דיווח: איראן מפעילה במדבר מתקן סודי לפיתוח טילים

על פי "הניו יורק טיימס", חוקרי מערכות נשק מקליפורניה בדקו את המתקן, שנמצא באזור שארוד, באמצעות תמונות לוויין. לטענתם, העבודה מתמקדת בפיתוח מנועים ודלק

חוקרי מערכות נשק מקליפורניה מעריכים כי איראן מפעילה במדבר מתקן סודי לפיתוח טילים, כך דווח היום (רביעי) ב"ניו יורק טיימס".

מהדיווח עולה כי החוקרים בדקו את המתקן, שנמצא באזור שארוד, במשך שבועות באמצעות תמונות לוויין. לטענתם, העבודה באתר מתמקדת בפיתוח מנועים שמיועדים לטילים מתקדמים ודלק. בנוסף, מרבית העבודה באתר מתבצעת במהלך הלילה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

האוניברסיטאות הסכימו לקוד האתי: יאומץ תוך שנה

אמסלם מציע: הפרקליטות לא תערער על פסקי הדין בעבירות שוחד

מדוע ראש ממשלת צרפת ביטל את ביקורו בישראל?

עוד עולה מהדיווח כי קיימת אפשרות שבמתקן עוסקים בפיתוח של טילים בעלי טווח בינוני בלבד, או בדברים הקשורים לתוכנית החלל שלה. צריך אבל לקחת בחשבון שניתוח של המבנים הקיימים במתקן מרמזים כי גם קיימת אפשרות שמפתחים בו טכנולוגיה המיועדת לטילים ארוכי טווח, אבל דבר זה לא הוכח בצורה חד משמעית.

מתקן איראני שע"פ החשד מפתח טילים
 

איראן מפתחת טילים ארוכי טווח? (David Schmerler/Center for Nonproliferation Studies)

 

חמישה חוקרים חיצוניים, שבחנו את הממצאים של החוקרים מקליפורניה, טענו מנגד כי ניתן להוכיח מעל לכל ספק כי איראן מפתחת טילים ארוכי טווח. נציין כי הפיתוח לכאורה לא מפר את הסכם הגרעין, אבל המתקן עדיין מהווה על פי הערכות סיכון עבור אירופה וארה"ב. במקרה שבו אכן יתגלה כי איראן עורכת ניסויים בטילים ארוכי טווח, הדבר צפוי להגביר את המתיחות, הקיימת גם כך, בין טהראן לוושינגטון.

"חקירת המתקן הובילה לכך שנמצאו מספר פיתוחים מטרידים", אמר ל"ניו יורק טיימס" מייקל אלמן, מומחה לטילים במכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגים, "הראיות שיש כרגע הן אמנם נסיבתיות, אבל הן עלולות להצביע על יכולות לפתח טילים ביניבשתים, במקרה שאיראן אכן מעוניינת לבצע פיתוח שכזה".

קצין התקשורת של איראן באומות המאוחדות, עלירזא מיריוספי, אמר בתגובה כי "אנחנו לא מגיבים על נושאים צבאיים".