מפקד פיקוד דרום לשעבר: "ללא אסטרטגיה - ההודנה לא תעזור"

אלוף (במיל') יום טוב סמיה התייחס ב"אורלי וגיא" לפרסום בחדשות עשר על המגעים מול חמאס והבהיר כי "הודנה איננה הפסקת אש". פרופ' זיסר: "לישראל אין אלטרנטיבה אחרת"

אלוף (במיל') יום טוב סמיה, לשעבר מפקד פיקוד דרום, הביע סקפטיות היום (חמישי) לגבי הניסיונות לקדם הודנה בין חמאס לישראל בתוכנית "אורלי וגיא": "הודנה איננה הפסקת אש אלא זמן התארגנות של הצד החלש. אני לא מאמין לדברים שראשי חמאס אומרים, אך הבעיה העיקרית של ישראל היא היעדר אסטרטגיה ארוכת טווח". סמיה הוסיף כי "בניגוד לישראל, האסטרטגיה של חמאס הייתה ותמיד תהיה השמדת ישראל".

מפקד פיקוד דרום לשעבר אמר כי למרות שלדעתו ההסכם המתגבש אינו טוב לישראל, "ניתן להסתפק בעת הזאת בניסיון להחזיר את גופות החיילים שמוחזקים ע"י חמאס וכן מגעים לשחרור השבויים הישראלים ברצועת עזה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בין יוני נתניהו לאריק איינשטיין: פולחן הקברים החילוני-ציוני

לאחר הביקורת - שונתה ההחלטה: הקבינט יהיה זה שיכריז על מלחמה

בדרך להודנה? עליית מדרגה במאמצים להשגת הפסקת אש מול חמאס

יום טוב סמיה באולפ אורלי וגיא

יום טוב סמיה באולפן אורלי וגיא (חדשות עשר)

 

פרופ' אייל זיסר, מומחה למזרח תיכון באוניברסיטת תל אביב, התייחס אף הוא בתוכנית להצלחת המאמצים המדיניים בין ישראל לחמאס: "אנחנו במצב חדש עם חמאס מאז סיום מבצע 'צוק איתן'. למרות שמדברים עכשיו על הודנה, אנחנו בסוג של הפסקת אש שנמשכת כבר ארבע שנים".

גם זיסר הביע סקפטיות לגבי ההודנה: "לישראל אין אלטרנטיבה אחרת כי היא החליטה שהיא לא רוצה לכבוש את רצועת עזה או לשלוח כוחות לשם". עוד הוסיף כי הוא "לא מאמין שחמאס יכול להגיד שהוא מכיר בישראל ולחיות עם האמירה הזאת בשלום".

בתוך כך, סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס שוחח בטלפון עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, ובין הנושאים שבהם דנו במצב ההומניטרי בעזה.

אתמול פורסם כי בימים האחרונים חלה עליית מדרגה בדיאלוג סביב אפשרות להודנה מול עזה. גורמים דיפלומטיים רבים מנסים לקדם, על רקע המהומות בגבול הרצועה, הפסקת אש ממושכת באזור. אחרי חודשים של התעלמות מהקריאות של חמאס להודנה ישראל שוקלת ברצינות שתי הצעות להפסקת אש בעזה. על השולחן הצעה מצרית והצעה קטארית. ישראל ויתרה על הדרישות שהכשילו עד היום כל הצעה כזאת: הדרישה לפירוז והדרישה להחזיר את הרשות הפלסטינית בעזה בישראל יש הבנה שבימי הדמדומים של אבו מאזן אין סיכוי להחזיר אותו לרצועה.

במסגרת ההסכמות ישראל דורשת: הפסקה מוחלטת של ירי רקטות וחפירת מנהרות ע״י כל הארגונים, שמירה על הפרמטר הביטחוני - מניעת כניסה למרחב שממערב לגדר ופתרון של סוגיית השבויים והנעדרים. בתמורה תאפשר ישראל הקלות משמעותיות במעברים לעזה - כניסה של פרויקטים וסחורות, ובלבד שלא ישמשו להתעצמות. המצרים מצדם יאפשרו גם הם הקלות במעבר רפיח.

ניכר שבחמאס מאוד מעוניינים בהפסקת האש הזאת ויש תחושה ששני המתווכים יכולים לתרום להצלחה. הקטארים הוכיחו את עצמם בשבוע שעבר בעצירה המוחלטת של ההפגנות בגדר ובפעם הראשונה יש בצד הישראלי אופטימיות באשר לסיכויי ההצלחה של המהלך. בפועל - מדובר בהכרה ישראלית בקיומן שתי ישויות פלסטיניות: חמאס בעזה והרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. תוך ימים יתברר האם ההצעות האלה מבשילות להפסקת אש של ממש.