הנשיא קבע: קובי פרץ יעמוד בפני ועדת השחרורים

בניגוד לעמדת הפרקליטות, הורה ריבלין להקל בעונשו של הזמר כחלק מהמתווה המיוחד לשנת ה-70. על פי ההערכות, הוועדה צפויה לקבל את הבקשה לשחרור מוקדם ביולי הקרוב

בדרך הביתה? נשיא המדינה, ראובן ריבלין, החליט היום (שני) לאמץ את המלצתה של שרת המשפטים ולהקל בעונשו של הזמר קובי פרץ, במסגרת המתווה המיוחד לשנת ה-70. על פי החלטת הנשיא תקוצר תקופת מאסרו של פרץ, כך שיוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים, שתשקול את שחרורו ברשיון, בחלוף מחצית מתקופת מאסרו בחודש יולי 2018. בהחלטת הנשיא נקבע כי ההקלה בעונש מותנית בתשלום הקנס שהוטל עליו על ידי בית המשפט.

באוקטובר 2017 החל פרץ לרצות בכלא מעשיהו את עונש המאסר שנגזר עליו - שנה וחצי מאסר בפועל בגין העלמת הכנסות במיליוני שקלים. פרץ הורשע בבית המשפט השלום בעבירות מס חמורות של העלמת הכנסות בהיקף 5 מיליון שקלים ועונשו נגזר תחילתה לשנתיים מאסר בפועל. בית המשפט המחוזי הפחית את עונשו לשנה וחצי בפועל, אך פרץ בחר לבקש חנינה מהנשיא.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שבע שנות מאסר נגזרו על המורה הפדופיל שאול שמאי

אישום: מכר ברשת פרטי כרטיסי אשראי של מאות ישראלים

תחזית: ירידה קלה בטמפרטורות ומעונן חלקית; עדיין חם מהרגיל

 קובי פרץ בבית המשפט
 

קובי פרץ בבית המשפט( חדשות עשר)

 

עם זאת, הנשיא לא העניק חנינה לזמר - שבועיים לפני שנכנס לכלא. מקורבי פרץ זקפו לזכותו "מעשי צדקה" כהגדרתם, אך בבית הנשיא השיבו כי הודגש כי מוסד החנינה "איננו בגדר ערכאת ערעור והוא אינו מהווה חוליה נוספת במערכת המשפט". עוד הוסיפו וכי מתן החנינה נועד למקרים בודדים וחריגים בלבד, בהם מתקיימות נסיבות ייחודיות ויוצאות דופן. בבית הנשיא הסבירו כי הנימוקים שהועלו על ידי פרץ בבקשת החנינה, עמדו לנגד עיני בית המשפט בטרם נגזר דינו, ואף ניתן להם משקל נוסף, כאשר הופחת עונשו בערכאת הערעור.

מחלקת החנינות במשרד המשפטים נימקה אז את התנגדותה למתן החנינה לפרץ, בעיקר מכיוון שמעולם לא הודה במעשיו ולא הביע חרטה.

על פי כתב האישום מנובמבר 2013, הצהיר פרץ על הכנסות נמוכות משמעותית מאלו שהרוויח בפועל, יחד עם אמרגנו יוחאי יעיש, ששימש בהמשך כעד מדינה. לפי האישום, פרץ העלים הכנסות בין השנים 2005-2009. בתחילה הואשם פרץ גם באיומים על יעיש ובהצתת דלת ביתו, אך בהמשך ההאשמות הללו בוטלו. בחיפוש ברכושו של הזמר נמצאו 1.4 מיליון שקלים במזומן בכספת בבנק - סכום אותו הסתיר פרץ, בניגוד לחוק. בנוסף, הוא הואשם כי הגיש דוחות כוזבים למס הכנסה ומע"מ.

במסגרת המתווה המיוחד לשנת ה-70, נעשה על ידי הנשיא שימוש רחב מן הרגיל בסמכות החנינה לאסירים בעלי מאפיינים ייחודיים, ובהם אסירים המרצים מאסר ראשון של עד שנתיים מאסר והחלטת הנשיא התקבלה במסגרת מתווה זה. ביחס לכל בקשה, נבדקים לצד המאפיינים הייחודיים חומרת העבירה ונסיבותיה, משך ריצוי המאסר, עבריינות חוזרת, מסוכנות, התנהגות בכלא, חרטה, תהליכי טיפול ושיקום ועמדת נפגעי עבירה במקרים המתאימים.