הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה, רויטרס

דובר צה"ל לעיתון אמריקני: רוב העולם נפל בפח של חמאס

תת-אלוף מנליס כתב טור מיוחד ל"וול סטריט ג'ורנל" ובו טען כי הארגון העזתי מקריב את חיי עמו למען תעמולה. "עשרות נהרגו בהפגנות שנועדו לתמוך בשקרי חמאס - שהעולם קנה"

הקרב על ההסברה: בצל הגינויים לישראל שנשמעו בשבועות האחרונים, העיתון "וול סטריט ג'ורנל" פרסם הבוקר (שני) טור מיוחד שכתב דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. במאמר, טוען מנליס כי חלק מהתקשורת המערבית סייע לחמאס במאבקו נגד ישראל.

"מזה שבועות רבים התקשורת הבין-לאומית מדווחת על האלימות בגבול בין ישראל ועזה. חמאס המשיך לשקר לעולם, ולכן ההכרה הנדירה שלהם באמת חושפנית במיוחד. דוברי חמאס מיהרו לעיתונות כדי להתאבל על מותם של אזרחים חפים מפשע. אבל חמאס אישרו בעצמם כי 80% מההרוגים בהפרות הסדר האלימות ביום שני האחרון היו חברים בקבוצת טרור, ולא אזרחים חפים מפשע", כתב מנליס.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

היום: פרגוואי תחנוך את שגרירותה בירושלים

תחזית: ירידה קלה בטמפרטורות ומעונן חלקית; עדיין חם מהרגיל

בצל איומי צ' קוריאה: מון וטראמפ שוחחו על הפסגה הצפויה

"הקהל היה התקשורת העולמית. חמאס העניק לכל אחד עם מצלמת וידאו גישה לשורה הראשונה ואינטרנט אלחוטי חינם. לצה"ל היה מידע מודיעיני מדויק על כך שהפרות הסדר האלימות מסוות תכנית של חדירה המונית לישראל גם כדי לבצע טבח באזרחים ישראליים. חמאס קרא לזה "מחאה לא אלימה" ורוב העולם פשוט נפל בפח. אלה לא היו חדשות מומצאות (fake news), זו פשוט הייתה המצאה".

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון "יום הנכבה" (רויטרס )

 

"הרעיון שמדובר היה במחאה שקטה הוא השקר הגדול מכולם, מפני שהמרכיבים הבסיסיים הנדרשים למחאה בכל דמוקרטיה כמו ארצות הברית או ישראל אינם קיימים בעזה. תחת שלטון חמאס בעזה, אין חופש ביטוי, אין חופש התכנסות, אין חופש דת ואין חופש עיתונות. בעזה לא תיתכן מחאה בלתי אלימה, אלא רק התקהלויות מאורגנות, נשלטות, וממומנות על-ידי חמאס".

"במסגרת מבצע התעמולה של חמאס, מאות אזרחים תושבי עזה נפצעו בשבוע שעבר, וכמה עשרות מהם נהרגו, רובם פעילי ארגון הטרור. האלימות הזאת כלל לא הייתה חייבת לקרות, אך זו הייתה האלימות אליה הסית החמאס ואותה ארגן, כדי שהכותרות והתמונות יתמכו בשקרים שדוברי החמאס תכננו.

"חמאס יכול לשקר - לעולם, לפלסטינים, למפקדים ולפעילים שלו - אבל אני גאה בכך שצה"ל לעולם לא ישקר ולא ישתמש באזרחים או בחיילים ככלים. ייתכן שחלק מידידיה הגדולים ביותר של ישראל היו מעדיפים שנראה טוב יותר בתקשורת בשבוע שעבר, אבל בין נראות לאמת, צה"ל תמיד יבחר באמת. זה המוסר שמקיים את צה"ל. החיילים המקצועיים של צה"ל הלבושים במדים אולי לא מצטלמים טוב יחסית למחבלים המחופשים לאזרחים - אבל אנחנו כנים לגבי מי שאנחנו ומה שאנחנו אומרים. בתור דובר צה"ל, אני לא מתיר לפרסם חומרים שאני לא יכול לאמת או לצטט. אני לא אשחרר אף הצהרה שבה יש ספק לגבי אמינותה".

 אלימות מפגינים בסמוך לגדר הרצועה
 

אלימות מפגינים בסמוך לגדר הרצועה (דובר צה"ל)

 

"חלק מהתקשורת סייע לחמאס בכך שבחרה לפרסם את השקרים שלו ולא את העובדות. אם בשביל לנצח במלחמת התעמולה הבין-לאומית אני צריך לשקר כמו חמאס אז אעדיף לומר את האמת ולהפסיד. צה"ל ינצח בקרב האמיתי", סיכם מנליס.

פרסום המאמר מגיע, כאמור, בצל ביקורת בין-לאומית שנמתחה על ישראל. בין היתר, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, 

נשא דברים בכינוס הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי והודיע כי יפנה לעצרת הכללית של האו"ם בעקבות מעבר השגרירות האמריקנית לירושלים והאירועים בעזה: "האחריות חייבת להיות מוטלת על ישראל על כך שטבחה בחפים מפשע". עוד הוסיף: "כל צעד לעבר צדק במועצת הביטחון של האו"ם נחסם על ידי ארצות הברית. מה שישראל עושה זה בריונות".

עבדאללה השני, מלך ירדן, אמר באותו הכינוס: האלימות והתוקפנות שבוצעו על ידי ישראל נגד אחינו הפלסטינים בעזה וברשות הפלסטינית חייבות להיפסק. הקהילה הבינלאומית צריכה לעמוד במחויבויותיה להיסטוריה. אנשים ברחבי העולם ובעלי מוסר צריכים להגן על הפלסטינים ולסיים את הכיבוש ואי הצדק. נתנגד לכל ניסיון לכפות עובדות חדשות בשטח ולנסיונות לשנות את  הסטטוס קוו". בהמשך, נשיא איראן, חסן רוחאני, נשא דברים גם כן: "אני קורא למדינות המוסלמיות לנתק את הקשרים שלהן עם המשטר הציוני ולבחון מחדש את קשרי המסחר והקשרים הכלכליים שלהן עם ארצות הברית". ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, קרא לקהילה הבינלאומית להתערב.

 נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בעצרת באיסטנבול נגד ישראל
 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בעצרת באיסטנבול נגד ישראל (רויטרס )

 

ביום שישי האחרון הפגינו כ-1,000 פלסטינים בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה ויידו אבנים והבעירו צמיגים. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי 23 בני אדם נפצעו.

מבחינת כמות מפגינים, מדובר בירידה מיום שני שעבר אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-2,700 פצועים. למחרת, ביום הנכבה, התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים.