איראן מאיימת: "כוחותינו מוכנים כעת יותר מתמיד"

מפקד צבא איראן תקף את הדרישות האמריקניות, הכוללות בין היתר את ריסון ההתבססות במזרח התיכון: "טהראן לא תבקש אישור מאף מדינה לפתח את יכולות ההגנה שלה"

מפקד צבא איראן, מוחמד באקרי, יצא היום (רביעי) נגד התנאים שהציבה ארצות הברית להסרת הסנקציות מעל טהראן, הכוללים את עצירת תוכנית הגרעין שלה וריסון התבססותה במזרח התיכון, ואמר כי מדינתו "לא תחפש אישור משום מדינה לפתח את יכולות ההגנה שלה".

עוד הוא אמר לסוכנות הידיעות המקומית כי "כוחות הצבא האיראניים הם, תודה לאל, יותר מוכנים מאי פעם". במקביל, שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי טענותיו נגד טהראן של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שהציג את 12 התנאים של הממשל האמריקני, "אינן נכונות ומבוססות על אשליות ישנות". "פומפאו וגורמים רשמיים נוספים בארה"ב הם שבויים של קבוצות לחץ מושחתות", ציין.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: חשבו שגנבו מרכב שקית עם כסף - וגילו שם בורקסים

פיליפ רות, מגדולי הסופרים של ימינו, הלך לעולמו בגיל 85

בניגוד לחוק ורחוק מעיניי הרשויות: תופעת נישואי קטינים בישראל

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני(רויטרס )

 

בתוך כך, שר החוץ של צרפת אמר היום כי החלטת ארה"ב לפרוש מהסכם הגרעין ולהטיל סנקציות נוספות על טהראן תחזק את הקיצונים באיראן. לדבריו, הצעדים שננקטו לא יאפשרו לנהל דיאלוג עם איראן, יחזקו את השמרנים ויחלישו את הנשיא רוחאני.

הוא הוסיף כי צרפת תמשיך ביישום ההסכם, למרות שהיא מסכימה עם הטענות האמריקניות, שלפיהן יש לרסן את תוכנית הטילים הבליסטיים האיראנית ושאיפותיה האזוריות.

אתמול ארה"ב הטילה סנקציות על חמישה איראנים שטענה כי סיפקו לחות'ים, ארגון שיעי הפועל בתימן, מידע ונשק שסייע להם לשגר טילים על ערים בסעודיה, בעלת בריתה של ארה"ב. משרד האוצר האמריקני מנה את שמות החמישה: מהדי אזרפישה, מוחמד ג'פרי, מחמוד קזמבד, ג'באד שיראמין וסייד מוחמד טהרני. בהצהרה נמסר כי הארבעה הראשונים עבדו עם החות'ים באמצעות משמרות המהפכה האיראניים, וטהרני סייע במימון למשמרות המהפכה.

הסנקציות הטריות הן חלק ממדיניותו המוצהרת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לפיה יש לחנוק את איראן מבחינה כלכלית בכדי לפגוע בתכנית הגרעין שלה. שלשום הציג שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, את "תוכנית ב'" של הממשל בוושינגטון לגרעין האיראני, הכוללת כאמור 12 דרישות מהממשל בטהראן.

  שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון(רויטרס )

 

הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל נסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד אסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.

פומפאו נאם תחת הכותרת "אחרי ההסכם – אסטרטגיה איראנית חדשה", בכינוס של מכון המחקר "Heritage Foundation" בוושינגטון, וזהו נאום הצגת המדיניות הראשון מאז שנכנס לתפקידו. בין השאר, הוא הכריז כי במסגרת הדרך החדשה, ארה"ב תטיל לחץ כלכלי כבד על טהראן, שיכלול את "הסנקציות החמורות בהיסטוריה". כמו כן, הוא אמר כי ארה"ב תעבוד עם שותפיה במזרח התיכון, ותקדם פעולת מנע למתקפות סייבר איראניות ותפעל נגד בעלות ברית של איראן ברחבי המזה"ת.