היועמ"ש החליט: חיים כץ יואשם בקבלת שוחד - בכפוף לשימוע

הפרקליטות הודיעה לשר כי נשקלת העמדתו לדין עקב החשד שקידם את האינטרסים של איש שוק ההון בן ארי, בתמורה לטובות הנאה שהניבו לו מיליונים. אם יואשם – ייאלץ להתפטר

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע הערב (חמישי) כי ישקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד שר הרווחה חיים כץ (הליכוד). במידה ואכן יוגש נגדו כתב אישום, כץ ייאלץ להתפטר.

הפרקליטות הודיעה לכץ כי היועמ"ש ישקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. כמו כן, הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) לאיש שוק ההון, מרדכי בן ארי, כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע, בגין עבירות דומות, וכן בגין עבירות של שימוש במידע פנים.

 שר הרווחה חיים כץ

שר הרווחה חיים כץ( דוברות משרד הרווחה)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הקטל בכבישים: שניים נהרגו בהתנגשות אוטובוס ורכב פרטי בדרום

בית הנשיא נגד החוק שמקדמים בליכוד לפגיעה בשכר השופטים

שמונה נשים טוענות: השחקן מורגן פרימן הטריד אותנו מינית

על פי החשד, בין השנים 2015-2010, התפתחה בין חבר הכנסת דאז כץ לבין בן ארי מערכת יחסים של "תן וקח", אשר כללה הענקת טובות הנאה שונות בין השניים. בן ארי שימש באז כיועץ פיננסי של חברת אקוויטל, חברת החזקות ציבורית דומיננטית במשק הישראלי. על פי החשד העניק בן ארי לשר כץ טובות הנאה לאורך תקופה ארוכה, שהניבו לו מיליוני שקלים, ובמקביל השר כץ קידם אינטרסים של בן ארי, תוך ניצול תפקידו הציבורי.

בן ארי, מומחה בניהול תיקי השקעות, נתן לכאורה לשר כץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות של השר כץ, וזאת בתדירות גבוהה, עד כי בפועל נוהל תיק השקעותיו על ידי בן ארי, שלא קיבל תמורה כספית כלשהי מהשר, בניגוד למקובל. במסגרת יחסים אלה, אף המליץ בן ארי לשר כץ, על פי החשד, באחת ההזדמנויות, לרכוש ניירות ערך של חברות בת של אקוויטל, וזאת תוך ניצול של מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה, בנוגע להתפתחויות עתידיות חיוביות בחברות אלה.

כמו כן, השר כץ ובן ארי ביצעו עסקאות מתואמות במסגרת המסחר בבורסה, באופן שעשוי היה להיות רווחי מאוד עבור כץ. מומחיותו של בן ארי ומעורבותו הרבה בניהול תיק ניירות הערך של השר כץ הניבה לכץ רווחים של מיליוני שקלים. בנוסף, כשמונה כץ לשר, פתח חשבון נאמנות שנוהל בפועל על ידי בן ארי, תוך הסתרה של זהות המנהל ובניגוד לכללים החלים במצב דברים זה.

בפרקליטות טוענים כי הקשר הכלכלי בין השניים כלל ציפייה והבנה הדדית כי בן ארי יוכל להשתמש בתפקידו הציבורי של השר כץ, בסמכויות הנתונות לו ובנגישות שהתפקיד מספק, לשם קבלת טובות הנאה שייטיבו עמו או עם קבוצת אקוויטל.

בתמורה לקבלת טובות ההנאה, אמרו בפרקליטות, הפעיל השר כץ את כוחו וסמכויותיו כאיש ציבור כדי לסייע ולקדם אינטרסים של בן ארי. בין היתר, נענה השר כץ לבקשות בן ארי ופעל להעברת הצעת חוק שבן ארי ביקש לקדם ושהייתה בעלת ערך כלכלי פוטנציאלי גבוה לבן ארי ולאקוויטל.

השר כץ ניהל דיונים אודות הצעת חוק זו, שאותה יזם וניסח בן ארי, בוועדת העבודה והרווחה שבראשותו, והזמין לוועדה את בן ארי כמומחה יחיד לנושא. כץ הסתיר את מערכת היחסים האישית והעסקית שביניהם מוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אשר דנה בהצעת החוק, ובן ארי הוצג כמומחה נטול אינטרס, למרות שהיה לו אינטרס עסקי ניכר בקידום ההצעה.

עו"ד נוית נגב מסרה בשם השר כץ: "השר כץ ומוטי בן ארי הם חברים קרובים מאוד זה שנים. הצגת הקשר ביניהם כיחסי שוחד היא שגויה ומופרכת. בכל פעולותיו כחבר כנסת ושר פעל חיים כץ באופן ענייני ולטובת הציבור, והדברים עוד יובהרו ויוכחו. מדובר בחוק שחוקק בשנת 2010 בתקופת התספורות והוא ונועד לתקן עוול. החוק שומר על האינטרסים של המשקיעים הקטנים ומגן עליהם מפני מניפולציות שעלולים ליזום בעלי שליטה בחברות. הניסיון להלביש על גבי החוק מניעים שאינם טהורים נועד לכישלון".

בעבר פורסם גם כי כץ חשוד בפרשת התעשייה האווירית, בה הוא פעל כיו"ר ועד העבודים במשך עשרות שנים. לפני חצי שנה דווח כי ישנם חילוקי דעות בין המשטרה לפרקליטות בנוגע לחוזק הראיות בתיק החקירה שמתנהל נגדו ונגד בנו, יאיר כץ, בחשד שהפעילו לחצים על עובדי התעשייה האווירית להתפקד לליכוד, בזמן שהראשון כיהן כיושב ראש ועד העובדים בארגון.

במשטרה טענו אז כי קיים חשד חזק לפלילים נגד השניים, בעוד בפרקליטות סברו שהתיק חלש מאוד ושאין הוכחות שהשניים הפעילו לחצים פליליים על עובדים.