמרנות וליברליות, שמציבות אותה בנושאים מסוימים הרחק מאחורי מדינות המערב ובסוגיות אחרות כפורצת דרך ביחס אליהן. כך למשל, גירושים באירלנד הפכו לחוקיים רק ב-1995, בעוד שהיא אחת מהמדינות הראשונות בעולם שבהן הותר לזוגות חד-מיניים להינשא, במשאל העם שנערך כאמור ב-2015. 

 הפגנה נגד חוקי ההפלות הנוקשים באירלנד
 

הפגנה נגד חוקי ההפלות הנוקשים באירלנד( רויטרס)