"יום גדול למדינה": נפתחה שגרירות פרגוואי בירושלים

השגרירות הזרה השלישית בבירה נפתחה בטקס מיוחד בגן הטכנולוגי בנוכחות הנשיא קארטס ורה"מ נתניהו. "זה יום היסטורי שמחזק את הקשרים בין המדינות"

  • פורסם ב:
  • 21/05/2018 07:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/05/2018 13:06
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

סחף דיפלומטי לעבר ירושלים: שגרירות פרגוואי נפתחה היום (שני) בעיר הבירה בטקס מיוחד, בנוכחות נשיא פרגוואי, הוראסיו קארטס וראש הממשלה בנימין נתניהו. מדובר בשגרירות הזרה השלישית שעוברת לירושלים .

"זהו יום גדול למדינה שלנו ולמדינה שלכם", אמר ראש הממשלה נתניהו לנשיא פרגוואי קארטס. "אני חייב לומר שהמהלך הזה מייצג את הידידות בין המדינות. המשלחת הזאת היא הוכחה ליחסים בינינו. פרגוואי עזרה ליהודים רבים לברוח מהנאצים. לעולם לא נשכח את זה. עשיתם את זה לפני, אחרי ובמהלך השואה. פרגוואי תמכה בהקמת ישראל ובהכרה הבין-לאומית בישראל לעולם לא נשכח זאת. אנחנו מעודדים את שיתוף הפעולה. אין לנו חברים טובים יותר מכם". 

נשיא פרגוואי קארטס הוסיף: "זה יום היסטורי שמחזק את הקשרים בין פרגוואי וישראל". ראשי המדינות צפויים להיפגש שוב בהמשך היום: כשעה לאחר הטקס ייפגש נתניהו עם קארטס, ובערב ייערך טקס קבלת פנים למשלחת מפרגוואי במשרד החוץ.

קודם לכן, נפגש קארטס עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שאמר: "אני שמח וגאה לארח אותך כאן אדוני הנשיא בירושלים בירת ישראל, שנתיים לאחר ביקורך הממלכתי בישראל", ברך הנשיא את נשיא פרגוואי בפתח דבריו: "פרגוואי רחוקה אלפי קילומטרים מישראל, אך הלבבות שלנו קרובים. במשך למעלה מ70 שנה, פרגוואי חברת אמת של ישראל ואכן, אנו מציינים 70 שנים לישראל ולכינון היחסים הדיפלומטיים בינינו. מדינת ישראל ועם ישראל מודים לך, אדוני הנשיא, על החברות הכנה והעמוקה ועל חיזוק היחסים בין המדינות תחת הנהגתך, כעת אני מקווה שתבוא לביקורים תכופים יותר, שנתיים הם פרק זמן קצר בין ידידים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא פרגוואי הוראסיו קארטס
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא פרגוואי הוראסיו קארטס (חדשות עשר)

 

בחודש שעבר, באירוע לרגל יום העצמאות ששגרירות ישראל בבירה אסונסיון, אמר קארטס כי הוא מעוניין להעביר את שגרירות ארצו מתל אביב לירושלים לפני תום כהונתו. קארטס הדגיש אז כי הוא "מחכה לאיתות" בנושא מנתניהו. קארטס מסיים את תפקידו ב-15 באוגוסט, וכבר נבחר נשיא חדש במקומו.

בשבוע שעבר נחנכו שתי שגרירויות זרות בירושלים: השגרירות האמריקנית ושגרירות גואטמלה. טקס חנוכת שגרירות גואטמלה החל בנוכחות נציגים בכירים משתי המדינות, כשבראשם נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, וראש ממשלת ישראל נתניהו. בין היתר נכחו במקום גם שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, ובני הזוג שלדון ומרים אדלסון, מקורביו של רה"מ נתניהו ובעלי העיתון "ישראל היום".

מוראלס אמר בנאומו כי "לגואטמלה ולישראל יש ידידות עמוקה וכי לישראל יש מקום מאוד חשוב בליבנו. שתי המדינות מאוחדות לתמיד". עוד הוסיף כי "זוהי החלטה אמיצה ואנו מקווים שעוד מדינות יפעלו באותה הדרך". רה"מ נתניהו, שנאם אף הוא באירוע, אמר כי "זה אינו צירוף מקרים שגואטמלה היא המדינה השנייה שמעבירה את השגרירות לירושלים, כיוון שתמיד היא הייתה מהראשונות שהכירו בישראל ובמאמציה. נתניהו הוסיף כי "שתי המדינות חולקות ערכים משותפים של צדק ושוויון", והבטיח כי "במסע הבא שלי לאמריקה הלטינית אגיע לביקור בגואטמלה".

 נשיא המדינה ראובן ריבלין עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס
 

נשיא המדינה ראובן ריבלין עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס (מארק ניימן/ לע"מ)

 

יומיים קודם לכן, נחנכה שגרירות ארה"ב. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא ברכה מצולמת שהוקרנה באירוע ואמר כי "בדיוק לפני 70 שנה ארה"ב בהנהגתו של טרומן הפכה לאומה הראשונה שהכירה בישראל. היום פותחים באופן רשמי את שגרירות ארה"ב בישראל. מזל טוב, זה היה צריך לקרות כבר מזמן".

לדבריו, "כמעט מיד אחרי הצהרות העצמאות ב-1948, ישראל קבעה שירושלים היא עיר הבירה של העם היהודי. היום ירושלים היא מקום מושבה של הכנסת, בית ראש הממשלה ובית הנשיא. ישראל היא אומה ריבונית וזכותה של כל אומה ריבונית לקבוע את עיר הבירה שלה. המציאות היא, שעיר הבירה של ישראל היא ירושלים. ב-6 בדצמבר ארה"ב הכירה סוף סוף בירושלים כבירה האמיתית של ישראל. היום אנחנו פותחים את השגרירות שלנו על האדמה הקדושה". עוד הוסיף טראמפ כי "המחויבות הגדולה ביותר היא לקדם הסכם שלום בר קיימא, יחד עם המשך הססטוס קוו באתרים הקדושים".

  ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים ( עמוס בן גרשום, לע"מ)