תמונת לויין של אתר הגרעין שהושמד בצפון קוריאה, רויטרס

לעיני עיתונאים זרים: פיונגיאנג השמידה את אתר ניסויי הגרעין

על רקע המאמצים לקידום פגישה בין קים לטראמפ, וכחודש לאחר הפסגה ההיסטורית עם שכנתה מדרום, השלימה קוריאה הצפונית את המהלך. בעבר דווח כי האתר יצא מכלל שימוש

קוריאה הצפונית השמידה היום (חמישי) את אתר ניסויי הגרעין שלה, לעיני עיתונאים זרים. פיצוץ המנהרות, באתר השוכן בין ההרים בצפון המדינה, נעשה לעיני התקשורת, אך אין דרך לאמת את הרס המתקן כולו. פיונגיאנג הודיעה על המהלך לקראת הפגישה המתוכננת בין שליט המדינה, קים ז'ונג און, לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שצפויה להתקיים ב-12 ביוני בסינגפור.

לאחר הדיווחים על ההשמדה בכלי תקשורת זרים, אישרה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית כי המדינה פירקה לחלוטין את האתר "כדי להבטיח את שקיפות מהלך הפסקת הניסויים הגרעיניים". עוד נמסר כי הכניסות למנהרות שבהן אירעו הניסויים נחסמו לחלוטין, וכי לא אירעה דליפה של חומר רדיואקטיבי. "מדובר בצעד חשוב לקראת פירוק עולמי מנשק גרעיני", הוסיפו בסוכנות הידיעות של המדינה המבודדת.

ההחלטה של קים לסגירת האתר נתפסה כמחווה לקראת הפגישה ובעקבות הפסדה ההיסטורית שנערכה בחודש שעבר בינו לבין נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין. עם זאת, דווח כי מי שכונתה "המדינה המבודדת בעולם", לא הזמינה פקחים בין-לאומיים לטקס, שהיו יכולים לאשר באופן וודאי את הריסת המתקנים. בעבר, דווח כי אתרי הגרעין במדינה יצאו מכלל שימוש.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פעוטה מתה בפתח תקווה - אחת הגננות נעצרה בחשד להריגה

הגבלת שאיבת מים וצמצום שטח הזיכיון: המלצות להגנה על ים המלח

18 חודשי מאסר נגזרו על צעיר שתקף פועל סמוך לירושלים

תמונת לויין של אתר הגרעין שהושמד בצפון קוריאה
 

תמונת לויין שצולמו אתמול באתר הגרעין בקוריאה הצפונית (רויטרס)

 

מוקדם יותר היום התייחס טראמפ בתוכנית "FOX & friends" למאמצים לקיים את הפגישה ההיסטורית בינו לבין קים, ואמר:" נראה מה יקרה. אם תהיה ועידה זה יהיה טוב לקוריאה הצפונית ולעולם כולו".

הצעד הדרמטי של קוריאה הצפונית הגיע לאחר שסגנית שר החוץ במדינה תקפה את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ואמרה שפיונגיאנג מוכנה ל"דו קרב גרעיני במקרה שבו הדיאלוג עם ארצות הברית ייכשל". צ'ו סון הוי אמרה לסוכנות הידיעות הרשמית במדינתה כי במקרה שבו ארצות הברית תמשיך בהתנהלות הנוכחית שלה, היא תמליץ למנהיגות הצפון קוריאנית לשקול מחדש את קיום הפסגה בין קים לנשיא טראמפ.

בשבוע שעבר דווח כי על פי תמונות לוויין שפורסמו באתר האמריקני 38 North, קוריאה הצפונית החלה לפרק את אתר הניסויים הגרעיניים שלה. על פי גורמים באתר, התמונות מהוות את "הראיה החותכת הראשונה לכך שפירוק האתר כבר החל". בתמונות הלוויין ניתן לראות כי כמה מבנים במקום נהרסו, והוסרה מסילת רכבת שמובילה לאחת מהכניסות. כמו כן, נטען כי עבודות החפירה על מנהרה חדשה הופסקו לפני כחודשיים.

מספר ימים לפי פרסום תמונות הלווין, הכריזה קוריאה הצפונית כי תסגור באופן סופי את אתר הניסויים הגרעיניים שלה בסוף החודש. בהודעה רשמית של סוכנות הידיעות הממלכתית במדינה נמסר כי הטקס הרשמי לרגל סגירת האתר ייערך בין 23 ל-25 במאי, כפי שאכן קרה. עוד נמסר מסוכנות הידיעות כי כחלק מהמאמצים לסגירת אתר הניסויים המנהרות בתוכו יפוצצו באופן מבוקר, תיחסם הכניסה למקום, ויוסרו המתקנים והבניינים המיועדים לתצפיות ולמחקר.

תמונת לויין של אתר הגרעין שהושמד בצפון קוריאה
 

תמונת לויין שצולמו אתמול באתר הגרעין בקוריאה הצפונית (רויטרס)