המשטר הסורי: טילים שוגרו לעבר שדה תעופה צבאי ליד חומס

לפי סוכנות הידיעות הסורית, כלל השיגורים יורטו, אך אתר המקורב למשטר דיווח שמטוס ישראלי ירה שני טילים - ואחד פגע במטרה. האופוזיציה: האתר שהותקף משמש כוחות איראנים

המשטר הסורי הודיע אמש (חמישי) כי טילים שוגרו לעבר שדה התעופה הצבאי א-דבעה שליד העיר חומס. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית, כוחות הנ"מ הסוריים הצליחו ליירט את כלל הטילים. "אחד משדות התעופה הצבאיים שלנו במרכז המדינה הותקף באמצעות טילים", נמסר בהודעה שפרסם המשטר. "מערכות ההגנה האווירית שלנו סיכלו את המתקפה ומנעו מהטילים להגיע ליעדיהם".

המשטר לא מסר מי עומד מאחורי התקיפה, אך רשת "אוריינט ניוז" השייכת לאופוזיציה הסורית דיווחה כי ישראל היא זו שתקפה את שדה התעופה - שמשמש כוחות איראנים ואת חיזבאללה. עוד דווח כי מטוסי חיל האוויר ערכו את המתקפה עת היו מעל שטח לבנון. בארגון הסורי לזכויות אדם אמרו כי ייתכן שישראל עומדת מאחורי התקיפה.

גורם סורי אמר לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק כי שדה התעופה הותקף בארבעה טילים - מה שגרם לשריפה שפרצה במקום. מנגד, אתר המקורב למשטר דיווח שמטוס קרב ישראלי ירה שני טילים לעבר שדה התעופה א-דבעה, ואחד מהם יורט.

בווידאו: טילי הנ"מ שנורו אמש לעבר הטילים ששוגרו לשדה התעופה - כפי שפורסם ברשתות החברתיות

שדה התעופה שהותקף בחמאה
 

שדה התעופה שהותקף בחמאה( חדשות עשר)

 

עוד כתבות בחדשות עשר: 

בגלל סכסוך כספי: ירה בגבו של אדם בזמן שנמלט • תיעוד

הקטל בכבישים: שניים נהרגו בהתנגשות אוטובוס ורכב פרטי בדרום

לאחר הנסיגה האמריקנית - דוח האו"ם קובע: איראן עומדת בהסכם

בכיר בחיל האוויר התייחס ביום שלישי להתבססות האיראנית בסוריה ושיגר מסר לכיוון טהראן. "הנחישות האיראנית נמשכת", אמר הבכיר, "אפשר להניח שנעשו פעולות מאז האירועים האחרונים בסוריה. אנחנו שומרים על חופש הפעולה שלנו וממשיכים לפעול לסכל ולשבש, מתחת לסף המלחמה".

הקצין הבכיר התייחס גם להחלטה של מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לחשוף את התקיפות שבוצעו על ידי מטוסי ה-F-35 ואישר שמעבר לשביעות הרצון מהביצועים, להיבט התודעתי היה משקל חשוב. "אין מדובר בפוטושופ", אמר בהתייחסו למצגת שהציג נורקין בו נראה המטוס מעל ביירות.

כאמור, נורקין נאם ביום שלישי בכנס מפקדי חילות האוויר. במהלך דבריו הוא הקרין תמונה של מטוס F-35 ישראלי בשמי ביירות באור יום וחשף: "חיל האוויר הישראלי כבר תקף פעמיים בחזיתות שונות עם F-35 - מדובר בפעם הראשונה בעולם ש-F-35 ביצע תקיפה מבצעית". בהמשך הוסיף בחיוך: "אתם יודעים שניצחנו עכשיו באירוויזיון עם השיר TOY. ובכן, F-35 is not a toy". 

מטוסי אף-35 ישראליים
 

מטוסי אף-35 ישראליים( דובר צה"ל)

 

במקביל הוא התייחס לתקיפה האיראנית בגולן שאירעה לפני כשבועיים, שבתגובה אליה תקף צה"ל מטרות איראניות בסוריה ועמדות נ"מ סורי. לדברי נורקין, כוח "קודס" של משמרות המהפכה שיגר לעבר שטח ישראל 32 רקטות – ארבע יורטו והיתר נפלו בשטח סוריה. זאת, בניגוד להודעת צה"ל הקודמת שבה נכתב כי נורו כ-20 רקטות. עוד ציין כי מערכות הנ"מ הסוריות שיגרו כמאה טילים לעבר מטוסי צה"ל.

ביום שני דיווחה רשת סקיי ניוז בערבית כי פיצוצים עזים נשמעו דרומית לבירה דמשק שבסוריה. זאת, על פי פעילי אופוזיציה סורית. זהו המקרה השני בתוך ארבעה ימים שבו דווח על פיצוץ במתקן צבאי, שמקורו אינו ידוע.

על פי הדיווח, תושבי האזור טענו שמעו קולות הנפץ. מקור הפיצוץ הוא ככל הנראה מתקן של לוחמה אלקטרונית ובית ספר לביטחון המדינה, שבהם נוכחות למליציות האיראניות.

כזכור, הטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה בשבוע שעבר על חמישה פיצוצים שנשמעו בסמוך לשדה התעופה בחמה. כוחות כיבוי רבים הגיעו למקום שבו נמצא מחסן דלק ותחמושת.

עיתונאי המקורב למשטר הסורי הבהיר בטוויטר כי הפיצוץ בחמה התרחש במחסן תחמושת בשל תקלה טכנית הנובעת ממעלות החום הגבוהות. בנוסף הוא טען כי לא בוצעה כל תקיפה. רשת "סקיי" בערבית דיווחה כי מקורותיה מסרו לה שהפיצוצים הם תוצאה של הפצצה ישראלית על מחסן טילי קרקע אוויר השייך למיליציות איראניות.

בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו הכילו "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".