הפגנה לציון 30 שנה לארגון חמאס - בעזה, טוויטר

בדרך להודנה? עליית מדרגה במאמצים להשגת הפסקת אש מול חמאס

גורמים דיפלומטיים מנסים לקדם הסכם על רקע המהומות בגבול הרצועה. בתמורה לשקט ביטחוני והשבת האזרחים המוחזקים בידי חמאס - האוכלוסייה בעזה תקבל הקלות

בדרך להודנה? בימים האחרונים חלה עליית מדרגה בדיאלוג סביב אפשרות להודנה מול עזה. גורמים דיפלומטיים רבים מנסים לקדם, על רקע המהומות בגבול הרצועה, הפסקת אש ממושכת באזור. 

אחרי חודשים של התעלמות מהקריאות של חמאס להודנה ישראל שוקלת ברצינות שתי הצעות להפסקת אש בעזה. על השולחן הצעה מצרית והצעה קטארית. ישראל ויתרה על הדרישות שהכשילו עד היום כל הצעה כזאת: הדרישה לפירוז והדרישה להחזיר את הרשות הפלסטינית בעזה בישראל יש הבנה שבימי הדמדומים של אבו מאזן אין סיכוי להחזיר אותו לרצועה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

דיווח: איראן מפעילה במדבר מתקן סודי לפיתוח טילים

טראמפ: נדע בשבוע הבא אם תהיה פסגה עם קים

שני פלסטינים נעצרו בחשד שביצעו פיגוע הירי בצומת הפרסה

במסגרת ההסכמות ישראל דורשת: הפסקה מוחלטת של ירי רקטות וחפירת מנהרות ע״י כל הארגונים, שמירה על הפרמטר הביטחוני - מניעת כניסה למרחב שממערב לגדר ופתרון של סוגיית השבויים והנעדרים. בתמורה תאפשר ישראל הקלות משמעותיות במעברים לעזה - כניסה של פרויקטים וסחורות, ובלבד שלא ישמשו להתעצמות. המצרים מצדם יאפשרו גם הם הקלות במעבר רפיח.

 הפגנה לציון 30 שנה לארגון חמאס - בעזה
 

הפגנה לציון 30 שנה לארגון חמאס - בעזה (טוויטר)

 

ניכר שבחמאס מאוד מעוניינים בהפסקת האש הזאת ויש תחושה ששני המתווכים יכולים לתרום להצלחה. הקטארים הוכיחו את עצמם בשבוע שעבר בעצירה המוחלטת של ההפגנות בגדר ובפעם הראשונה יש בצד הישראלי אופטימיות באשר לסיכויי ההצלחה של המהלך.

בפועל - מדובר בהכרה ישראלית בקיומן שתי ישויות פלסטיניות: חמאס בעזה והרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. תוך ימים יתברר האם ההצעות האלה מבשילות להפסקת אש של ממש.

בתוך כך, מלך ירדן עבדאללה השני הגיע לביקור לא מתוכנן בקהיר ונועד עם הנשיא א-סיסי. גורמים ערביים אמרו לחדשות עשר כי הודנה תשרת את האינטרס של המדינות הערביות המתונות ושמצרים תהווה חלק ממנגנון הפיקוח של יישום ההבנות אם וכאשר יבשילו המגעים לכדי הסכם. החשש של הגורמים הוא שאבו מאזן והרשות הפלסטינית לא יתמכו בהסכם כי הדבר מיישם הסכם בין ישראל לחמאס ומתעלם מהרשות הפלסטינית.

בד בבד, הממשל האמריקני עסק בסוגיה זו בשבועות האחרונים. האמריקנים מעוניינים להשיג רגיעה בעזה ופתרון למשבר ההומניטרי ברצועה. בין היתר, הנושא עלה בשבוע שעבר בשיחתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר. שליחו של טראמפ למזה"ת, ג'ייסון גרינבלט, ביקר במצרים ובקטאר וניהל דיונים בנוגע להצעותיהן. האמריקנים היו מעוניינים לראות התקדמות בעזה עוד לפני שתוצג תוכנית השלום של טראמפ.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים (רויטרס)

 

בכיר בבית הלבן אמר לחדשות עשר: "אנחנו ממשיכים לחפש דרכים להתקדם בנושא עזה. זה מאוד מאתגר בגלל פעילות חמאס. לאף אחד מהשותפים שלנו אין תוכנית שברור שהיא תעבוד אבל אנחנו מנסים". עוד הוסיף כי האמריקנים לוחצים על מדינות ערב להצהיר בפומבי שהאחריות על המצב בעזה מוטלת על חמאס.

במקביל, מקורות במצרים ומקורות בחמאס גילו לעיתון "אלערבי אלג'דיד" שהתפרסם הבוקר כי חמאס הגיע להסכמה עם בכירים במודיעין המצרי להביא לידי סיום לפני סוף הרמדאן את פרשת אנשי חמאס המוחזקים בבתי כלא מצריים. המקורות חשפו כי 4 פעילי אלקסאם שנעצרו על ידי המצרים סמוך למעבר רפיח במרץ 2015 כלולים בשחרור הצפוי. 

מקורות מצריים הבהירו כי "שחרור העצירים של חמאס בבתי הכלא במצרים הוא חלק משורה של צעדים שנועדו להרגיע את המתיחות ברצועת עזה, כהמשך לשיפור ביחסים בין הצדדים בזמן האחרון". מקורות בחמאס בירכו על הצעדים להקלה על המצור על הרצועה וציינו כי "מתקיימים צעדים מאחורי הקלעים שנועדו לסיים את המצור המוטל על הרצועה זה 11 שנים".