דיל המאה של טראמפ מוכן - אבל בבית הלבן מתלבטים מתי להציגו

תוכנית השלום של הנשיא האמריקני מוכנה אך בארה"ב מתלבטים אם ומתי להציג אותה. "הצגתה תיקבע בין השאר לפי הנסיבות בשטח. עם זאת, התוכנית עדיין על השולחן"

צוות השלום של הבית הלבן - יועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר, השליח המיוחד ג'ייסון גרינבלאט והשגריר האמריקני בישראל דייוויד פרידמן סיימו לגבש את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. בכירים בבית הלבן ציינו שהתוכנית לא תוצג במהלך חודש הרמדאן ורק כאשר זה יסתיים, בעוד קצת יותר משלושה שבועות, תיפול ההחלטה אם ומתי להציג אותה. מי שיכריע הוא הנשיא טראמפ.

יועציו של הנשיא מתלבטים האם העיתוי הנוכחי מתאים להצגת תוכנית שלום. "אנחנו בעיצומם של הדיונים מתי לפרסם את התוכנית", אמר בכיר בבית הלבן. "הדבר ייקבע בין השאר לפי הנסיבות בשטח".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרסום ראשון: נתניהו העביר את ישיבות הקבינט לבונקר תת-קרקעי

קמפיין חדש לחיסכון במים: להפחית שתי דקות מזמן המקלחת

משרד הבריאות חושף: אלה הגורמים העיקריים למוות בישראל

להתלבטות האמריקנית יש לא מעט סיבות:

ההנהגה הפלסטינית מחרימה את הבית הלבן מאז הצהרת ירושלים של טראמפ לפני חמישה חודשים ולא מוכנה לתיווך אמריקני בשיחות שלום עם ישראל. במקום זאת, הפלסטינים מקדמים מהלכים נגד ישראל וארה"ב במוסדות האו"ם. דוגמה אחת לכך היא הקמת ועדת חקירה בין-לאומית במועצה לזכויות אדם של האו"ם בנושא עזה ודוגמה נוספת היא המהלך התקשורתי והיח"צני היום במסגרתו הגיש שר החוץ הפלסטיני תלונה נוספת לתובעת בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג.

נתניהו ואבו מאזן
 

נתניהו ואבו מאזן (רויטרס )

 

ההתלבטות האמריקנית נובעת גם מהמצב בצד הישראלי. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתעניין בעיקר בגרעין האיראני ובבלימת ההתבססות האיראנית בסוריה. כמו כן, לקואליציית הימין שלו אין תיאבון לתוכניות שלום שכוללות ויתורים לפלסטינים. בשבוע שעבר, יום לפני חנוכת שגרירות ארה"ב החדשה בירושלים נפגשו קושנר, גרינבלאט ופרידמן עם נתניהו ודנו עמו בתוכנית השלום האמריקנית.

בד בבד, המצב הנפיץ ביותר בעזה והחשש מהסלמה גם הם מגבירים את ההתלבטות בבית הלבן לגבי תוכנית השלום. יועצי טראמפ מחפשים דרך לבלום את המשבר ההומניטרי לפני הצגת תוכנית שלום אך פתרון כזה בינתיים לא קיים. "אנחנו ממשיכים לחפש דרכים להתקדם בעזה", אמר בכיר בבית הלבן. "זה מאוד מאתגר בגלל פעילות חמאס בעזה. לאף אחד מהשותפים שלנו אין בינתיים תוכנית רצינית שעשויה לעבוד, במיוחד כל עוד חמאס מתנהג כפי שהוא מתנהג". בבית הלבן לוחצים על מדינות ערב לצאת פומבית נגד חמאס ולהטיל עליו את האחריות למצב בתקווה כי הדבר יגביר את הלחץ הארגון.

נוסף לכך, האשפוז של אבו-מאזן בן ה-83 הזכיר שיו"ר הרשות הפלסטינית נמצא בסוף דרכו. גם אם אבו מאזן ישוב לדיאלוג עם האמריקנים כלל לא בטוח שהוא מסוגל במצבו לדון ברצינות בתוכנית שלום היסטורית.

בכירים בבית הלבן אומרים שחרף הקשיים, טראמפ עדיין מחויב להצגת תוכנית שלום. הם מדגישים ששני הצדדים יאהבו חלקים מסוימים בתוכנית וישנאו חלקים אחרים. בכירים בבית הלבן אומרים כי הם מודעים למצב ולקשיים, אבל באותה נשימה אומרים שתוכנית השלום של טראמפ עדיין על השולחן. "נדע אם היא תחיה או תמות רק אחרי שנציג אותה", אמר בכיר בבית הלבן.