מסר לארה"ב: בכירים אירופים ואיראנים קראו "לחזק את קשרי הסחר"

במסגרת המאמצים לשמור על הסכם הגרעין, שר האנרגיה של האיחוד נועד עם ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית, שאמר: "אם אירופה תיכשל - נחזור להעשיר אורניום ברמה של 20%"

בווידאו: רוסיה - על איראן לבצע ויתורים • דיון ב"לונדון את קירשנבאום"

שר האנרגיה של האיחוד האירופי מיגל אריאס קנייטה, שנפגש היום (שבת) עם בכירים בטהראן, ביקש להרגיע את איראן ומסר כי אירופה נשארת מחויבת להסכם הגרעין, למרות החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפרוש מההסכם ולחדש את הסנקציות על טהראן.

"שלחנו מסר לחברינו האיראנים שכל עוד הם דבקים בהסכם, האירופאים ימלאו אחר מחויבותם – והם אמרו לנו את אותו הדבר", אמר קנייטה לאחר פגישתו עם עלי אכבר סאלחי, ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית. קנייטה הוסיף כי הוא מקווה כי קשרי המסחר בין האיחוד האירופי לאיראן – יתחזקו.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

חג לבן - וקיצי: עשרות אלפי מטיילים בחופים ובגנים הלאומיים

התרגשות בממלכה: הנסיך הארי ומייגן מרקל נשואים

אגדה מודרנית שהופכת למציאות: הכנות אחרונות לחתונה המלכותית

סאלחי מצדו אמר כי אם האירופים יכשלו בשימור ההסכם הדבר יהיה הרה אסון. "הכדור במגרש שלהם", אמר סאלחי, "אנו מקווים כי מאמציהם יישאו פרי". במידה והאירופים יכשלו בשימור ההסכם, סאלחי טען כי לאיראן יהיו כמה אפשרויות כיצד לפעול. אחת התגובות האפשריות, לדברי סאלחי, היא לחזור ולהעשיר אורניום עד רמה של 20%. "אנחנו מקווים שלא ניאלץ לחזור לאפשרות הגרועה ביותר", אמר.

 ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית עלי אכבר סלאחי
 

ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית עלי אכבר סלאחי (רויטרס)

 

במסגרת הסכם הגרעין, רמת העשרת האורניום המקסימלית אליה איראן התחייבה הוא 3.6%. עם זאת, 20% אינה רמה מספקת לפיתוח פצצה גרעינית – לה דרושה רמת העשרה של 80% לפחות.

מאז הכרזתו של טראמפ ב-8 במאי על פרישת ארצות הברית מההסכם, בריטניה, צרפת וגרמניה גיבו את ההסכם ואמרו כי זוהי הדרך הטובה ביותר למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. בנוסף, מנהיגים אירופאיים התחייבו לנסות ולשמור על הסכמי הסחר עם איראן, אבל הודו כי הדבר לא יהיה פשוט.

מוקדם יותר השבוע התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, פעם נוספת לפרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין, ולעתידו של ההסכם כולו. "טראמפ שלף את הקלף הראשון, אך טעה בחישוב הצעד השני שלו", קבע רוחאני תוך שהוא טוען כי הנשיא האמריקני חשב שפרישתו שלו תוביל לפרישה איראנית. הוא הוסיף כי "איראן לא מילאה את חלקה בתוכניתו".

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

דובר משרד החוץ בטהראן, בהראם קאסמי, טען אף הוא כי האמריקנים מנסים להשפיע, ללא הצלחה, על שאר המדינות בהסכם. "עם כאלו אמצעים הרסניים, הממשל האמריקני מנסה להשפיע על רצונן והחלטתן של שאר המדינות בהסכם הגרעין", אמר קאסמי.

אחד מיועציו הבכירים של רוחאני, עלי אכבר וליאתי, אמר כי הוא "מטיל ספק בכך שהשיחות בין טהרן למדינות האירופיות לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין יישאו פרי". וליאתי הוסיף כי "אני מקווה לראות תוצאות טובות, אך אנחנו צריכים  להיות בלתי תלויים".

בתוך כך, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אתמול כי שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, יציג "מפת דרכים דיפלומטית" בנוגע למגעים עם איראן בנאום שיישא ביום שני הקרוב. "הסכם הגרעין עם איראן סיפק לאנשים תחושת ביטחון כוזבת", אמר ל"רויטרס" פקיד אמריקני שהוסיף כי ארה"ב צריכה להתייחס לאיום האיראני בכללותו. בד בבד, אמר הפקיד כי ישנו חלון הזדמנויות לארה"ב ולבנות בריתה להציג הסכם חדש עם איראן. במקביל, בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי מטרת ארה"ב היא למצוא פתרון דיפלומטי לסוגיה על ידי הפעלת לחץ שיגרום לאיראן לשנות את התנהגותה.