ההפצצה במחסנים הסוריים, טוויטר

עצירת תקציבים וסיוע: "ארה"ב החליטה לצאת מחלק מסוריה"

מקורות בממשל טראמפ אמרו לרשת CBS, כי כחלק ממדיניות טראמפ החדשה בנוגע לעזיבת סוריה אחרי תבוסת דאע"ש, קוצצו מיליוני דולרים שהושקעו בסיוע לצפון-מערב המדינה

ארצות הברית בדרך לצאת מסוריה? ממשל טראמפ עצר את כל אמצעי הסיוע שלו בצפון מערב המדינה, כך דווחה הלילה (שישי) רשת CBS, מפי מקורות רשמיים בממשל. על פי הדיווח, מדובר בצעד מקדים המצביע על כוונתו של טראמפ להסיג את כל הכוחות מסוריה אחרי תבוסת דאע"ש, כפי שהצהיר בתחילת החודש שעבר.

עוד דווח, כי מדובר בצעד שמשמעותו קיצוץ במיליוני דולרים שהשקיעה ארצות הברית על מנת לייצב את האזור. על פי הגדרת וושינגטון, מטרת הסיוע הכלכלי שהופסק היה "מלחמה באלימות בקרב גורמים קיצוניים, תמיכה בקבוצות עצמאיות ובתקשורת עצמאית, חיזוק החינוך" ועוד.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

צילם סלפי באתר תיירות - ונפל למותו מצוק

אגדה מודרנית שהופכת למציאות: הכנות אחרונות לחתונה המלכותית

המורכבות, הבעיות והתקוות: מאחורי הקלעים בטקס חנוכת השגרירות

זהו באזור הראשון בסוריה שבו מפסיק ממשל טראמפ את הסיוע, ועל כן מדובר בצעד משמעותי. כחלק מהמדיניות של הנשיא לפיה ארה"ב נערכת לעזיבת האזור, הונחו בשבועות האחרונים גורמים בממשל לבחון היכן ניתן לקצץ בסיוע על מנת לחסוך כסף.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ (רויטרס)

 

על פי ניתוח הגורמים הרלוונטים, לאזור שבצפון מערב סוריה אין השפעה על היציבות לטווח הארוך, ועל כן הוחלט כי הוא יהיה הראשון שלא יועבר אליו סיוע. טרם הוחלט לאן להפנות את הכסף שייחסך. לאחרונה, בממשל טראמפ אף הודיעו על הפסקת הסיוע לארגונים שאינם קשורים למלחמה בדאע"ש, ובראשם ארגון הסיוע "הקסדות הלבנות".

על פי ניתוחים איזוריים, דאע"ש איבד עד כה כ-95% מהשטח שכבש בסוריה, אולם נמצא כעת בכיסי התנגדות ומשם מנהל מאבק חריף, בין השאר בכוחות הקואליציה בהובלת ארצות הברית. גורמים במשרד החוץ האמריקני אישרו ל-CBS כי "200 מיליון דולרים שנועדו ל'סיוע ביציבות' נמצאים כעת בבחינה מחדש".