להיחרט בדפי ההיסטוריה: כשימיו ספורים, אבו מאזן מקצין את השיח

ברקע מצבו הרפואי, יו"ר הרשות מבין היטב שכבר לא יספיק להיות המנהיג שיגשים את חלום הריבונות. לקראת "היום שאחרי", מומחים מבהירים: "פתח יעשה הכול כדי למנוע בלאגן"

השיח סביב מצבו הרפואי של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, גבר במהלך היממה האחרונה, זאת לאחר שביקר אתמול (ראשון) בפעם השלישית בתוך שבוע בבית החולים ברמאללה. כתוצאה מכך, עלתה פעם נוספת גם סוגיית מחליפו העתידי.

"במקרה שבו מתבוננים במהלכים של אבו מאזן במהלך השנה האחרונה, ניתן לראות שהוא הביע עמדות נוקשות", אומר לחדשות עשר אל"מ במילואים, דוקטור שאול שי, מנהל המחקרים של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, "יכול להיות שזה מתוך רצון להיחרט בדפי ההיסטוריה תחת מי שהחזיק בעמדות האלה. יכול להיות שזה גם נובע מתוך העובדה שהוא מבין שהוא לקראת סיום תפקידו והוא לכן מרשה לעצמו להתבטא כפי שהוא חושב באמת".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הכנסת אישרה: קנס מינהלי של עד 300 אלף שקל על עבירות בנייה

הנשיא קבע: קובי פרץ יעמוד בפני ועדת השחרורים

שבע שנות מאסר נגזרו על המורה הפדופיל שאול שמאי

דוקטור עידו זלקוביץ', ראש התכונית ללימודי המזרח התיכון במכללת עמק יזרעאל ומומחה לחברה ופוליטיקה פלסטינית, מתייחס להשפעה נוספת על התנהלותו של אבו מאזן בתקופה האחרונה. "לבריאותו יש השפעה עקיפה, כי הוא מבין שהוא לקראת סיום תפקידו ושהחלום שלו, להיזכר בתור המנהיג הפלסטיני שהצליח להשיג ריבונות מלאה עבור הפלסטינים, לא תתממש. זה גרם לו לתסכול שהוביל להערכתי לכך שראינו הקצנה בשיח הפוליטי שהגיע מכיוונו, גם כלפי ישראל וגם כלפי חמאס".

 אבו מאזן
 

"הקצין בעמדותיו".אבו מאזן (רויטרס)

 

מי מעורב בקרב הירושה?

שי מסביר כי נכון לעכשיו בפתח מנסים לשדר עסקים כרגיל. "עוד אי אפשר להצביע באופן ברור על קרב מנהיגותי", אומר, "כולם מנסים לשדר אחדות. אין ספק אבל שאלה שרואים את עצמם כמועמדים פוטנציאלים לרשת את אבו מאזן, בודקים מתחת לפני השטח את המצב ומכינים את הקרקע לקראת מאבק עתידי שעשוי להתפתח ברגע שהיו"ר יסיים את תפקידו".

זליקוביץ' וד"ר דקלה כהן, עמיתת מחקר במכון טרומן באוניברסיטה העברית, מציירים את מצב המועמדים להחליף את אבו מאזן. "כעשרה אישיים פלסטינים רואים עצמם מועמדים אפשריים", מסבירה כהן, "השמות העיקריים הם מוחמד דחלאן, שהודח על ידי אבו מאזן, עבר לאיחוד האמירויות ומהווה אופוזיציה ליו"ר הרשות. צריך לקחת בחשבון שהוא מקורב למצרים ויכול להיות שהוא יקבל את התמיכה שלה".

מועמד נוסף לטענת כהן הוא מאג'ד פראג', ראש המודיעין הפלסטיני. "מדובר באיש אמונו של אבו מאזן ויש לו קשרים עם פוליטיקאים ישראלים", אומרת כהן ומוסיפה כי "גם נאסר אלקודווה, בן אחותו של יאסר עראפת ראוי לציון, אבל אין לא גיבוי פוליטי ואם הוא יזכה בתפקיד זו תהיה הפתעה".

 מוחמד דחלאן בכיר פתח לשעבר
 

אופוזיציה לאבו מאזן. מוחמד דחלאן (רויטרס)

 

זליקוביץ' מסביר כי יש לקחת בחשבון שני מועמדים נוספים. "אבו מאזן ניסה לשרטט את היורש הטבעי שלו ולכן מונה לראשונה סגן ליו"ר הרשות, מחמוד אלעאלול", אומר, "הוא הצליח לרכוש לעצמו תמיכה חזקה בשטח. גם את ג'יבריל רגו'ב, מספר שלוש בתנועה, מזכ"ל המועצה המרכזית של הפתח, יו"ר ההתאחדות לכדורגל הפלסטינית והוועד האולימפי, צריך לקחת בחשבון". הסיבה לכך שרג'וב הוא מועמד רלוונטי, לטענתו של זליקוביץ', היא הספורט. "הכדורגל עזר לו לקבל מעמד בינלאומי. בנוסף, הוא הוביל מהפכה בכדורגל הפלסטיני שעזרה לו לקבל תמיכה מההמונים".

בתוך כך, השלושה מסכימים כי סיכוייו של מרואן ברגותי, שגם הוא רואה את עצמו מועמד, קטנים יותר. "הוא מנסה לשווק את עצמו מהכלא בצורה מלכותית", אומרת כהן, "הוא מנסה להצטייר כמו נלסון מנדלה, אבל כל עוד ישראל מצהירה שהוא לא ישוחרר, הסיכויים שלו קטנים". זליקוביץ' אומר כי "יהיה לו קשה להגיע לעמדות השפעה מהכלא" בעוד ששי מוסיף כי "העם הפלסטיני זקוק למנהיג שיוכל לבצע את תפקידו כראוי".  

מה יקרה בגדה ביום שאחרי?

שאלה נוספת שעומדת על הפרק היא האם ייווצר ואקום לאחר שאבו מאזן יעזוב את התפקיד. "ההישג הגדול ביותר של אבו מאזן הוא דחיקתו הצידה של המאבק החמוש מדפוס ההתנהלות של הרשות בגדה המערבית כאשר יותר מדינות מכירות ברשות כישות לגיטימית ", אומר זליקוביץ', "על מנת שהמורשת הזו תמשיך להתקיים, הפתח יעשה ככל שביכולתו על מנת למנוע יצירת מרחב אלים. חשוב גם לזכור שהחמאס בגדה היא תנועה שנרדפת ולא זוכה לאותה רמת פופולאריות כמו במקומות אחרים ואני לא חושב שיש לה סיכוי לעשות סוג של הפיכה בגדה".

 מרואן ברגותי
 

"סיכויו לזכות קטנים". מרואן ברגותי (רויטרס)

 

זליקוביץ' מצייר תסריט אפשרי נוסף, אבל טוען כי הסיכויים לכך שיתממש הינם קלושים. "עד היום ערפאת ואבו מאזן, החזיקו ב"שלושה כובעים", יו"ר אש"ף, פתח ונשיא הרשות. יש אפשרות שיתרחש פיצול הסמכויות בין שלושה מוקדי כוח, אבל אני עדיין לא רואה את זה קורה".

כהן מזהירה מהאפשרות שתהיה טלטלה. "כמובן שפתח יעשה הכל כדי למנוע אפשרות של בלאגן, אבל בכל מקרה תהיה טלטלה עד שיהיה אדם קבוע בראש הפרמידה". לאחר מכן התפנתה להסביר בנוגע למערכת היחסים בין חמאס ופתח ביום שאחרי אבו מאזן. "צריך לקחת בחשבון שתי אפשרויות, אחת של מאמצי פיוס והנהגה משותפת ואחת שכוללת ניסיון השתלטות של חמאס, תרחיש שהוא קלוש יותר כי התיאום הביטחוני עדיין עובד בצורה יפה".

שי מסביר כי לסיטואציה הנוכחית ברשות, כמו גם להחלפת אבו מאזן, יש השפעה על הצגת תוכנית השלום האמריקנית. "הממשל האמריקני מביט על הזירה הפלסטינית ומחפש את התזמון הנכון להניח את התוכנית המדינית שלו. היא תונח רק כאשר בצד הפלסטיני יהיה פרטנר שאיתו ניתן יהיה לשוחח בצורה אמיתית בנוגע לתוכנית".