נתלי"ה דהן, המג"דית הראשונה במשטרה הצבאית, חדשות עשר

"להיות שווה בין שווים": הילדה שעלתה ללא אמה - והפכה למג"דית

נתלי"ה דהן עלתה לארץ כשהייתה בת 11, בשיאה של מלחמת המפרץ. כמעט 30 שנים אחרי היא עונדת על כתפיה דרגות סגן אלוף ומשרתת כמפקדת הגדוד הראשונה במשטרה הצבאית

נתלי"ה דהן בת ה-38 עלתה לישראל בינואר 1991, כשהייתה בת 11, הישר אל שיאה של מלחמת המפרץ. היום, כמעט 30 שנה אחרי היא עונדת על הכתפיים דרגות סגן אלוף ומשרתת כמפקדת הגדוד הראשונה במשטרה הצבאית.

הגדוד עליו מפקדת סגן אלוף נתלי"ה דהן, גדוד ארז של המשטרה הצבאית, אחראי על 15 מחסומים מסביב לירושלים. במקומות אלימים, עם היסטוריה עשירה של טרור ופיגועים כמו קלנדיה ושועפאט וחיזמא, היא מרגישה בבית. "אנחנו יכולים לראות את המורכבות של כוחות הביטחון בשטח. לוחמים ולוחמות עומדים כתף אל כתף, אותה עבודה בדיוק", סיפרה. לדבריה, "משטרה צבאית זה חיל מבצעי מאוד ונמצא בקווי מגע בכל המרחב. יש כמובן אירועים פח"עיים וזה בדיוק התפקיד של לוחמי מעברים – למנוע ולסכל אותם".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הקשר הישראלי בחקירת טראמפ והחתונה המלכותית: כותרות השבת והחג

לראשונה: אדם נפצע מההתפרצויות הגעשיות בהוואי

מטיילים בחג: כ-200 אלף פקדו את אתרי הטבע ברחבי הארץ

סגן אלוף נתלי"ה דהן והודיה אדרי, חיילת בגדוד ארז
 

סגן אלוף נתלי"ה דהן והודיה אדרי, חיילת בגדוד ארז(חדשות עשר )

 

אלפים רבים של פלסטינים עוברים כל יום במחסומים שסגן אלוף דהן אחראית עליהם. הרוב המכריע, היא מספרת, רק רוצה לפרנס את המשפחה ולשרוד. "מרבית האוכלוסייה היא טובה, שרוצה לעבוד ולהתפרנס ולקבל שירותים מהמדינה. מרביתה המוחלט מעוניין לחיות את החיים בביטחון ובשלום", כך לדבריה.

נתלי"ה נשואה לעמי דהן, סגן אלוף במילואים, ואימא לשלושה ילדים. במקור, נתלי"ה צ'ופקוב נולדה במוסקבה, בירת ברית המועצות הקומוניסטית. אביה יהודי, ציוני, מהנדס טילים. כשאמה, שאינה יהודייה, הייתה בנסיעת עבודה מחוץ לרוסיה, פקד עליה אבא שלה: "תארגני תיק. נוסעים לחברים בהונגריה". וכך, כשאימה בחו"ל, לקח אותה אביה והעלה אותה לישראל והיא בת 11,  ללא ידיעת אימא שלה, שהתנגדה למהלך.

היא נחתה, כאמור, היישר לתוך מלחמת המפרץ של 1991. את פניה כילדה ישראלית קיבלו מסכת אב"כ שחורה ואזעקות. באוגוסט 1998 התגייסה לצה"ל, קיבלה זימון למשטרה צבאית, ומאז היא שם. "יצאתי לקורס שוטרות שהיה נפרד משוטרים צבאיים, בבית הספר למשטרה צבאית. לימים אוחדו ההכשרות", סיפרה.

בתוך צה"ל עברה סגן אלוף דהן גם גיור של ארבע שנים. מעולם לא שירתה אישה בתפקיד מפקדת גדוד במשטרה הצבאית. גם נתלי"ה לא האמינה שתקבל את הגדוד. "אני רוצה להיות שווה בין שווים", כתבה בטופס הצה"לי, וזכתה לעשות תקדים בצה"ל. לדבריה, "אם האישה והגבר יכולים לעשות את אותו תפקיד והם בעלי כישורים מתאימים, אני לא רואה הבדל מהותי. אני נכנסת לתפקיד כמפקדת גדוד ראשונה במשטרה צבאית ואני עובדת בסביבה מאוד גברית. לא נחשפתי להרמות גבה, נחשפתי להרבה כבוד הדדי".

   נתלי"ה דהן, המג"דית הראשונה במשטרה הצבאית
 

נתלי"ה דהן, המג"דית הראשונה במשטרה הצבאית( חדשות עשר)

 

להיות מג"דית בצה"ל מבחינתה זו הגשמת חלום, אך בניגוד לקצינים רבים בצה"ל שמניידים את המשפחה איתם, בעלה ושלושת הילדים נשארו הרחק בצפון הארץ, במושב אביבים בגבול לבנון. "אני חושבת שהשאלה הראשונה שצריכה להישאל במצב כזה, היא האם האישה מוכנה לשלם את המחיר התובעני שדורש תפקיד כזה בצבא", אמרה.

במלחמת לבנון השנייה שימש בעלה כקצין האספקה של עוצבת הגליל, אוגדה 91. במשך שבועיים היא לא שמעה ממנו. אחרי המלחמה הבינו בני הזוג שצריך לעשות חושבים מה עושים הלאה. עמי השתחרר מצה"ל, ונתלי"ה רק הלכה והתקדמה בתפקידים. בעלה, סגן אלוף במילואים, הוא שמגדל את הילדים במושב בצפון כשהיא בין קלנדיה לשועפאט. "מרבית השבוע אני נמצאת כאן, מדי פעם מצליחה להגניב קפיצה הבייתה", סיפרה.

נתלי"ה מתקשה לראות את ילדיה במהלך השבוע. היא מדברת איתם בטלפן ומבטיחה שברגע שיצטרכו אותה תעזוב הכל ותגיע אליהם. "יש לפעמים את ההרגשה הזאת שאני לא אימא רגילה. אבל אני גם יודעת שיש הרבה מאוד דברים שהם מקבלים, כמו ערכים, הרצון לתרום, משמעות, היכולת שלהם לעשות כל מה שהם יחפצו בו. אני לא אחיה בתחושה שפספסתי והפסדתי. גם לזה יש משמעות בעיני".