מה גרם לרצח המדריכה שנחטפה יחד עם זוג הישראלים בקולומביה?

מוניקה בלאנקו סוסה הדריכה "טיול קנאביס" במדינה הדרום אמריקנית, בין היתר את עומר יפת וגל אל יעקוב. השלושה נחטפו, מוניקה הביאה לשחרורם – אך נרצחה באכזריות

סיפורם של עומר יפת וגל-אל יעקוב ריתק רבים בשבוע החולף, שני חיילים משוחררים טריים, שנחטפו בקולומביה על ידי מיליציה חמושה ושוחררו בסיוע מדריכת הטיולים הארגנטינאית, מוניקה, שנשארה מאחור.

יפת סיפר השבוע בריאיון ל"חמש עם רפי רשף" על הרגעים הקשים, "אני לא ידעתי מה קורה איתי, פשוט ישבתי באוטו של בוס של קבוצת גרילה לבד". הוא המשיך ותיאר את אמצעי התחמושות של הארגון החוטף: "אחד מהם היה עם עוזי, כולם דרך אגב היו עם כלי נשק ישראלים"

המדריכה לקחה את השניים למה שמכונה "טיול קנאביס", באזור קאוקה שבדרום-מערב קולומביה, אזור עשיר בחוות חקלאיות לגידול קנאביס. בקולומביה גידול זה הותר מאז 2016 לצרכים רפואיים, אך עם הרווחים הגדולים מהייצור, הגיעו גם המליציות המקומיות שהבינו מיד את הרווח בדבר ולקחו חלק למימון ארגונם. בין היתר המליציות המקומיות מתפרנסות גם מחטיפת אזרחים וגביית דמי כופר עבור שחרורם.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חיזבאללה: ישראל עומדת מאחורי תקיפת המוצבים בסוריה

בלי מקלחות ובלי צילומים: מסע העיתונאים לאתר הגרעין שנהרס

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו למשטרה לאחר שהואשם באונס

 מוניקה סוסה שנרצחה על ידי מחתרת FARC
 

מוניקה סוסה שנרצחה על ידי מחתרת FARC (חדשות עשר)

 

המדריכה של הצעירים הייתה מוניקה בלאנקו סוסה – אזרחית ארגנטינה שעבדה עבור חברה קולומביאנית המתמחה בטיולים מסוג זה. לפתע נתקלו בקבוצה חמושה שהזדהתה כפלג של ארגון FARC, ארגון טרור מרקסיסטי שפועל ברחבי העולם ובעיקר בקולומביה.

סוסה הבהירה לשני הצעירים כי החוטפים דורשים כסף בתמורה לשחרורם. לא היה מדובר בסכומים קטנים יחסית, והשניים לא יכלו לקנות את שחרורם על המקום. אנשי המיליציה דרשו סכום של יותר מ-170 אלף דולר.

"כשהצענו למוניקה לתת לו את הכסף היא אמרה 'חבל על המאמץ, הוא לא יקח את זה', ציין יפת. עוד הוסיף כי המדריכה היא דווקא הייתה זו שניסתה להרגיע אותם: "היא אמרה לי בחיוך רגוע שהיא מכירה אנשים שיוכלו להוציא אותה מפה ושהכל בסדר. היא דאגה ממש שאנחנו נהייה בסדר ולהגן עלינו".

לבסוף הצליחה סוסה לשכנע את אנשי המיליציה לשחרר את יפת ויעקוב בטענה כי השניים ממילא סטודנטים, ואינם מחזיקים בסכום כסף שכזה. מוניקה נשארה מאחור, ואמרה ליפת ויעקוב שאין צורך לדאוג לה. יומיים בלבד לאחר מכן – החוטפים הוציאו אותה להורג באכזריות.

הסכם השלום שנחתם בין ממשלת קולומביה למחתרת FARC המרקסיסטית בשנת 2016 שם קץ לסכסוך מדמם בן עשרות שנים, שגבה את חייהם של למעלה מ-200 אלף בני אדם. למרות זאת, יש כאלו בארגון שבחרו שלא להניח את נשקם וממשיכים לפעול באזורים כמו זה שבו נרצחה סוסה.

את הוואקום שהותירו אנשי הארגון שכן פנו לפעילות פוליטית מילאו מיליציות אחרות – אנשי ימין קיצוני חמושים, סוחרי סמים – שהמאבקים ביניהם הובילו לגל חדש של חטיפות ורציחות. פה בישראל יזכרו בוודאי את סוסה כגיבורה, שהקריבה את חייה עבור שני צעירים מקצהו השני של העולם. אבל בקולומביה, שנעה בין הסכם שלום שביר לבחירות בשבוע הבא – מותה ייזכר כעוד מקרה בסטטיסטיקת הרצח הקולומביאנית - אם ייזכר בכלל.