איראן לאירופה: "אלו שבעת התנאים שישאירו אותנו בהסכם הגרעין"

בין הדרישות שהציב המנהיג העליון חמינאי כתנאי להישארות מדינתו בהסכם: טהראן תורשה לפתח טילים, האיחוד ימשיך לסחור עמה ולא ידרוש לדון על נוכחותה במזה"ת

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הציב אתמול בערב (רביעי) לאיחוד האירופי שבע דרישות, שבמידה ולא ימולאו - תפרוש טהראן מהסכם הגרעין. זאת לאחר ששר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר היום כי מדינות אירופה "מאוד, מאוד מאוחדות בעמדתן לדבוק בהסכם הגרעין - וזה לא ישתנה". 

התנאים הראשונים שהציב חמינאי לאירופה להישארות איראן בהסכם הגרעין נוגעים בתחום הצבאי: איראן תוכל להמשיך לפתח טילים ולא תידרש לדון בכך, והאיחוד לא ידרוש לדון בנוכחות איראן במדינות האזור.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

לאחר הביקורת - שונתה ההחלטה: הקבינט יהיה זה שיכריז על מלחמה

בדרך להודנה? עליית מדרגה במאמצים להשגת הפסקת אש מול חמאס

טראמפ: נדע בשבוע הבא אם תהיה פסגה עם קים

התנאים הבאים שהציב המנהיג העליון של איראן להישארות מדינתו בהסכם הגרעין נוגעים בתחום הכלכלי: חמינאי דרש שהבנקים באירופה ימשיכו לעבוד עם איראן ולסחור עמה. כמו כן, דרש מהאיחוד האירופי לצאת נגד כל סנקציות אמריקניות נגד איראן, כמו גם להבטיח המשך ייצוא נפט מאיראן למדינות עולם. בנוסף דרש חמינאי מהאיחוד האירופי לקבל החלטה נגד ארה"ב, על כך שלא עמדה בהתחייבויותיה הבינלאומיות.

הדרישה השביעית שהציג חמינאי לאירופה היא הצגת ערבויות לכך שתעמוד בדרישות. הוא איים כי אם האיחוד לא יעמוד בשבעת התנאים, איראן תוכל לחדש את פעילותה הגרעינית. מוקדם יותר הערב אמר חמינאי כי איראן מעוניינת בשלום עם אירופה ולשמר את הסכם הגרעין עמה לאחר פרישת ארה"ב ממנו, "אולם הניסיון מלמד כי צרפת, גרמניה ובריטניה פועלות בהתאם לוושינגטון בסוגיות רגישות".

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי( רויטרס)

 

כזכור, לפני שלושה ימים שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הציג את "תוכנית ב" לנורמליזציה בין איראן לארה"ב. התוכנית כוללת 12 תנאים שמציב הממשל בוושינגטון למשטר בטהראן. 

הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל נסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד האסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.

 שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו (רויטרס)