הסופרלנד, חדשות עשר

"מפחד על הילדים": מחדלי הבטיחות שבלונה פארק העדיפו להסתיר

ממסמכים שהגיעו לידי חדשות עשר, עולה כי קברניטי פארק השעשועים הזניחו תחזוקת והחלפת מתקנים, גם כשמומחי בטיחות התריעו שמסוכן לעלות עליהם, ואפילו אחרי תאונת קרוסלה

גם בחג האחרון, המשפחות שתכננו לבלות בלונה פארק או בסופרלנד גילו שהם סגורים כבר כמעט חצי שנה בגלל סכסוך בין הבעלים. בסוף השבוע הושגה פשרה שתאפשר כבר בקרוב את חידוש הפעילות, אבל ממסמכים שהגיעו לידי חדשות עשר עולה חשש חמור בהרבה, הנוגע לבטיחות במתחמים.

מתברר שקברניטי הלונה פארק הזניחו תחזוקה והחלפה של מתקנים, גם כשמומחי בטיחות התריעו שמסוכן לעלות עליהם, ואפילו אחרי שאירעה תאונה בקרוסלת השרשראות שבמתחם. אחד מחברי הדירקטוריון אפילו הודה בישיבה פנימית שהוא פוחד לתת לילדיו לעלות על המתקנים.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הרופאים הפריכו טענות השוטרים: השבר ברגלו של ג'עפר פרח - טרי

להיחרט בדפי ההיסטוריה: כשימיו ספורים, אבו מאזן מקצין את השיח

ברלוסקוני קיבל יצירת אומנות - אך ביקש לקבל במקום את האמנית

 הסופרלנד
 

הסופרלנד (חדשות עשר)

 

בישראל, האטרקציות הגדולות – כמו הלונה פארק, הסופרלנד, מתחם המימדיון, הצפארי וה"אייסקייט" – החלקה על קרח – כולן שייכות לאותה החברה: "עיר השעשועים" שהקים איש העסקים סמי יחיא. בהמשך הכניס כשותפים שווים את האחים מקסים ומארק קרוק מדרום אפריקה. המשקיעים החדשים סיכמו בכתב עם יחיא שיעזוב את תפקיד המנכ"ל מיד כשיגיע לגיל 70, כלומר בחודש מארס 2016.

אבל יחיא, שעשה בלונה פארק קריירה בת 51 שנה, ממפעיל מתקנים זוטר ועד ללשכת המנכ"ל, לא ויתר בקלות. גם בגיל 70 הוא סירב להתפטר, כשהסכסוך בינו לבין הקרוקס מידרדר במהירות לערכאות משפטיות: הוא טען שגיל לא רלוונטי לתפקיד ומדובר בקריטריון מפלה; הם טענו שהוא מנכ"ל כושל, ושגרם לנזקים עצומים בגלל שיטות ניהול מיושנות. השופטת, יהודית שבח, אמנם "הבינה לליבו" של סמי יחיא, וציינה ש"לא סימפטי להרגיש זקן", אבל בסופו של דבר הורתה לו לפנות את הכיסא כפי שהבטיח. אלא שיחיא, שמחזיק במחצית ממניות הלונה-פארק, סירב להצביע בעד המינוי של מנכ"ל חלופי תחתיו – כך שהמתחם נשאר בלי אחראי ועיריית תל אביב ביטלה את רישיון העסק שלו. "עיר השעשועים" עומדת מאז סגורה לקהל.

בימים האחרונים הושגה פשרה זמנית שתאפשר לחדש פעילות, אך כעת עולות שאלות לגבי בטיחות המתקנים במתחמים. "אני מאוד חרד כשהנכדים שלי מגיעים לפה. זאת, מאחר והבדיקות שנעשו ונעשות הן לא בהתאם לדרישות התקן", אמר ד"ר אלעזר אייל-ביקלס, מומחה בטיחות למתקני שעשועים.

 בעלות על פארקי השעשועים בישראל
 

בעלות על פארקי השעשועים בישראל( חדשות עשר)

 

ל"אנליסט" הגיעו מסמכים שחושפים איך קברניטי הלונה פארק הזניחו במשך שנים את תחזוקת המתקנים – גם כשמומחי בטיחות התריעו שמסוכן לעלות עליהם, אפילו אחרי שאירעה תאונה בקרוסלת השרשראות שבמתחם בשנת 2014. "אני ממש רציתי ללכת לקרוסלה. חיכיתי שעה וחצי. המתקן התחיל להסתובב ומשהו קרה במכונה. משהו התפוצץ, כולם התנגשו אחד בשני ובזכויות. היו ילדים שעפו והיה מלא דם. זה היה טראומטי", סיפרה ענת קבקטון.

ענת היא לא היחידה שנפגעה מקרוסלת השרשראות בלונה פארק. קצת לפני שנפצעו שם באותה תקרית עוד 21 ילדים, יחיא התריע בישיבת דירקטוריון על שורה של ליקויים וסכנות: "את הגלגל הענק הוצאנו בגלל בעיית בטיחות, כך גם את מתקן לופ 2,000 ואת המטאור במימדיון. בהעברת הבלרינה גילינו שהיא במצב לא טוב, ננסה למשוך איתה עוד שנה". כשיחיא מבקש אישור להחליף את המתקנים הפגומים, מייקל סילבר, נציגם של האחים קרוק, שואל בתגובה אם בעלי המניות, כלומר הם, עומדים לקבל דיבידנדים ב-5 עד 10 השנים הקרובות. בשלב מסוים, עודד, בנו של סמי יחיא, מבהיר שמדובר במתקנים בני 40 עד 50 שנה ושהוא אפילו מפחד שהילדים שלו יעלו עליהם. כפשרה הוא מציע בינתיים, להצביע על החלפת שני מתקנים בלבד – הגלגל הענק שהושבת וקרוסלת השרשראות, שבה התרחשה התאונה.


בלונה פארק לא חסר כסף לשדרוג המתקנים שהתבלו. בשנת 2013 "עיר השעשועים" של יחיא וקרוק הרוויחה 22 מיליון שקלים, בין השאר בגלל עלייה במחיר הכרטיס. נכון להיום, גובים בקופות שם 117 שקלים למבקר, כשבפסח התעריף מתייקר עד 127 שקלים. על פי ההסכמים בין השותפים, 50% מתוך הרווח צריכים היו לחזור לפארק - לשדרוג המתקנים. אלא שלפי הפרוטוקולים, חוסר האמון שבין השותפים גרם לעיכובים בהשקעות כאלה, ובראשן ברכישת גלגל ענק חדש בעלות של כשישה מיליון שקלים. 

הנהלת הלונה פארק העדיפה שלא להגיב על הדברים.