ג'עפר פרח, חדשות עשר

גרסת השוטרים שהעידו במח"ש: "פרח משקר, הוא נפצע בהפגנה"

המעורבים בפיזור ההפגנות בחיפה העידו שטענות פעיל זכויות האדם שגויות • אלשיך: "כל עובר חוק בא בטענות לשוטרים. בשלב זה לא הועבר אלינו שום דבר שמצדיק צעד פיקודי"

ההפגנות בחיפה - שלב החקירה: כלל השוטרים שהעידו היום (שלישי) במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מסרו שהפציעה של מזכ"ל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים ג'עפר פרח נגרמה להבנתם בהפגנה האלימה שקדמה למעצר. כלל השוטרים ציינו שדבריו של פרח, לפיהם אחד השוטרים גרם לשבר ברגלו לאחר המעצר, לא נכונים כלל. במקביל, חוקרי מח״ש אספו היום את הדוחות הרפואיים של ג'עפר מבתי החולים בני ציון ורמב"ם.

בתוך כך, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך והשר גלעד ארדן התייחסו היום (רביעי) לאירועים האלימים בעיר ולחקירת מח"ש, שבמסגרתה נחקר היום באזהרה השוטר שלגביו נטען כי תקף את פרח. כשנשאל אלשיך על הטענות שעלו במגזר הערבי נגד השוטרים אמר: "כל עובר חוק בא בטענות לשוטרים, והטענות צריכות להיבדק".

"צריך להבחין בין ההפגנה, שהייתה אלימה ולא לגיטימית ויש במגזר הערבי כאלה שמתביישים על מה שהיה שם, לעובדה ששוטרים צריכים לשמור על החוק", אמר המפכ"ל בתום טקס פתיחת שיטור עירוני בטירת הכרמל. "בכל פעם שעולה טענה על זה שאולי נעברה עברה, אנחנו מכניסים את מח"ש לתמונה. כרגע, למיטב ידיעתי, החקירה עדיין מתנהלת ולא הועבר אלינו שום דבר שמצדיק צעד פיקודי ואני מקווה שיגיעו למסקנה".

 המפכ"ל אלשיך
 

המפכ"ל אלשיך (דוברות המשטרה)

 

השר ארדן אמר כי "אנחנו מקווים שהחקירה תהיה מהירה ושהעננה תוסר או שלהפך, בהתאם למסקנות מח"ש. אנחנו סומכים על מח"ש שתשלים את זה במהירות ובמקצועיות".

מוקדם יותר היום, האיחוד האירופי פרסם הודעה בנושא ההפגנות וקרא לחקירה מהירה. "חשוב לקיים חקירה מהירה לגבי האירועים בשבוע שעבר שהובילו לפציעתו באופן חמור של פרח", כתבו באיחוד והוסיפו: "ממשלת ישראל הבהירה שהיא תומכת בכך". בהודעה הרשמית הבהירו באיחוד כי הם ימשיכו לפעול למען יצירת אווירה שמאפשרת פעילות של חברה אזרחית הן בישראל והן "בשטחים הפלסטינים הכבושים", כך לפי האיחוד.

ההפגנה בחיפה
 

ההפגנה בחיפה(חדשות עשר )

 

לפחות עשרה מבין העצורים מההפגנה בשישי צפויים להגיש היום ומחר תלונות במח״ש נגד שוטרים מתחנת חיפה בגין עבירת תקיפה וחבלה. ארגון "עדאלא" אסף מהם עדויות וצילומי וידאו שונים. עורך הדין אבי עמר, המייצג שוטר שמסר היום עדות במח"ש, ציין כי מרשו אמר בעדותו שאיש לא הכה את ג'עפר פרח בזמן שהוא היה נוכח לידו

אתמול, תוצאות בדיקות ה-CT של פרח הועברו על ידי חדשות עשר לשלושה מומחי אורתופדיה. המומחים אבחנו כי בניגוד לטענת גורמים במשטרה, פרח סובל משבר חדש ברגלו. האחרונים טענו כי הפציעה עליה התלונן היא פציעה ישנה, אולם ממצאי האורתופדים מחזקים את טענותיו של פרח, שטען כי הפציעה נגרמה לאחר שנעצר – ועל ידי אחד השוטרים.

למרות שברגלו של פרח התגלה גם שבר דחיסה ישן באזור הברך, הרופאים גילו את השבר החדש בחלק העליון של השוק. להערכת הרופאים, פרח יצטרך קיבוע בסד ללא יכולת לדרוך על הרגל במשך שלושה חודשים, וייתכן כי אף יזדקק לניתוח.

בעקבות טענותיו לתקיפה מצד השוטרים, מסר פרח עדות למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בביתו. לאור העדות, מח"ש צפויה לחקור שוטרים מתחנת חיפה. מוקדם יותר אתמול הוחרמו סרטים ממצלמות האבטחה באזורים בהם פרח נעצר ונלקח על ידי השוטרים.