התנאים שהציג פומפאו לא מותירים לאיראנים מקום להיכנס למו"מ

רשימת הדרישות האמריקניות לטהראן היא בעצם הרשימה שהציג נתניהו בתחילת התהליך. תנאי הפתיחה הללו כה גבוהים, שאין סיכוי שהאיראנים יראו גמישות לדון בהם • פרשנות

הדרישות שהציב הממשל האמריקני למשטר בטהראן, באמצעות נאומו של שר החוץ מייק פומפאו, הן פחות תוכנית עבודה לשינוי התנהגות ויותר חזון או ציפיות. נדמה כי האמריקנים רוצים להחליף את המשטר האיראני ולהחזיר אותו לימי השאה, או להפוך אותו לדמוקרטיה ליברלית.

כך או כך, לחשוב שהאיראנים יפסיקו את כל העשרת האורניום, יפסיקו לפתח טילים ויתמכו במדינות המערב, זה לא מאוד מציאותי וקרוב לבלתי אפשרי. ניתן להסתכל על מקרי עבר ולראות כי ניסיונות לבצע חילופי משטר אז לא צלחו.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

6,000-8,000 דירות מוזלות: כחלון בעוד הגרלת ענק במחיר למשתכן

הנשיא קבע: קובי פרץ יעמוד בפני ועדת השחרורים

שבע שנות מאסר נגזרו על המורה הפדופיל שאול שמאי

רשימת התנאים שהציג פומפאו היא אמנם של ממשל טראמפ, אך בפועל זו רשימה של ישראל - או של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהציג את אותן הדרישות בדיוק מתחילת המשא ומתן על הסכם הגרעין - אפס העשרה, אפס כורים וכו'.

נכון לעכשיו זו האסטרטגיה האמריקנית, וכמו בכל עסקה יש את תנאי הפתיחה שלה ויש את תנאי הסיום. תנאי הפתיחה הם מאוד גבוהים. הם עד כדי כך גבוהים, שקשה לראות סיכוי שהאיראנים יראו ולו גמישות מעטה להתחלת משא ומתן מחודש.

  שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון(רויטרס )

 

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס הערב ל-12 הדרישות שהעלה שר החוץ האמריקני בנאומו ואמר כי "אין זה מקובל שארה"ב תקבע למדינות העולם מה לעשות. מי אתם שתקבעו לעולם מה לעשות?", שאל. עוד שאל על פומפאו עצמו - "מי הוא בכלל שיגיד לאיראן מה לעשות?".

גם שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף הגיב, וכתב בטוויטר: "הקשקוש הדיפלומטי האמריקני הוא בסך הכול חזרה להרגלים ישנים". הוא טען כי הבית הלבן הוא "אסיר של אשליות ומדיניות כושלת", והבהיר כי הממשל בארה"ב "חוזר על אותן בחירות שגויות, בעוד איראן פועלת עם שותפותיה למציאת פתרון".


בכיר איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הדברים שנאמרו מוכיחים שארצות הברית רוצה להפיל את משטר בטהראן, ומעוניינת להביא לכניעה של איראן מהלחץ המופעל עליה. עוד בתגובה לנאום, חבר הוועדה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני מסר כי "התנאים של ארצות הברית חסרי משמעות - איראן אינה מבקשת רשות מאף אחד לאשר שום פעולה שלה".

גם דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, התייחס לדברי פומפאו, וטען בריאיון טלפוני לערוץ אלמיאדין כי "וושינגטון לא רואה שום בעיה בפשעים שמבצעת ישראל. אין לה כל בעיה לתמוך בישראל גם אם היא משתמשת בכוח שלה לבצע מעשי טבח בעם הפלסטיני. מה שמעניין את ארה"ב הוא רק לשמור על ביטחונה של ישראל על מנת לשמר את ההגמוניה המערבית באזור. איראן תומכת בעם הפלסטיני על מנת שהוא יגן על זכויותיו ועל המקומות הקדושים".

שרת החוץ של האיחוד האירופי הבהירה בהודעה רשמית כי "אין אלטנרטיבה להסכם הגרעין". לדבריה, "האיחוד האירופי נותר מחויב להמשך היישום של הסכם הגרעין במלואו, כל עוד איראן ממלאת את התחייבויותיה, כפי שהיא עושה עד כה". היא הוסיפה: "נאומו של השר פומפאו לא הראה כיצד עזיבת הסכם הגרעין יהפוך את האזור לבטוח יותר מפני איום הגרעין, או כיצד הוא מציב אותנו בעמדה נוחה יותר להשפיע על התנהלותה של איראן". 

מוקדם יותר התייחס שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, לדברי פומפאו וטען כי "האפשרות של הסכם נרחב חדש תהיה מאוד, מאוד קשה להשיג. אני לא רואה איך דבר כזה יגיע בקלות בפרק זמן סביר". 

טראמפ, נתניהו ורוחאני
 

טראמפ, נתניהו ורוחאני(רויטרס )

 

כאמור, לאחר פרישתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מהסכם הגרעין, הציג היום שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, את "תוכנית ב'" של הממשל בוושינגטון לגרעין האיראני, הכוללת 12 דרישות מהממשל בטהראן.


הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל נסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד אסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.