טראמפ נואם בבית הלבן, רויטרס

טראמפ על ביטול הפסגה: "נסיגה ענקית לאחור - צבאנו מוכן"

נשיא ארה"ב נאם לאחר שהודיע על ביטול הפגישה עם קים ג'ונג און, ואמר כי נאלץ לעשות זאת בשל התבטאויותיו האחרונות. "מקווה שדברים חיוביים יקרו , אם לא - אנו מוכנים"

שעה קלה לאחר ששיגר מכתב למנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, בו הודיע על ביטול הפסגה עמו שתוכננה ל-12 ליוני בסינגפור, דיבר הערב (חמישי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן והסביר שהחליט לבטל את הפגישה בעקבות איומיה האחרונים של קוריאה הצפונית על ארה"ב.

"אני רוצה להתחיל ולומר שבהתבסס על ההצהרות האחרונות של קוריאה הצפונית החלטתי לבטל את הפסגה", אמר טראמפ. "הרבה דברים יכולים לקרות ואני מאמין שזאת נסיגה ענקית לאחור לקוריאה ולעולם. אני מקווה שדברים חיוביים יקרו, אך אם לא - אנחנו יותר מוכנים מתמיד".

 המכתב ששלח טראמפ לקים

המכתב ששלח טראמפ לקים( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שמונה נשים טוענות: השחקן מורגן פרימן הטריד אותנו מינית

שלושה פעוטות ננעלו ברכב בעיירה פלסטינית - ומתו

פעוטה מתה בפתח תקווה - אחת הגננות נעצרה בחשד להריגה

נשיא ארה"ב הסביר שדיבר על כך עם ראשי הצבא, ושוחח עם מנהיגי יפן וקוריאה הדרומית. "אני מקווה שקים יעשה את מה שנכון, לא רק עבור עצמו אלא גם עבור עמו הסובל", המשיך. "כל העם הקוריאני בצפון ובדרום צריך לחיות ביחד וזה יכול לקרות רק כשאיום הנשק הגרעיני יוסר".

"אם קים ירצה לנקוט בדיאלוג, אני מחכה. עד אז, הסנקציות החזקות שלנו יימשכו, כפי שקרה. לא משנה מה ייקרה, ומה נעשה, לעולם לא נתפשר על ביטחון ארה"ב", אמר, והוסיף שפסגה עתידית יכולה להתקיים בתאריך מאוחר יותר.

כאמור, טראמפ הודיע במכתב לקים, כי הפסגה שתוכננה להתקיים בסינגפור ב-12 ליוני מבוטלת. לא נמסר תאריך חלופי. "אנו מעריכים את הזמן, הסובלנות ואת המאמצים בנוגע לשיחות על הפסגה שנקבע ל-12 ביוני בסינגפור", כתב טראמפ. "נודע לנו כי קוריאה הצפונית היא זו שביקשה לקיים את הפגישה, אבל עבורנו עובדה זו לא חשובה. ציפיתי מאוד להיות שם עמך".

"לרוע המזל, בהתבסס על הכעס והעוינות הגלויה שהובעה בהצהרותיך האחרונות, אני חש כי אין זה ראוי, בשלב זה, לקיים את הפגישה הזו, שתוכננה במשך זמן רב", אמר. "לכן, המכתב הזו מגיע כדי לעדכן שהפסגה בסינגפור, לטובת שני הצדדים, אך לרוע מזלה של המערכת הגלובלית, לא תתקיים. אתה מדבר על יכולותיך הגרעיניות, אך היכולות שלנו כל כך עצומות שאני מתפלל לאל שלא נצטרך להשתמש בהם".

"חשתי כי נבנה דו שיח נהדר בינינו, ובסופו של דבר, הדו שיח הזה זה מה שחשוב", המשיך נשיא ארה"ב. "בבוא היום, אני מצפה מאוד לראותך עד אז, אני רוצה להודות לך על שחרור בני הערובה שנמצאים כעת בבית עם בני משפחותיהם. זו הייתה מחווה נהדרת ואני מעריך זאת מאוד".

לסיום כתב: "אם תשנה את דעתך בכל הנוגע לפסגה החשובה ביותר, אל תהסס להתקשר אלי או לכתוב לי. העולם, וקוריאה הצפונית במיוחד, הפסידו הזדמנות לשלום בר קיימא ולשגשוג ורווחה. החמצת ההזדמנות היא רגע עצוב בהיסטוריה". מאוחר יותר התייחס לביטול הפסגה גם בטוויטר.

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין נפגש עם יועציו הבכירים לענייני ביטחון, וקיים דיון עם שריו פגישה בנושא ביטחון לאומי. נמסר כי הם לא ידעו שטראמפ עומד לשלוח את המכתב וכי הם לומדים למה בדיוק התכוון.

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית
 

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית(רויטרס )

 

מטעם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, נמסר כי בריטניה מאוכזבת מביטול הפסגה בין המנהיגים, וכי הם יעבדו בכדי להגיע להסכמה בנושא הנשק הגרעיני.

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, אמר כי הוא מודאג מאוד מהביטול, והפציר בצדדים לקיים דיאלוג בכדי למצוא את הדרך לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק הגרעיני בדרכי שלום.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר לוועדה בסנאט כי ארה"ב פנתה בימים האחרונים לקוריאה הצפונית כדי לקיים תיאומים לקראת הפסגה הצפויה, אך לא קיבלה מענה. בכיר אמריקני אמר כי למרות הביטול, יש עוד סיכוי לשלום בין שתי המדינות. עוד הוסיף כי הביטול לא מעיד על חולשתו של קים, ואמר כי הוא "הוכיח יכולת כבירה להוביל את מדינתו".

בכיר אמריקני אמר לרשת CNN כי האיום האחרון של קוריאה הצפונית למלחמה גרעינית והמתקפה על סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, היו הקש האחרון והביאו לביטול הפסגה ש"לא הייתה יכולה להתקיים תחת הנסיבות הללו".

 אתר ניסויי לנשק גרעיני בקוריאה הצפונית
 

אתר ניסויי לנשק גרעיני בקוריאה הצפונית(38 NORTH )

 

כאמור, לאחר התחממות היחסים בין שתי המדינות, התגלו סדקים לקראת הפסגה וקיומה הוטל בספק כבר כמה ימים. כבר הלילה תקפה סגנית שר החוץ הצפון קוריאני את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ואמרה שפיונגיאנג מוכנה ל"דו קרב גרעיני במקרה שבו הדיאלוג עם ארצות הברית ייכשל". צ'ו סון הוי אמרה לסוכנות הידיעות הרשמית במדינתה כי במקרה שבו ארצות הברית תמשיך בהתנהלות הנוכחית שלה, היא תמליץ למנהיגות הצפון קוריאנית לשקול מחדש את קיום הפסגה בין השליט קים ג'ונג און לנשיא האמריקני דונלד טראמפ. 

"ארצות הברית היא האחראית הבלעדית לכך שנקיים דיונים משותפים - או נלחם אחת בשנייה", אמרה סגנית שר החוץ. בהמשך, תקפה את סגן נשיא ארצות הברית בגין דברים שאמר לרשת "פוקס", לפיהם "במקרה שבו קים ג'ונג און לא יגיע להסדר עם ארה"ב, גורלה של קוריאה הצפונית יהיה כמו של לוב". זאת, בהתייחסות לפלישה הצבאית ולהדחת הבזק של השליט לשעבר מועמר קדאפי. 

סון הוי אמרה ש"פנס הוא אידיוט פוליטי. חשוב לזכור שתוכנית הגרעין של לוב הייתה בשלבים מוקדמים כאשר היא הגיעה לשולחן המשא ומתן בעוד שאנחנו עוסקים כבר שנים בפיתוח תוכנית הגרעין שלנו. בשביל מישהו שמעורב בענייני ארה"ב, אני מופתעת מההערות הטיפשיות שיצאו מפיו של סגן נשיא ארה"ב". 

מוקדם יותר היום השמידה קוריאה הצפונית את אתר ניסויי הגרעין שלה, לעיני עיתונאים זרים. פיצוץ המנהרות, באתר השוכן בין ההרים בצפון המדינה, נעשה לעיני התקשורת, אך אין דרך לאמת את הרס המתקן כולו. פיונגיאנג הודיעה על המהלך לקראת הפגישה המתוכננת בין שליט המדינה, קים ז'ונג און, לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שאמורה הייתה להיערך ב-12 ביוני בסינגפור, אך כאמור בוטלה.

לאחר הדיווחים על ההשמדה בכלי תקשורת זרים, אישרה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית כי המדינה פירקה לחלוטין את האתר "כדי להבטיח את שקיפות מהלך הפסקת הניסויים הגרעיניים". עוד נמסר כי הכניסות למנהרות שבהן אירעו הניסויים נחסמו לחלוטין, וכי לא אירעה דליפה של חומר רדיואקטיבי. "מדובר בצעד חשוב לקראת פירוק עולמי מנשק גרעיני", הוסיפו בסוכנות הידיעות של המדינה המבודדת.

 הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית
 

הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית( רויטרס)

 

ההחלטה של קים לסגירת האתר נתפסה כמחווה לקראת הפגישה ובעקבות הפסגה ההיסטורית שנערכה בחודש שעבר בינו לבין נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין. עם זאת, דווח כי מי שכונתה "המדינה המבודדת בעולם", לא הזמינה פקחים בין-לאומיים לטקס, שהיו יכולים לאשר באופן וודאי את הריסת המתקנים. בעבר, דווח כי אתרי הגרעין במדינה יצאו מכלל שימוש.

לפני שבוע אמרו בקוריאה הצפונית כי הממשל הנוכחי בקוריאה הדרומית הינו בלתי כשיר. יושב ראש הוועדה לאיחוד האי הקוריאני, רי סון גוון, מתח תקף את הפרלמנט הדרום קוריאני, ואמר כי הם משוחחים עם "חלאות אדם", מבלי לציין על מי הוא מדבר.

עוד הודיעה כי לא תיקח חלק בשיחות עם ההנהגה הנוכחית, אלא אם כן יפתרו העניינים שגרמו להשעיית השיחות בין שני הצדדים בימים האחרונים, הכוללים בין היתר את קיום התרגיל הצבאי המשותף בין וושינגטון לסיאול.

פיונגיאנג הגבירה את המתיחות בימים האחרונים בינה לבין שכנתה וארה"ב, כאשר ניצלה את התרגיל הצבאי השגרתי המשותף לפתיחת משבר, תקפה אישית את היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, והודיעה שלא תוותר על נשק גרעיני בתמורה להקלות כלכליות.

טראמפ התייחס במכתבו לקים לשחרור שלושת האמריקנים שהיו מוחזקים בקוריאה הצפונית ושבו לפני כשבועיים לארצם. השלושה חזרו מהמדינה המבודדת יחד עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שהגיע לביקור בזק בפיונגיאנג.

בקבלת הפנים לשבויים אמר טראמפ כי "מדובר בערב מיוחד עבור האנשים הגדולים האלה", והודה למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און על שחרורם. "אני מאמין באמת שקים רוצה להביא את מדינתו לעולם האמיתי", הוסיף, "ההישג שאהיה הכי גאה בו יגיע כשחצי האי הקוריאני יהיה מפורז מנשק גרעיני". בנוגע לשאלה האם הוא מתכוון להגיע לקוריאה הצפונית יום אחד, ענה טראמפ כי "זה יכול לקרות".