נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ובנו טראמפ ג'וניור, רויטרס

חקירת טראמפ: "ה-FBI תשאל ישראלים והחרים מחשבי חברה בת"א"

הקשר הישראלי? ב"ניו יורק טיימס" דווח כי בעלי חברה ישראלית העוסקת בהטייה ברשתות החברתיות הציע לטראמפ ג'וניור עסקת מיליונים בתיווך מקורב לסעודיה ולאיחוד האמירויות

סוכני FBI וחוקרים מהצוות של התובע המיוחד רוברט מולר, שחוקר את המעורבות הרוסית בקמפיין הבחירות של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית, תשאלו עובדי חברה ישראלית, כך דווח אמש (שבת) ב"ניו יורק טיימס". על פי הדיווח, החוקרים האמריקנים, שפעלו בשיתוף עם משטרת ישראל, הגיעו למשרדי החברה בתל אביב, בה עובדים גם קציני מודיעין לשעבר, והחרימו משם מחשבים.

החברה הישראלית שעומדת במרכז הדיווח היא Psy-Group, המתמחה בהטיית דעת קהל ברשתות החברתיות ושהמוטו שלה הוא "מעצבים מציאות". בעליה ואחד ממיסדייה, ג'ואל זמל, הציע ע"פ הדיווח לבנו של טראמפ, דונלד טראמפ ג'וניור, שחברתו תעניק שירותים לקמפיין הבחירות של אביו, תמורת מיליונים רבים של דולרים - סכום כה גבוה שעורר חשד לגבי חוקיות ההצעה. יתרה מכך, החוק בארה"ב אוסר על כל התערבות של גורמים לא אמריקניים בבחירות לנשיאות המדינה.

על פי הדיווח, השירות שהציעה חברתו של זמל לטראמפ ג'וניור כלל שימוש באלפי חשבונות מזויפים ברשתות החברתיות, בהן גם פייסבוק, במטרה לקדם את מועמדותו של טראמפ. לא ידוע אם ההצעה מומשה, אולם גורם המעורה במגעים מסר כי טראמפ ג'וניור הורה לקדמם.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חג לבן - וקיצי: עשרות אלפי מטיילים בחופים ובגנים הלאומיים

צילם סלפי באתר תיירות - ונפל למותו מצוק

התרגשות בממלכה: הנסיך הארי ומייגן מרקל נשואים

התובע המיוחד רוברט מולר
 

התובע המיוחד רוברט מולר (רויטרס)

 

על פי הדיווח, זמל נפגש עם טראמפ ג'וניור במגדל טראמפ בניו יורק באוגוסט 2016, ימי הקמפיין לנשיאות. בפגישה נכח, על פי הדיווח, גם ג'ורג' נאדר, איש עסקים שייעץ לבכירים באיחוד האמירויות, שמשתף כעת פעולה עם התובע המיוחד מולר בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות. אדם שלישי שהשתתף בפגישה, שגם נערכה בתיווכו, הוא אריק פרינס, מנהלת חברת האבטחה האמריקנית בלקווטר.

במהלך הפגישה אמר נאדר לטראמפ ג'וניור כי יורשי העצר של סעודיה ואיחוד האמירויות מעוניינים להציע תמיכה רבה ככל הניתן על מנת שאביו יזכה בבחירות, כך על פי הדיווח.

ב"ניו יורק טיימס" דווח גם כי נאדר, שנפגש תכופות עם אנשי טראמפ, העביר לזמל לאחר הבחירות סכום כסף גדול, שאחד ממקורביו העריך בשני מיליון דולרים. על פי הדיווח, לא ברור עבור מה ניתן התשלום, אולם עשוי להיות לכך קשר למצגת שעשתה חברתו של זמל בנוגע לחשיבות של רשתות חברתיות בניצחון טראמפ בבחירות.

אלן פוטרטס, עורך דינו של דונלד טראמפ ג'וניור, מסר בתגובה: "לפני הבחירות ב-2016, דונלד טראמפ ג'וניור זוכר פגישה עם אריק פרינס, ג'ורג' נאדר ואדם שעשוי להיות ג'ואל זמל. הם הציגו לטראמפ ג'וניור הצעה בנוגע לפלטפורמה או אסטרטגיית שיווק במדיה החברתית. הוא לא היה מעוניין וזה היה סוף העניין".

עורך דינו של ג'ואל זמל מסר בתגובה לדיווח: "הייתה פגישה קצרה בין הצדדים, אבל שום דבר קונקרטי לא הוצע לאף אחד ודבר לא יצא ממנה".