"עפיפון ב-10 שקלים, נזק של אלפים": חקלאי העוטף נלחמים ברוח

משחק הילדים הפך בשבועות האחרונים לסיוט, והחקלאים הקדימו את הקציר בחלקות הקרובות לגדר: "פטנט מטופש הורס עבודה של חצי שנה" • כך זה נראה ביום שאחרי מהומות השגרירות

איך הפך משחק ילדים תמים, שסימל יותר מכול את החופש ואת הגבולות הפתוחים, לכלי תבערה ששורף את גבול רצועת עזה? חקלאי עוטף עזה מנסים להתמודד עם האיום החדש, "עפיפוני תבערה", כתב חדשות עשר הגיע ביום שאחרי מהומות השגרירות לשדות העוטף.

"עפיפון שעולה 10 שקלים, מישהו הרים אותו וגרם לנזק של עשרות אלפי שקלים", אמר אלעד קציר, חקלאי מקיבוץ נחל עוז, 

"עזתים שמצאו פטנט כל כך מטופש. חקלאי שמעבד את האדמה כמעט חצי שנה, בסוף רגע לפני הקציר נשרף כל השדה, כואב הלב לראות את זה". הכול בגלל הרוח שמביאה את העפיפונים, וגם את הגז המדמיע שמטיל צה"ל לעבר המפגינים על הגדר.

 רחפן מנסה להוריד עפיפון בשמי רצועת עזה
 

רחפן מנסה להוריד עפיפון בשמי רצועת עזה (שואגים לימין)

 

את הנוף ניתן לתאר כארץ הכתמים השחורים בים הצהוב, לאחר שמאות דונמים נשרפו ביום המהומות שבו נהרגו 32 פלסטינים ונפצעו עוד קרוב ל-3,000. "הם מפחדים מחמאס", טוען אייל חג'בי, קב"ט המועצה האזורית שער הנגב, "הם רצו לחזור וחמאס החזיר אותם בחזרה למוקדים, אני יודע את זה משיחות שלי עם פלסטינים בעזה".

באוויר רחפנים מתוחכמים של צה"ל אורבים לחיל האוויר הפלסטיני, העפיפונים. החלקאים החלו לקצור את החלקות הקרובות לגדר, כדי לצמצם את הסיכוי שישרפו. למרות כל הטכנולוגיה והתחכום, הנשק הכי פרימיטיבי, עושה את שלו. בשריפת שדה יבש, כל שנייה היא עוד מטר שנשרף, כל אוושה מקרבת את הלהבות לבתים, לשדות נוספים, זה הרגע שבו כולם מצטערים על ניצחון הרוח.

בעשן המחניק, כשהפיח נדבק לנעליים, חגיגות פתיחת השגרירות בירושלים נראות רחוקות מאוד, שלא לדבר על האירווזיון ועשרים אלף הישראלים  שרק ערב קודם חגגו עם נטע ברזילי בכיכר רבין. "החוכמה היא לחיות חיים נורמליים במציאות שהיא לא נורמלית", אומר דני רחמים מקיבוץ נחל עוז.

השריפה בנחל עוז
 

השריפה בנחל עוז (אושרי צימר)