תוכנית ב' של ארה"ב להסכם הגרעין: "הסנקציות הקשות בהיסטוריה"

לאחר הפרישה, שר החוץ הציג מפת דרכים פוליטית חדשה, הכוללת 12 דרישות מטהראן, בהן הסגת הכוחות האיראניים מסוריה. בכיר איראני: "לא מבקשים רשות מאף אחד לפעולות שלנו"

לאחר פרישתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מהסכם הגרעין, הציג היום (שני) שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, את "תוכנית ב'" של הממשל בוושינגטון לגרעין האיראני, הכוללת 12 דרישות מהממשל בטהראן.


הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל נסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הכנסת אישרה: קנס מינהלי של עד 300 אלף שקל על עבירות בנייה

הנשיא קבע: קובי פרץ יעמוד בפני ועדת השחרורים

שבע שנות מאסר נגזרו על המורה הפדופיל שאול שמאי

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד אסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.

  שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון(רויטרס )

 

פומפאו נאם תחת הכותרת "אחרי ההסכם – אסטרטגיה איראנית חדשה", בכינוס של מכון המחקר "Heritage Foundation" בוושינגטון, וזהו נאום הצגת המדיניות הראשון מאז שנכנס לתפקידו. בין השאר, הוא הכריז כי במסגרת הדרך החדשה, ארה"ב תטיל לחץ כלכלי כבד על טהראן, שיכלול את "הסנקציות החמורות בהיסטוריה". כמו כן, הוא אמר כי ארה"ב תעבוד עם שותפיה במזרח התיכון, ותקדם פעולת מנע למתקפות סייבר איראניות ותפעל נגד בעלות ברית של איראן ברחבי המזה"ת.

לבסוף, אמר שר החוץ כי המשטר האיראני יידרש לקדם זכויות אדם במדינה. "אנו רק מבקשים שאיראן תתיישר עם הנורמות הבינלאומיות", ואמר כי אם טהראן תשנה את דרכיה, יוסרו כל הסנקציות, יוחזרו הקשרים הדיפלומטיים והמסחריים, תינתן לאיראן נגישות לטכנולוגיה מתקדמת ותשולב מחדש הכלכלה האיראנית בכלכלה הבינלאומית.

עוד במהלך הנאום, פומפאו הציג את הסכם הגרעין הנוכחי ככזה המאפשר לאיראן להגביר את השפעתה השלילית ברחבי המזרח התיכון, באמצעות מימון מדינות המערב. בשל כך, קרא למדינות אירופה לסייע בלחצים הכלכליים על איראן ולהטיל גם הן סנקציות, זאת על מנת להחזיר את טהראן לשולחן המשא ומתן. "המטרה היא לא להגיע להסכם, אלא להגן על העם האמריקני. לא ניכנס למו"מ מחודש על ההסכם הקיים".

"ההסכם שם את העולם בסיכון ביטחוני, עקב המגרעות שלו", אמר. לטענתו, הפיקוח על ההסכם לא היה חזק מספיק, ואיפשר לאיראן להמשיך להתקדם לכיוון הפצצה. "נבטיח שלאיראן אין דרך להגיע לפצצה - לא עכשיו ולא לעולם לא. למנהיגים בטהראן לא יהיה ספק לגבי הרצונות שלנו", הבהיר. 

חמינאי וטראמפ
 

חמינאי וטראמפ(רויטרס )

 

פומפאו הוסיף ואמר כי איראן המשיכה להיות המממנת הראשית של הטרור בחסות הסכם הגרעין. הוא פנה בנאומו לתושבי איראן ושאל: "זה מה שאתם רוצים? לממן את הטרור של חמאס וחיזבאללה ואל-קאעידה?".

בתגובה לנאום, חבר הוועדה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני מסר כי "התנאים של ארצות הברית חסרי משמעות - איראן אינה מבקשת רשות מאף אחד לאשר שום פעולה שלה". דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, טען בריאיון טלפוני לערוץ אלמיאדין כי "וושינגטון לא רואה שום בעיה בפשעים שמבצעת ישראל. אין לה כל בעיה לתמוך בישראל גם אם היא משתמשת בכוח שלה לבצע מעשי טבח בעם הפלסטיני. מה שמעניין את ארה"ב הוא רק לשמור על ביטחונה של ישראל על מנת לשמר את ההגמוניה המערבית באזור. איראן תומכת בעם הפלסטיני על מנת שהוא יגן על זכויותיו ועל המקומות הקדושים".

מוקדם יותר היום, איראן חזרה ואמרה כי לא תשוב לשיחות עם מדינות אירופה על נושאים שאינם יישום הסכם הגרעין הקיים והמחויבות לו. דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי, תקף את החלטת ארה"ב לפרוש באופן חד צדדי מההסכם, ואמר כי "לא ניתן לשבת למשא ומתן עם הממשל האמריקני. כל תוכנית חדשה שהאמריקנים מתכננים להציע, תהיה לשווא".

אתמול דיווח העיתון הגרמני "Welt am Sonntag" כי דיפלומטים מגרמניה, צרפת, בריטניה וסין ייפגשו השבוע בווינה שבאוסטריה על מנת לגבש הבנות חדשות מול טהראן ולהגיע להסכם חדש בעקבות החלטת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לפרוש מההסכם בתחילת החודש. לפי הדיווח, ארצות הברית לא תשלח נציגים לפגישות שיובלו על ידי הדיפלומטית הגרמנייה הלגה שמידט. לא ברור האם איראן תהיה חלק מסבב הפגישות.

בין היתר, הדיפלומטים מקווים להציע לאיראן סיוע כלכלי על מנת שזו תסכים להשהות את פיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה ולהפחית את מידת ההתערבות שלה במדינות אחרות במזרח התיכון. "אנו צריכים להוסיף מספר אלמנטים על מנת לשכנע את הנשיא טראמפ להסכים ולוותר על הסנקציות", צוטט דיפלומט אירופאי בכיר. עם זאת, מספר גורמים באיחוד האירופי, שהיו חלק מהמשא ומתן המקורי על הסכם הגרעין, הכחישו את הדיווחים ואמרו כי לא מתכוננות פגישות נוספות בנושא. 

מקרון, מרקל, מיי ורוחאני
 

מקרון, מרקל, מיי ורוחאני(רויטרס )

 

בתוך כך, שר האנרגיה של האיחוד האירופאי מיגל אריאס קנייטה, שנפגש שלשום עם בכירים בטהראן, ביקש להרגיע את איראן ומסר כי אירופה נשארת מחויבת להסכם הגרעין. "שלחנו מסר לחברינו האיראנים שכל עוד הם דבקים בהסכם, האירופאים ימלאו אחר מחויבותם - והם אמרו לנו את אותו הדבר", אמר קנייטה לאחר פגישתו עם עלי אכבר סאלחי, ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית. קנייטה הוסיף כי הוא מקווה כי קשרי המסחר בין האיחוד האירופאי לאיראן - יתחזקו. ס

סאלחי מצדו אמר כי אם האירופאים יכשלו בשימור ההסכם הדבר יהיה הרה אסון. "הכדור במגרש שלהם", אמר סאלחי, "אנו מקווים כי מאמציהם יישאו פרי". במידה והאירופאים יכשלו בשימור ההסכם, סאלחי טען כי לאיראן יהיו כמה אפשרויות כיצד לפעול. אחת התגובות האפשריות, לדברי סאלחי, היא לחזור ולהעשיר אורניום עד רמה של 20%. "אנחנו מקווים שלא ניאלץ לחזור לאפשרות הגרועה ביותר", אמר.

במסגרת הסכם הגרעין, רמת העשרת האורניום המקסימלית אליה איראן התחייבה הוא 3.6%. עם זאת, 20% אינה רמה מספקת לפיתוח פצצה גרעינית - לה דרושה רמת העשרה של 80% לפחות.

מאז הכרזתו של טראמפ ב-8 במאי על פרישת ארצות הברית מההסכם, בריטניה, צרפת וגרמניה גיבו את ההסכם ואמרו כי זוהי הדרך הטובה ביותר למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. בנוסף, מנהיגים אירופאיים התחייבו לנסות ולשמור על הסכמי הסחר עם איראן, אבל הודו כי הדבר לא יהיה פשוט.

"הסכם הגרעין עם איראן סיפק לאנשים תחושת ביטחון כוזבת", אמר ל"רויטרס" פקיד אמריקני שהוסיף כי ארה"ב צריכה להתייחס לאיום האיראני בכללותו. בד בבד, אמר הפקיד כי ישנו חלון הזדמנויות לארה"ב ולבנות בריתה להציג הסכם חדש עם איראן. במקביל, בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי מטרת ארה"ב היא למצוא פתרון דיפלומטי לסוגיה על ידי הפעלת לחץ שיגרום לאיראן לשנות את התנהגותה.