גלגל הענק בלונה פארק, חדשות עשר

"עלייתם למתקנים חושפת לתביעות": כך מתייחס הלונה פארק לנכים

זלזול בבעלי מוגבלויות ואפלייתם, סיכון הציבור במודע כדי "לא להפסיד הכנסות מימי כיף" והתנערות הבעלים מאחריות. מסמכי פארק השעשועים נחשפים • תחקיר "אנליסט" חלק ב'

תחקיר חדשות עשר חשף כי בפארק השעשועים "לונה פארק", הפלתה ההנהלה בעלי מוגבלויות ומנעה מהם גישה למתקנים. בנוסף, המשיכו במקום להפעיל מתקנים לא בטיחותיים, חרף אזהרות המומחים – כדי לא להפסיד הכנסות מימי כיף. זאת, לאחר ששלשום נחשפו מחדלי בטיחות חמורים.

"רציתי לעלות על כל המתקנים שהם אקסטרים, למשל האנקונדה, הסוכרייה וכל המתקנים האלה", סיפרה מאיה ארבל בת ה-13, שסובלת משיתוק ולא הורשתה לעלות עם חבריה למתקנים בלונה פארק, "הם אמרו שהם לא יכולים להעלות אותנו. הרגשתי השפלה, אפליה, והחלטתי שלא אשאר שקטה לגבי זה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בין יוני נתניהו לאריק איינשטיין: פולחן הקברים החילוני-ציוני

לאחר הביקורת - שונתה ההחלטה: הקבינט יהיה זה שיכריז על מלחמה

טראמפ: נדע בשבוע הבא אם תהיה פסגה עם קים

 גלגל הענק בלונה פארק
 

גלגל הענק בלונה פארק (חדשות עשר)

 

ממסמכים שנחשפו בחדשות עשר, עולה כי הנהלת הפארק לא הנגישה חלק מהמתקנים לנכים. במכתב לבעלי המניות האחרים החברה, התריע המנכ"ל סמי יחיא כי "עליית אנשים עם מוגבלויות למתקנים השונים בניגוד להוראות היצרן, חושפת את החברה לתביעה, אם מישהו ייפגע כתוצאה מהתנהלות זו".

"אסור לנו לתת לנכים לעלות על מתקני האקסטרים", קבע יחיא בישיבת דירקטוריון, "מצד שני אין לנו את היכולת למנוע זאת בגלל ההד התקשורתי והביקורתי מהסביבה ואף מחברי כנסת ושרים".

בין מנהלי החברה הישראלים לשותף הדרום אפריקני מקסים קרוק, ישנם חילוקי דעות רבים, שגורמים למחדלים. בין היתר, ביקש קרוק חוות דעת כדי לברר את אחריותו כבעל מניות, למקרה שבו מוצב שלט בכניסה שמסיר אחריות מהפארק. זאת, ללא ניסיון לדאוג לבטיחות המתקן.

 מסמכי הנהלת לונה פארק

מסמכי הנהלת לונה פארק(חדשות עשר )

 

"כשהיינו במקום הרגשנו בעיקר שבמקום אין מדיניות סדורה" אמר יונתן קרני, מנכ"ל עמותת "בית הגלגלים", "אין משהו שמנחה אותם. אנחנו מוכנים לקבל ושמחים לקבל את העובדה שיש הנחיות של בטיחות. אנחנו רוצים לדעת שיש גם רגישות ויש רצון לנגישות. לא ראינו אף אחד מהערכים האלה כשהגענו למקום".

במסמכים שנחשפו בחדשות עשר, התגלתה גישה מזלזלת כלפי ארגוני בעלי מוגבלויות. "האוטיסטים - אלו"ט רצו לעשות אירוע והורדנו אותם מזה", נכתב שם.

"אני זוכרת שמשהו נפל עליי והתעוררתי באמבולנס"

בנוסף, נחשף כי בהנהלת הלונה פארק השתמשו במתקנים שאינם בטיחותיים במודע, כדי לחסוך כסף. זאת, למרות תאונת גלגל ענק שהתרחשה במקום ב-2012. "אני זוכרת שמשהו נפל עליי והתעוררתי באמבולנס", אמרה שירז נחום בת ה-11, שנפגעה בתאונה, "היא הייתה שרועה על הרצפה, כולה דם", תיארה אימה את המקרה.

כאמור, למרות זאת, המשיכו בעיר השעשועים להפעיל את המתקן המסוכן והישן. רק לאחר דין ודברים ממושך הסכימו השותפים הדרום אפריקנים לרכישת גלגל ענק חדש, לא לפני שהתנו זאת במשיכת דיבידנד לעצמם.

ממסמכי החברה עולה כי מנכ"ל החברה היה מודאג מהאפשרויות שעמודות בפני לקוחות לתבוע את פארק השעשועים. "אני מזמין את כל הצרכנים שנפגעו או שסיכנו אותם - לפנות להגיש תלונות", אמר רונן גבר-כביר, מנכ"ל "אמון הציבור", "בהחלט סביר שיש עילה לתביעה ייצוגית".