רוחאני עונה בחריפות לפומפאו: "מי אתם שתקבלו החלטות עבורנו?"

בכיר איראני: ההצהרה מוכיחה כי וושינגטון רוצה להפיל את המשטר. ג'ונסון טען כי "הדרישות לא יביאו תוצאה בפרק זמן סביר". נתניהו: "אני מציע לכולם לתמוך בעמדת ארה"ב"

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס הערב (שני)  ל-12 הדרישות שהעלה שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בנאומו ואמר כי "אין זה מקובל שארה"ב תקבע למדינות העולם מה לעשות. מי אתם שתקבעו לעולם מה לעשות?", שאל. עוד שאל על פומפאו עצמו - "מי הוא בכלל שיגיד לאיראן מה לעשות?".

מוקדם יותר התייחס שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, לדברי פומפאו וטען כי "האפשרות של הסכם נרחב חדש תהיה מאוד, מאוד קשה להשיג. אני לא רואה איך דבר כזה יגיע בקלות בפרק זמן סביר". 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הנשיא קבע: קובי פרץ יעמוד בפני ועדת השחרורים

שבע שנות מאסר נגזרו על המורה הפדופיל שאול שמאי

אישום: מכר ברשת פרטי כרטיסי אשראי של מאות ישראלים

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להצהרתו של פומפאו במהלך טקס קבלת הפנים למשלחת הפרגוואית לטקס פתיחת השגרירות בירושלים, ואמר כי "המדיניות של ארה"ב היא נכונה. איראן נמצאת בתנופת התפשטות ותוקפנות בכל המזרח התיכון. המדיניות של הנשיא טראמפ נכונה: אפס העשרה, אין צורך בזה, וגם איראן צריכה לצאת מסוריה". הוא הבהיר כי "אנחנו מאמינים שזו המדיניות הנכונה ואנחנו קוראים לכל הקהילה הבינלאומית להצטרף לעמדה הזאת. מי שרוצה להפסיק את התוקפנות האיראנית, ומי שרוצה להבטיח ביטחון, ומי שרוצה לקדם את השלום - שיתנגד לאיראן ויתמוך בעמדה האמריקנית".

בכיר איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הדברים שנאמרו מוכיחים שארצות הברית רוצה להפיל את משטר בטהראן, ומעוניינת להביא לכניעה של איראן מהלחץ המופעל עליה. עוד בתגובה לנאום, חבר הוועדה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני מסר כי "התנאים של ארצות הברית חסרי משמעות - איראן אינה מבקשת רשות מאף אחד לאשר שום פעולה שלה".

גם דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, התייחס לדברי פומפאו, וטען בריאיון טלפוני לערוץ אלמיאדין כי "וושינגטון לא רואה שום בעיה בפשעים שמבצעת ישראל. אין לה כל בעיה לתמוך בישראל גם אם היא משתמשת בכוח שלה לבצע מעשי טבח בעם הפלסטיני. מה שמעניין את ארה"ב הוא רק לשמור על ביטחונה של ישראל על מנת לשמר את ההגמוניה המערבית באזור. איראן תומכת בעם הפלסטיני על מנת שהוא יגן על זכויותיו ועל המקומות הקדושים".

 שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו ( רויטרס)

 

כאמור, לאחר פרישתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מהסכם הגרעין, הציג היום שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, את "תוכנית ב'" של הממשל בוושינגטון לגרעין האיראני, הכוללת 12 דרישות מהממשל בטהראן.


הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל נסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד אסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.

פומפאו נאם תחת הכותרת "אחרי ההסכם – אסטרטגיה איראנית חדשה", בכינוס של מכון המחקר "Heritage Foundation" בוושינגטון, וזהו נאום הצגת המדיניות הראשון מאז שנכנס לתפקידו. בין השאר, הוא הכריז כי במסגרת הדרך החדשה, ארה"ב תטיל לחץ כלכלי כבד על טהראן, שיכלול את "הסנקציות החמורות בהיסטוריה". כמו כן, הוא אמר כי ארה"ב תעבוד עם שותפיה במזרח התיכון, ותקדם פעולת מנע למתקפות סייבר איראניות ותפעל נגד בעלות ברית של איראן ברחבי המזה"ת.

 נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני(ללא קרדיט )

 

לבסוף, אמר שר החוץ כי המשטר האיראני יידרש לקדם זכויות אדם במדינה. "אנו רק מבקשים שאיראן תתיישר עם הנורמות הבינלאומיות", ואמר כי אם טהראן תשנה את דרכיה, יוסרו כל הסנקציות, יוחזרו הקשרים הדיפלומטיים והמסחריים, תינתן לאיראן נגישות לטכנולוגיה מתקדמת ותשולב מחדש הכלכלה האיראנית בכלכלה הבינלאומית.

עוד במהלך הנאום, פומפאו הציג את הסכם הגרעין הנוכחי ככזה המאפשר לאיראן להגביר את השפעתה השלילית ברחבי המזרח התיכון, באמצעות מימון מדינות המערב. בשל כך, קרא למדינות אירופה לסייע בלחצים הכלכליים על איראן ולהטיל גם הן סנקציות, זאת על מנת להחזיר את טהראן לשולחן המשא ומתן. "המטרה היא לא להגיע להסכם, אלא להגן על העם האמריקני. לא ניכנס למו"מ מחודש על ההסכם הקיים".

"ההסכם שם את העולם בסיכון ביטחוני, עקב המגרעות שלו", אמר. לטענתו, הפיקוח על ההסכם לא היה חזק מספיק, ואיפשר לאיראן להמשיך להתקדם לכיוון הפצצה. "נבטיח שלאיראן אין דרך להגיע לפצצה - לא עכשיו ולא לעולם לא. למנהיגים בטהראן לא יהיה ספק לגבי הרצונות שלנו", הבהיר.