מייק פנס נואם באפגניסטן, רויטרס

קוריאה הצפונית נגד ההנהגה בארה"ב: "מוכנים לדו קרב גרעיני"

סגנית שר החוץ בפיונגיאנג תקפה את סגן הנשיא מייק פנס, שאמר כי "גורל קוריאה יהיה כמו של לוב", ואמרה כי הוא "אידיוט". הבכירה הבהירה: "מופתעת מההערות הטיפשיות שלו"

מתיחות בחצי האי הקוריאני: סגנית שר החוץ הצפון קוריאני תקפה היום (חמישי) את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ואמרה שפיונגיאנג מוכנה ל"דו קרב גרעיני במקרה שבו הדיאלוג עם ארצות הברית ייכשל". צ'ו סון הוי אמרה לסוכנות הידיעות הרשמית במדינתה כי במקרה שבו ארצות הברית תמשיך בהתנהלות הנוכחית שלה, היא תמליץ למנהיגות הצפון קוריאנית לשקול מחדש את קיום הפסגה בין השליט קים ג'ונג און לנשיא האמריקני דונלד טראמפ.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר 

ליברמן מקדם בנייה מיידית של כ-2,500 יחידות דיור בהתנחלויות

הטמפרטורות יורדות - עדיין חם מהרגיל לעונה

בין יוני נתניהו לאריק איינשטיין: פולחן הקברים החילוני-ציוני


"ארצות הברית היא האחראית הבלעדית לכך שנקיים דיונים משותפים - או נלחם אחת בשנייה", אמרה סגנית שר החוץ. בהמשך, תקפה את סגן נשיא ארצות הברית בגין דברים שאמר לרשת "פוקס", לפיהם "במקרה שבו קים ג'ונג און לא יגיע להסדר עם ארה"ב, גורלה של קוריאה הצפונית יהיה כמו של לוב". זאת, בהתייחסות לפלישה הצבאית ולהדחת הבזק של השליט לשעבר מועמר קדאפי. 

 נשיא ארה"ב טראמפ וסגנו מייק פנס
 

"אידיוט פוליטי". נשיא ארה"ב טראמפ וסגנו מייק פנס (רויטרס)

 


סון הוי אמרה ש"פנס הוא אידיוט פוליטי. חשוב לזכור שתוכנית הגרעין של לוב הייתה בשלבים מוקדמים כאשר היא הגיעה לשולחן המשא ומתן בעוד שאנחנו עוסקים כבר שנים בפיתוח תוכנית הגרעין שלנו. בשביל מישהו שמעורב בענייני ארה"ב, אני מופתעת מההערות הטיפשיות שיצאו מפיו של סגן נשיא ארה"ב". 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס ביום שלישי האחרון לפסגה הקרבה עם קוריאה הצפונית, כשלצדו נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, שהגיע להיפגש עמו בוושינגטון לקראת המפגש ההיסטורי. טראמפ אמר כי יש סיכוי שהיא לא תיערך ביוני, כפי שתוכנן.

עוד התייחס הנשיא לטענת המדינה המבודדת לפיה היא מסרבת להתפרק לחלוטין מנשק גרעיני. "פירוק מנשק גרעיני מוכרח לקרות", אמר טראמפ, וציין כי הוא סבור שקים ג'ונג-און, מנהיג קוריאה הצפונית, רציני בנוגע לפירוק מדינתו מגרעין. "אבטיח את ביטחונו של קים", אמר טראמפ, ככל הנראה ביחס להצהרה של יועצו ג'ון בולטון לפיה ארה"ב תנקוט במודל הלובי, הצהרה שהדאיגה את קים, שכן בסופו של דבר מנהיג המדינה, מועמר קדאפי, נהרג בידי אזרחיו.

 קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית
 

הפסגה לא תתקיים? קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית (רויטרס)

 

בהמשך הוסיף כי כרגע נמשכות ההכנות לקראת קיום הפסגה. נשיא ארה"ב ציין כי קוריאה הדרומית, סין ויפן מעוניינות לסייע ולהשקיע כסף בקוריאה הצפונית כדי לעזור להפוך את קוריאה הצפונית ל"גדולה שוב". "אולי יום אחד שתי המדינת יתאחדו חזרה למדינה אחת, זה תלוי בהן", הוסיף.

בהמשך, הסביר נשיא ארה"ב שהשינוי בגישתו של קים הגיע אחרי שנפגש עם נשיא סין. "שי ג'ינפינג הוא שחקן פוקר ברמה עולמית", אמר. "אינני מאשים אף אחד, אך אני לא מרוצה מהשינוי בגישה". נשיא קוריאה הדרומית אמר כי "עתידו וגורלו" של חצי האי הקוריאני תלוי בתוצאות הפסגה. "טראמפ הביא הישג דרמטי וחיובי את קוריאה הצפונית", אמר, והוסיף כי הוא משוכנע שטראמפ יביא להצלחת הפסגה ולסיום מלחמת קוריאה.