נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה, רויטרס

היועמ"ש רומז במכתב לארדן: רה"מ לא יוכל להתערב במינוי המפכ"ל

מנדלבליט שיגר מכתב לשר לביטחון הפנים בו ביקש לפנות אליו לפני שיתחיל לעסוק במינוי, כדי שיוכל לבחון היבטי ניגוד עניינים הקשורים לחברי ממשלה תחת חקירת משטרה

היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, שיגר היום (שלישי) מכתב לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן ובו ביקש מארדן שיפנה אליו לפני שיתחיל לעסוק במינוי מפכ"ל המשטרה הבא.

היועץ המשפטי לממשלה צפוי לקבוע בעתיד שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא יכול להתערב במינויו של המפכ"ל, בגלל ניגוד העניינים בו הוא מצוי. מנדלבליט ביקש מארדן במכתב שיפנה אליו כדי שיוכל לבחון את היבטי ניגוד העניינים הקשורים לחברי הממשלה שעניינם מצוי בחקירת משטרה, כשהוא רומז לנתניהו, החשוד כאמור בקבלת שוחד ונמצא תחת חקירת משטרה.

 רה"מ נתניהו השר לביטחון הפנים ארדן מעניקים דרגות למפכ"ל אלשיך
 

רה"מ נתניהו השר לביטחון הפנים ארדן מעניקים דרגות למפכ"ל אלשיך( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

קמפיין חדש לחיסכון במים: להפחית שתי דקות מזמן המקלחת

משרד הבריאות חושף: אלה הגורמים העיקריים למוות בישראל

בכיר בחיל האוויר: הנחישות האיראנית נמשכת - אנחנו נסכל ונשבש

החשש הוא שבתקופה הקרובה תהיה התייעצות רשמית בין ראש הממשלה לארדן. את זה היועמ"ש רוצה למנוע. גורמים משפטיים מסרו לחדשות עשר שכל עוד נתניהו יהיה חשוד, הוא לא יוכל להיות קשור למינוי המפכ"ל. אם מנדלבליט יזדרז ויקבל החלטה בתיקי נתניהו, הם יעבור לפרקליטות ואז המשטרה תהפוך לפחות רלוונטית וייתכן שהוא יוכל להיות מעורב במינוי המפכ"ל. עם זאת, קצב ההתקדמות האיטי של היועמ"ש בקבלת החלטה בנוגע לתיק מביא לכך שאכן נתניהו יימצא בניגוד עניינים, לכשיגיע זמן המינוי.

בחודש שעבר, גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק מסרו לחדשות עשר כי נתניהו לא יוכל להתערב בשאלת הארכת כהונת המפכ"ל רוני אלשיך בשנה נוספת.

כאמור, הסיבה לכך היא היותו חשוד בכמה חקירות, והתערבות בשאלת מינויו של הממונה על החקירות תהווה ניגוד עניינים. במשרד המשפטים מכינים חוות דעת בנושא שלפי אותם גורמים אכן תמליץ כי אסור לראש הממשלה להתערב בנושא.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר אז בעקבות הדיון על הארכת כהונתו של המפכ"ל: ״ראש הממשלה, כל שר שיש חקירת משטרה בעניינו וכל שרי הליכוד שהקריירה הפוליטית שלהם תלויה בראש הממשלה לא יכולים להחליט על עתידו של המפכ"ל. אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה להבהיר את העניין. על כל פקיד זוטר היו קובעים כך!".