ביטול הפסגה עם קוריאה הצפונית - צעד טקטי שנועד לקפל את קים

ייתכן שבעקבות המהלך של נשיא ארה"ב אנו הולכים לקראת הסלמה באזור, שלמעשה כבר החלה. טראמפ סופג בוושינגטון ביקורת על המהלך, אך אם הוא יצליח - יזכה לשבחים • פרשנות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביטל אתמול (חמישי) את הפסגה עם קוריאה הצפונית במה שמסתמן כצעד טקטי לקפל את קים. אין ספק שאם הפסגה לא תיערך בעתיד אנו עומדים בפני הסלמה, שלמעשה כבר החלה.

בקוריאה הצפונית ישנם כרגע עשרים עיתונאים מודאגים, ביניהם אמריקנים, שהוזמנו לסקר את השמדת אתר הניסויים הגרעיני של המדינה וכעת חוששים מהסלמה. במקביל, טראמפ סופג ביקורת משתי המפלגות בוושינגטון, בהן טוענים כי התנהלותו לא הייתה טובה. למרות כל הביקורת, חשוב לומר שהמהלך של טראמפ אמור כאמור להוביל להסלמה, אך ייתכן גם שיצליח לקפל את קים, ויזכה לשבחים בשל כך.

 המכתב ששלח טראמפ לקים

המכתב ששלח טראמפ לקים( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

המשטר הסורי: טילים שוגרו לעבר שדה תעופה צבאי ליד חומס

הקטל בכבישים: שניים נהרגו בהתנגשות אוטובוס ורכב פרטי בדרום

רכבת ההפתעות: כשעומר אדם נסע ברכבת בדרך להופעה שלו בחיפה

שעה קלה לאחר ששיגר מכתב למנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, בו הודיע על ביטול הפסגה עמו שתוכננה ל-12 ליוני בסינגפור, דיבר אמש (חמישי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן והסביר שהחליט לבטל את הפגישה בעקבות איומיה האחרונים של קוריאה הצפונית על ארה"ב. טרם התברר מהן הסיבות המדויקות לביטול, אך בכיר בממשל האמריקני אמר לכלי תקשורת מקומיים כי אחד הגורמים שהובילו לביטול הייתה העובדה שהבית הלבן שלח בכירים לסינגפור כדי שיכינו את הפסגה, אך מקביליהם מקוריאה הצפונית לא הגיעו. עוד טען כי פיונגיאנג הבטיחה לשר החוץ האמריקני כי מומחים בין-לאומיים יוודאו כי אתר הניסויים הגרעיני הושמד – אך ההבטחה הופרה ורק עיתונאים הוזמנו לאירוע.

"אני רוצה להתחיל ולומר שבהתבסס על ההצהרות האחרונות של קוריאה הצפונית החלטתי לבטל את הפסגה", אמר טראמפ. "הרבה דברים יכולים לקרות ואני מאמין שזאת נסיגה ענקית לאחור לקוריאה ולעולם. אני מקווה שדברים חיוביים יקרו, אך אם לא - אנחנו יותר מוכנים מתמיד".

טראמפ נואם בבית הלבן
 

טראמפ נואם בבית הלבן בעקבות ההחלטה לבטל את פגישתו עם שליט צפון קוריאה( רויטרס)

 

נשיא ארה"ב הסביר שדיבר על כך עם ראשי הצבא, ושוחח עם מנהיגי יפן וקוריאה הדרומית. "אני מקווה שקים יעשה את מה שנכון, לא רק עבור עצמו אלא גם עבור עמו הסובל", המשיך. "כל העם הקוריאני בצפון ובדרום צריך לחיות ביחד וזה יכול לקרות רק כשאיום הנשק הגרעיני יוסר".

"אם קים ירצה לנקוט בדיאלוג, אני מחכה. עד אז, הסנקציות החזקות שלנו יימשכו, כפי שקרה. לא משנה מה ייקרה, ומה נעשה, לעולם לא נתפשר על ביטחון ארה"ב", אמר, והוסיף שפסגה עתידית יכולה להתקיים בתאריך מאוחר יותר.

כאמור, טראמפ הודיע במכתב לקים, כי הפסגה שתוכננה להתקיים בסינגפור ב-12 ליוני מבוטלת. לא נמסר תאריך חלופי. "אנו מעריכים את הזמן, הסובלנות ואת המאמצים בנוגע לשיחות על הפסגה שנקבע ל-12 ביוני בסינגפור", כתב טראמפ. "נודע לנו כי קוריאה הצפונית היא זו שביקשה לקיים את הפגישה, אבל עבורנו עובדה זו לא חשובה. ציפיתי מאוד להיות שם עמך".

"לרוע המזל, בהתבסס על הכעס והעוינות הגלויה שהובעה בהצהרותיך האחרונות, אני חש כי אין זה ראוי, בשלב זה, לקיים את הפגישה הזו, שתוכננה במשך זמן רב", אמר. "לכן, המכתב הזו מגיע כדי לעדכן שהפסגה בסינגפור, לטובת שני הצדדים, אך לרוע מזלה של המערכת הגלובלית, לא תתקיים. אתה מדבר על יכולותיך הגרעיניות, אך היכולות שלנו כל כך עצומות שאני מתפלל לאל שלא נצטרך להשתמש בהם".

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית
 

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית(רויטרס )

 

"חשתי כי נבנה דו שיח נהדר בינינו, ובסופו של דבר, הדו שיח הזה זה מה שחשוב", המשיך נשיא ארה"ב. "בבוא היום, אני מצפה מאוד לראותך עד אז, אני רוצה להודות לך על שחרור בני הערובה שנמצאים כעת בבית עם בני משפחותיהם. זו הייתה מחווה נהדרת ואני מעריך זאת מאוד".

לסיום כתב: "אם תשנה את דעתך בכל הנוגע לפסגה החשובה ביותר, אל תהסס להתקשר אלי או לכתוב לי. העולם, וקוריאה הצפונית במיוחד, הפסידו הזדמנות לשלום בר קיימא ולשגשוג ורווחה. החמצת ההזדמנות היא רגע עצוב בהיסטוריה". מאוחר יותר התייחס לביטול הפסגה גם בטוויטר.

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין נפגש עם יועציו הבכירים לענייני ביטחון, וקיים דיון עם שריו פגישה בנושא ביטחון לאומי. נמסר כי הם לא ידעו שטראמפ עומד לשלוח את המכתב וכי הם לומדים למה בדיוק התכוון.

כאמור, לאחר התחממות היחסים בין שתי המדינות, התגלו סדקים לקראת הפסגה וקיומה הוטל בספק כבר כמה ימים. אתמול בלילה תקפה סגנית שר החוץ הצפון קוריאני את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ואמרה שפיונגיאנג מוכנה ל"דו קרב גרעיני במקרה שבו הדיאלוג עם ארצות הברית ייכשל". צ'ו סון הוי אמרה לסוכנות הידיעות הרשמית במדינתה כי במקרה שבו ארצות הברית תמשיך בהתנהלות הנוכחית שלה, היא תמליץ למנהיגות הצפון קוריאנית לשקול מחדש את קיום הפסגה בין השליט קים ג'ונג און לנשיא האמריקני דונלד טראמפ. 

"ארצות הברית היא האחראית הבלעדית לכך שנקיים דיונים משותפים - או נלחם אחת בשנייה", אמרה סגנית שר החוץ. בהמשך, תקפה את סגן נשיא ארצות הברית בגין דברים שאמר לרשת "פוקס", לפיהם "במקרה שבו קים ג'ונג און לא יגיע להסדר עם ארה"ב, גורלה של קוריאה הצפונית יהיה כמו של לוב". זאת, בהתייחסות לפלישה הצבאית ולהדחת הבזק של השליט לשעבר מועמר קדאפי

סון הוי אמרה ש"פנס הוא אידיוט פוליטי. חשוב לזכור שתוכנית הגרעין של לוב הייתה בשלבים מוקדמים כאשר היא הגיעה לשולחן המשא ומתן בעוד שאנחנו עוסקים כבר שנים בפיתוח תוכנית הגרעין שלנו. בשביל מישהו שמעורב בענייני ארה"ב, אני מופתעת מההערות הטיפשיות שיצאו מפיו של סגן נשיא ארה"ב". 

אתמול השמידה קוריאה הצפונית את אתר ניסויי הגרעין שלה, לעיני עיתונאים זרים. פיצוץ המנהרות, באתר השוכן בין ההרים בצפון המדינה, נעשה לעיני התקשורת, אך אין דרך לאמת את הרס המתקן כולו. פיונגיאנג הודיעה על המהלך לקראת הפגישה המתוכננת בין שליט המדינה, קים ז'ונג און, לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שאמורה הייתה להיערך ב-12 ביוני בסינגפור, אך כאמור בוטלה.

לאחר הדיווחים על ההשמדה בכלי תקשורת זרים, אישרה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית כי המדינה פירקה לחלוטין את האתר "כדי להבטיח את שקיפות מהלך הפסקת הניסויים הגרעיניים". עוד נמסר כי הכניסות למנהרות שבהן אירעו הניסויים נחסמו לחלוטין, וכי לא אירעה דליפה של חומר רדיואקטיבי. "מדובר בצעד חשוב לקראת פירוק עולמי מנשק גרעיני", הוסיפו בסוכנות הידיעות של המדינה המבודדת.

 הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית
 

הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית( רויטרס)

 

ההחלטה של קים לסגירת האתר נתפסה כמחווה לקראת הפגישה ובעקבות הפסגה ההיסטורית שנערכה בחודש שעבר בינו לבין נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין. עם זאת, דווח כי מי שכונתה "המדינה המבודדת בעולם", לא הזמינה פקחים בין-לאומיים לטקס, שהיו יכולים לאשר באופן וודאי את הריסת המתקנים. בעבר, דווח כי אתרי הגרעין במדינה יצאו מכלל שימוש.

לפני כשבוע אמרו בקוריאה הצפונית כי הממשל הנוכחי בקוריאה הדרומית הינו בלתי כשיר. יושב ראש הוועדה לאיחוד האי הקוריאני, רי סון גוון, מתח תקף את הפרלמנט הדרום קוריאני, ואמר כי הם משוחחים עם "חלאות אדם", מבלי לציין על מי הוא מדבר.

עוד הודיעה כי לא תיקח חלק בשיחות עם ההנהגה הנוכחית, אלא אם כן יפתרו העניינים שגרמו להשעיית השיחות בין שני הצדדים בימים האחרונים, הכוללים בין היתר את קיום התרגיל הצבאי המשותף בין וושינגטון לסיאול.

פיונגיאנג הגבירה את המתיחות בימים האחרונים בינה לבין שכנתה וארה"ב, כאשר ניצלה את התרגיל הצבאי השגרתי המשותף לפתיחת משבר, תקפה אישית את היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, והודיעה שלא תוותר על נשק גרעיני בתמורה להקלות כלכליות.

טראמפ התייחס במכתבו לקים לשחרור שלושת האמריקנים שהיו מוחזקים בקוריאה הצפונית ושבו לפני כשבועיים לארצם. השלושה חזרו מהמדינה המבודדת יחד עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שהגיע לביקור בזק בפיונגיאנג.

בקבלת הפנים לשבויים אמר טראמפ כי "מדובר בערב מיוחד עבור האנשים הגדולים האלה", והודה למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און על שחרורם. "אני מאמין באמת שקים רוצה להביא את מדינתו לעולם האמיתי", הוסיף, "ההישג שאהיה הכי גאה בו יגיע כשחצי האי הקוריאני יהיה מפורז מנשק גרעיני". בנוגע לשאלה האם הוא מתכוון להגיע לקוריאה הצפונית יום אחד, ענה טראמפ כי "זה יכול לקרות".