דיווח: סבב פגישות בווינה במטרה להציל את הסכם הגרעין

העיתון הגרמני "Welt am Sonntag" מדווח כי דיפלומטים מאירופה ומסין יערכו השבוע מספר פגישות על מנת לגבש הבנות חדשות מול טהראן. גורמים באיחוד האירופי הכחישו הידיעות

בווידאו: רוסיה - על איראן לבצע ויתורים • דיון ב"לונדון את קירשנבאום"

בדרך להסכם גרעין מתוקן? העיתון הגרמני "Welt am Sonntag" ("העולם ביום ראשון") דיווח הבוקר (ראשון) כי דיפלומטים מגרמניה, צרפת, בריטניה וסין ייפגשו השבוע בווינה שבאוסטריה על מנת לגבש הבנות חדשות מול טהראן ולהגיע להסכם חדש בעקבות החלטת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לפרוש מההסכם בתחילת החודש.

לפי הדיווח, ארצות הברית לא תשלח נציגים לפגישות שיובלו על ידי הדיפלומטית הגרמנייה הלגה שמידט. לא ברור האם איראן תהיה חלק מסבב הפגישות.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שני גברים הזמינו נסיעה ונזרקו מהרכב - בגלל נשיקה

התרגשות בממלכה: הנסיך הארי ומייגן מרקל נשואים

חג חם: ירידה בטמפרטורות ועלייה בלחות בחוף

בין היתר, הדיפלומטים מקווים להציע לאיראן סיוע כלכלי על מנת שזו תסכים להשהות את פיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה ולהפחית את מידת ההתערבות שלה במדינות אחרות במזרח התיכון. "אנו צריכים להוסיף מספר אלמנטים על מנת לשכנע את הנשיא טראמפ להסכים ולוותר על הסנקציות", צוטט דיפלומט אירופאי בכיר.

 טיל בליסטי לטווח 2,000 מטר שהציגה איראן ב-2015
 

טיל בליסטי לטווח 2,000 מטר שהציגה איראן ב-2015(חדשות עשר)

 

עם זאת, מספר גורמים באיחוד האירופי שהיו חלק מהמשא ומתן המקורי על הסכם הגרעין הכחישו את הדיווחים ואמרו כי לא מתכוננות פגישות נוספות בנושא. 

בתוך כך, שר האנרגיה של האיחוד האירופאי מיגל אריאס קנייטה, שנפגש אתמול עם בכירים בטהראן, ביקש להרגיע את איראן ומסר כי אירופה נשארת מחויבת להסכם הגרעין. "שלחנו מסר לחברינו האיראנים שכל עוד הם דבקים בהסכם, האירופאים ימלאו אחר מחויבותם - והם אמרו לנו את אותו הדבר", אמר קנייטה לאחר פגישתו עם עלי אכבר סאלחי, ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית. קנייטה הוסיף כי הוא מקווה כי קשרי המסחר בין האיחוד האירופאי לאיראן - יתחזקו.

סאלחי מצדו אמר כי אם האירופאים יכשלו בשימור ההסכם הדבר יהיה הרה אסון. "הכדור במגרש שלהם", אמר סאלחי, "אנו מקווים כי מאמציהם יישאו פרי". במידה והאירופאים יכשלו בשימור ההסכם, סאלחי טען כי לאיראן יהיו כמה אפשרויות כיצד לפעול. אחת התגובות האפשריות, לדברי סאלחי, היא לחזור ולהעשיר אורניום עד רמה של 20%. "אנחנו מקווים שלא ניאלץ לחזור לאפשרות הגרועה ביותר", אמר.

במסגרת הסכם הגרעין, רמת העשרת האורניום המקסימלית אליה איראן התחייבה הוא 3.6%. עם זאת, 20% אינה רמה מספקת לפיתוח פצצה גרעינית - לה דרושה רמת העשרה של 80% לפחות.

 נתניהו מציג את מסמכי הגרעין
 

נתניהו מציג את מסמכי הגרעין (חדשות עשר)

 

מאז הכרזתו של טראמפ ב-8 במאי על פרישת ארצות הברית מההסכם, בריטניה, צרפת וגרמניה גיבו את ההסכם ואמרו כי זוהי הדרך הטובה ביותר למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. בנוסף, מנהיגים אירופאיים התחייבו לנסות ולשמור על הסכמי הסחר עם איראן, אבל הודו כי הדבר לא יהיה פשוט.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שלשום כי שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, יציג "מפת דרכים דיפלומטית" בנוגע למגעים עם איראן בנאום שיישא מחר. "הסכם הגרעין עם איראן סיפק לאנשים תחושת ביטחון כוזבת", אמר ל"רויטרס" פקיד אמריקני שהוסיף כי ארה"ב צריכה להתייחס לאיום האיראני בכללותו. בד בבד, אמר הפקיד כי ישנו חלון הזדמנויות לארה"ב ולבנות בריתה להציג הסכם חדש עם איראן. במקביל, בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי מטרת ארה"ב היא למצוא פתרון דיפלומטי לסוגיה על ידי הפעלת לחץ שיגרום לאיראן לשנות את התנהגותה.