איראן: נחליט לגבי עתידנו בהסכם הגרעין - בתוך שבועות

בצל שיחות דיפלומטיות בווינה, בכיר איראני אמר כי טהראן תבקש מהמעצמות האירופיות להציג לה חבילת הטבות כלכליות עד סוף החודש שתפצה על פרישת ארה"ב מההסכם

הקרב על הסכם הגרעין: בכיר איראני אמר הבוקר (שישי) כי מדינתו תחליט בנוגע להישארותה בהסכם הגרעין בתוך שבועות. הבכיר אמר דברים אלה בווינה, בצל שיחות דיפלומטיות. עוד הוסיף הבכיר כי טהראן תבקש מהמעצמות האירופיות להציג לה חבילת הטבות כלכליות עד סוף החודש – שתפצה על פרישת ארה"ב מההסכם.

בתחילת השבוע דיווח העיתון הגרמני "Welt am Sonntag" ("העולם ביום ראשון") כי דיפלומטים מגרמניה, צרפת, בריטניה וסין ייפגשו בווינה שבאוסטריה על מנת לגבש הבנות חדשות מול טהראן ולהגיע להסכם חדש. בין היתר, דווח כי הדיפלומטים מקווים להציע לאיראן סיוע כלכלי על מנת שזו תסכים להשהות את פיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה ולהפחית את מידת ההתערבות שלה במדינות אחרות במזרח התיכון. "אנו צריכים להוסיף מספר אלמנטים על מנת לשכנע את הנשיא טראמפ להסכים ולוותר על הסנקציות", צוטט דיפלומט אירופאי בכיר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

קנדה: מטען התפוצץ במסעדה - 15 נפצעו, חשודים נמלטו מהמקום

התחזית: חם מהרגיל עד שרבי - ייתכן גשם מקומי בפנים הארץ

ביטול הפסגה עם קוריאה הצפונית - צעד טקטי שנועד לקפל את קים

 מקרון, מרקל, מיי ורוחאני
 

מקרון, מרקל, מיי ורוחאני( חדשות עשר)

 

בתוך כך, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה אתמול, בדוח הראשון שפורסם מאז נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין, כי איראן עומדת בתנאי הסכם הגרעין העיקריים. פקחי האו"ם טענו כי איראן עומדת במגבלות העשרת האורניום, שהוטלו עליה על ידי המדינות החתומות על ההסכם. אולם, סבא"א ציינה בנוסף כי על איראן לספק לפקחי האו"ם גישה רחבה למתקני הגרעין, במהירות רבה יותר. הדוח גער בטהראן על כך שהיא "גוררת רגליים" ולא מאפשרת גישה מספקת למתקנים השונים.

בדוח הסודי, שנשלח למדינות החברות בהסכם, נאמר כי "הסוכנות השלימה את הגישה לכל האתרים שבהם ביקשו לבקר באיראן. שיתוף פעולה עם איראן בנוגע לגישה שלנו למקומות אלה, יקל על יישום ההסכם ויגביר את האמון", נכתב.

בד בבד, שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, אמר אתמול כי למדינתו אין מטרה לשנות את המשטר באיראן. כמו כן, וושינגטון הטילה סנקציות על חברות תעופה איראניות וטורקיות. ארה"ב טענה כי שתי חברות התעופה העבירו נשק, לוחמים וכסף לנציגי סוריה ולבנון. בנוסף, איימה וושינגטון בהטלת סנקציות כלפי נמלי תעופה שיאפשרו לכלי הטיס של החברה לנחות.

כזכור, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הציב השבוע לאיחוד האירופי שבע דרישות, שבמידה ולא ימולאו - תפרוש טהראן מהסכם הגרעין. זאת לאחר שפומפאו הציג 12 תנאים שמציב הממשל בוושינגטון למשטר בטהראן. התנאים הראשונים שהציב חמינאי לאירופה להישארות טהראן בהסכם הגרעין נוגעים בתחום הצבאי: איראן תוכל להמשיך לפתח טילים ולא תידרש לדון בכך, והאיחוד לא ידרוש לדון בנוכחות איראן במדינות האזור.

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן (רויטרס )

 

התנאים הבאים שהציב המנהיג העליון של איראן להישארות מדינתו בהסכם הגרעין נוגעים בתחום הכלכלי: חמינאי דרש שהבנקים באירופה ימשיכו לעבוד עם איראן ולסחור עמה. כמו כן, דרש מהאיחוד האירופי לצאת נגד כל סנקציות אמריקניות נגד איראן, כמו גם להבטיח המשך ייצוא נפט מאיראן למדינות עולם. בנוסף דרש חמינאי מהאיחוד האירופי לקבל החלטה נגד ארה"ב, על כך שלא עמדה בהתחייבויותיה הבינלאומיות.

הדרישה השביעית שהציג חמינאי לאירופה היא הצגת ערבויות לכך שתעמוד בדרישות. הוא איים כי אם האיחוד לא יעמוד בשבעת התנאים, איראן תוכל לחדש את פעילותה הגרעינית. מוקדם יותר הערב אמר חמינאי כי איראן מעוניינת בשלום עם אירופה ולשמר את הסכם הגרעין עמה לאחר פרישת ארה"ב ממנו, "אולם הניסיון מלמד כי צרפת, גרמניה ובריטניה פועלות בהתאם לוושינגטון בסוגיות רגישות".

מנגד, הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל ניסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד האסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.