המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, ללא קרדיט

לאחר הנסיגה האמריקנית - דוח האו"ם קובע: איראן עומדת בהסכם

סבא"א הודיעה כי טהראן לא הפרה את הסכם הגרעין ואינה מעשירה אורניום בניגוד להתחייבויות. עם זאת, נכתב כי איראן "גוררת רגליים" ולא מאפשרת גישה מספקת למתקנים השונים

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה היום (חמישי), בדוח הראשון שפורסם מאז נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין, כי איראן עומדת בתנאי הסכם הגרעין העיקריים. פקחי האו"ם טענו כי איראן עומדת במגבלות העשרת האורניום, שהוטלו עליה על ידי המדינות החתומות על ההסכם.

אולם, סבא"א ציינה בנוסף כי על איראן לספק לפקחי האו"ם גישה רחבה למתקני הגרעין, במהירות רבה יותר. הדוח גער בטהראן על כך שהיא "גוררת רגליים" ולא מאפשרת גישה מספקת למתקנים השונים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שלושה פעוטות ננעלו ברכב בעיירה פלסטינית - ומתו

מנהלת הליגה הודיעה: עונת הכדורסל הגיעה לסיומה

פעיל השמאל עזרא נאווי יואשם במסירת מידע לכוחות הביטחון הפלס'

 נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני

בדו"ח הסודי, שנשלח למדינות החברות בהסכם, נאמר כי "הסוכנות השלימה את הגישה לכל האתרים שבהם ביקשו לבקר באיראן". "שיתוף פעולה עם איראן בנוגע לגישה שלנו למקומות אלה, יקל על יישום ההסכם ויגביר את האמון", נכתב בדו"ח.

בתוך כך, שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, אמר היום כי למדינתו אין מטרה לשנות את המשטר באיראן. כמו כן, וושינגטון הטילה היום סנקציות על חברות תעופה איראניות וטורקיות.


ארה"ב טענה כי שתי חברות התעופה העבירו נשק, לוחמים וכסף לנציגי סוריה ולבנון. בנוסף, איימה וושינגטון בהטלת סנקציות כלפי נמלי תעופה שיאפשרו לכלי הטיס של החברה לנחות.

כזכור, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הציב אמש לאיחוד האירופי שבע דרישות, שבמידה ולא ימולאו - תפרוש טהראן מהסכם הגרעין. זאת לאחר ששר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר אתמול כי מדינות אירופה "מאוד, מאוד מאוחדות בעמדתן לדבוק בהסכם הגרעין - וזה לא ישתנה". 

התנאים הראשונים שהציב חמינאי לאירופה להישארות טהראן בהסכם הגרעין נוגעים בתחום הצבאי: איראן תוכל להמשיך לפתח טילים ולא תידרש לדון בכך, והאיחוד לא ידרוש לדון בנוכחות איראן במדינות האזור.