חיל הים הצוללת דקר, 1968, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

19 שנה למציאת אח"י דקר: צה"ל חושף - תיעוד נדיר מרגעי הגילוי

במלאות 50 שנה לטביעת הצוללת, על 69 אנשיה, מפרסם צה"ל סרטון מהיום שבו אותרה במצולות, 485 ק"מ מיעדה - חיפה. מפקד חיל הים דאז: "הצוות לא יכול היה למנוע את שאירע"

בווידאו: צילומים תת ימיים של גילוי הצוללת אח"י דקר (צילום: יחידת ההסרטה דובר צה"ל, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

טביעת הצוללת אח"י דקר: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, המציין בימים אלה 70 שנה להיווסדו, חשף היום (שני) - במלאות 19 שנה למציאתה של הצוללת אח"י דקר ובמלאות 50 שנה לטביעתה - סרט תת ימי נדיר מרגעי גילויה ב-28 במאי 1999. בסרט ניתן לראות את שרידי הצוללת בקרקעית הים ואת אנשי צוות הבקרה הישראלים והאמריקנים צופים מבעד למסכים בשרידי הצוללת ובהוצאתם מהמים.

הצוללת טבעה כשעשתה את דרכה מבריטניה לישראל ב-25 בינואר 1968. דיווח המיקום האחרון התקבל ממנה רק חמישה ימים מאוחר יותר, מדרום לכרתים, אך למרות זאת ועל אף חיפושים נרחבים אחריה, היא הוכרזה כאבודה. רק ב-1999, 31 שנה אחרי שנעלמה, נמצאו שרידה של הדקר בקרקעית הים, בעומק שלושה קילומטרים ובמרחק 485 ק"מ מיעדה - חיפה. בתום דיונים שנמשכו שבועות, הוחלט להשאיר את הצוללת במקומה.

 חיפושים אחר הצוללת דקר - בהם השתתפו מטוסים וספינות  26.1.68

חיפושים אחר הצוללת דקר - בהם השתתפו מטוסים וספינות 26.1.68 (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם במחנה: מיקי)

 

עוד התפרסמה היום לראשונה קלטת ובה נשמע שר הביטחון דאז, משה דיין, מסביר למשפחותיהם של אנשי הצוות כשבועיים לאחר שנותק הקשר עימם כי הצוללת ואנשיה הוכרזו כנעדרים - ולא כאבודים. בהקלטה ההיסטורית מתחילת חודש פברואר 1968, נשמע דיין בעת ששוחח עם בני משפחות הצוות, ומגיב לטענות שצה"ל מסתיר מידע מהמשפחות ומהציבור.

"אין לנו שום דבר שאנחנו יודעים ואתם אינכם יודעים. אין שום דבר שאנחנו מסתירים", אמר דיין והוסיף כי "כל המקרה של דקר הוא בשבילנו תעלומה שאיננו יודעים עליה שום דבר". עוד אמר: "כאשר מישהו נופל בקרב - אם זה בים, ביבשה או באוויר ואנחנו יודעים שהוא נפל ומת, הולכים למשפחתו ואומרים זאת". עוד הסביר דיין כי משמעות ההגדרה של הביטוי "נעדר", כמו בכל צבאות העולם, היא כאשר "חיילים לא חזרו או נעלמו לתקופה מסוימת", והוסיף כי "לפי כל ההנחות שאנחנו יכולים להניח - הצוללת דקר איננה יכולה להיות עכשיו עוד על אנשיה בחיים. אבל אין לנו שמץ של ידיעה עובדתית", ולכן הצוללת והחיילים מוגדרים לעת עתה נעדרים ולא אבודים.

 פעולות הצלה וחיפוש אחר הצוללת דקר,  27.1.68
 

פעולות הצלה וחיפוש אחר הצוללת דקר, 27.1.68( באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם במחנה: מיקי)

 

עם זאת, במהלך השיחה הדגיש דיין כי במערכת הביטחון לא איבדו תקווה למציאת הצוות. "ייתכן שכעבור זמן יתגלה איזשהו דבר שלא צפינו אותו, איזשהו נס. אנחנו רוצים לתת לתקופת זמן מסוימת לעבור, שמא בתקופת הזמן המסוימת הזאת יתברר או משהו עובדתי שלילי. או שמא יתרחש נס", אמר.

מסמך נוסף שנחשף לראשונה, הוא פקודת היום של מפקד חיל הים, האלוף שלמה אראל, כשישה שבועות לאחר אובדן הצוללת. בפקודה כתב אלוף אראל: "אח"י דקר וצוותה היו בשיא כושרם. יש לנו אמון מלא בניסיון, בתושייה, בידע המקצועי ואומץ הלב של המפקד ואנשי צוותו ואין לנו ספק בכך שמה שאירע לאח"י דקר היה מעל לכוחו של צוות הצוללת למנוע".

עוד הוסיף אראל: "היום אנו מרכינים את דגלנו ביגון ובגאווה לזכרם של 69 אנשי הצוות של אח"י דקר, מבחירי הימאים והצוללנים ופאר הנוער הישראלי". כמו כן, הדגיש כי חיל הים נטל על עצמו משימה חיונית וקשה למען ביטחון ישראל: "תפקידנו לכבוש את הים ולהבטיח שיהיה חופשי לדגל הישראלי. זהו שירות רב סכנות ואתגר. אנו עומדים אל מול האויב ואל מול הים שהוא גבולנו הפתוח היחידי והים תובע ולוקח את קורבנותיו. האבדות מחשלות ומגבשות אותנו. הקורבנות תובעים מאתנו להמשיך במשימה ממקום בו הם נעצרו. על אף גודל האסון וכובד המהלומה, הוכחתם כושר עמידה, בגרות ואחוות לוחמים".

 טקס לזכר חללי הדקר, 21.6.2000
 

טקס לזכר חללי הדקר, 21.6.2000( באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם: אלפי בן יעקב)

 

כמו כן, התייחס אראל בפקודת היום גם לבני המשפחות השכולות: "אנו נפעמים מאומץ ליבם ונושאים בלבנו את יגונם ומבטיח כי נעשה כל אשר לאל ידינו להקל על כאבם". לבסוף, חתם את פקודת היום במילים הבאות: "חיילי חיל הים, זכר הנופלים לא ימוש מאתנו ויהא נר לרגלנו כאשר פנינו אל העתיד, מלוכדים ומאוחדים למשימה הגדולה והכבדה של הבטחת ריבונות ישראל על פני הימים, חרף כל מחיר וכל קורבן. חזקו ואמצו".

נוסף על כך, גם המסמך המקורי ממנו הוקרא נוסח ה"יזכור" שנכתב ב-7 במארס 1968, לזכר 69 חללי הצוללת, נחשף לראשונה על ידי ארכיון צה"ל במשרד הביטחון. במסמך נכתב, בין היתר, כי "חללי הצוללת דקר שנספו כגיבורים במצולות ים בחותרתם להגיע אל חופי הארץ, להשתלב במערכות הביטחון של ישראל".

באוגוסט 2015 חיל הים אירח את המשפחות השכולות שאיבדו את קרוביהם בטביעת הצוללת, והציג בפניהם את כל הממצאים של ועדות החקירה לאורך השנים. על פי אותם ממצאים, נסיבות הטביעה היו כשל טכני או אובדן שליטה על הצוללת. למרות זאת, קיימת סברה נוספת לפיה כלי שיט פגע בתורן הצוללת. הוועדות שללו על הסף סברה כי הספינה הוטבעה על ידי כלי שייט סובייטי.

 אנדרטה לצוללת דקר, 10.8.92
 

אנדרטה לצוללת דקר, 10.8.92( באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם: גלעד שיקמה)

 
 טקס לזכר חללי הדקר,  21.6.2000

טקס לזכר חללי הדקר, 21.6.2000 (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם: אלפי בן יעקב)

 
 אזכרה לחללי הצוללת דקר בהר הרצל - ליד המיקרופון- מפקד חיל הים האלוף יואב אלמוג, משמאלו הרב הראשי לצה"ל- האלוף גד נבון, 24.1.82
 

אזכרה לחללי הצוללת דקר בהר הרצל - ליד המיקרופון- מפקד חיל הים האלוף יואב אלמוג, משמאלו הרב הראשי לצה"ל- האלוף גד נבון, 24.1.82( באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם: זאב רדובן)

 
 אזכרה לחללי הצוללת דקר בהר הרצל - ליד המיקרופון- מפקד חיל הים האלוף יואב אלמוג, משמאלו הרב הראשי לצה"ל- האלוף גד נבון, 24.1.82
 

אזכרה לחללי הצוללת דקר בהר הרצל - ליד המיקרופון- מפקד חיל הים האלוף יואב אלמוג, משמאלו הרב הראשי לצה"ל- האלוף גד נבון, 24.1.82( באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם: זאב רדובן)

 
 אזכרה לחללי הצוללת דקר בהר הרצל 24.1.82

אזכרה לחללי הצוללת דקר בהר הרצל 24.1.82( באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם: זאב רדובן)