אלפים בודדים בהפגנות בעזה; 19 עצורים בהפגנת הזדהות בחיפה

הפלסטינים דיווחו כי צה"ל ירה רימוני גז מדמיע לעבר איסמאעיל הנייה וחברי חמאס נוספים שנכחו בעת הפגנות "צעדת השיבה". כ-600 איש הפגינו בצפון הארץ נגד מדיניות הממשלה

"צעדת השיבה": הפלסטינים דיווחו אתמול (שישי) כי צה"ל ירה רימוני גז מדמיע לעבר איסמאעיל הנייה ובכירים נוספים בעת שביקרו בהפגנות סמוך לגדר הרצועה.

מצה"ל נמסר כי כ-1,000 מפרי סדר אלימים נמצאו בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה ויידו אבנים והבעירו צמיגים. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי 23 בני אדם נפצעו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ארדואן בהפגנת הענק באיסטנבול: ירושלים היא כמו גליפולי עבורנו

גבר טבע למוות בפארק הירדן; שני מטיילים במצב קשה בנחל ערוגות

קוסובו: תכננו פיגוע בעת משחק נבחרת ישראל בכדורגל - וייכלאו

מבחינת כמות מפגינים, מדובר בירידה מיום שני אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-2,700 פצועים. למחרת, ביום הנכבה, התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים.

בד בבד, יותר מ-600 איש, מרביתם ערבים מחיפה ומהכפרים בצפון הפגינו אתמול בהפגנה שאותה כינו "הפגנה כנגד מדיניות ממשלת ישראל וצה"ל כנגד המפגינים מהצד השני של הגדר בגבול עזה". מרבית המפגינים קראו קריאות כנגד צה"ל וממשלת ישראל והניפו דגלי פלסטין. שוטרי יס"מ עצרו 19 מפגינים בחשד להפרות סדר.

כמו כן, אתמול הועברו מרצועת עזה שבעה פצועים בעלי אזרחות ירדנית וקרוביהם לצורך קבלת טיפול רפואי בירדן. המעבר תואם על-ידי יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים ומנהלת התיאום והקישור לרצועת עזה, לבקשת המלך הירדני ובתאום עם הדרג המדיני. העברת הפצועים בוצעה במעבר ארז על ידי שלושה אמבולנסים ירדניים, אשר נכנסו לארץ דרך מעבר גשר אלנבי בשעות הצהריים.

 אמבולנסים שפינו פצועים בעלי אזרחות ירדנית לירדן
 

אמבולנסים שפינו פצועים בעלי אזרחות ירדנית לירדן (דובר צה"ל )

 

בנוסף,הנייה נשא אתמול את דרשת יום השישי הראשון של הרמדאן במסגד הגדול בעיר עזה. "אנחנו כואבים את האונס שעוברת פלסטין ואת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, אל מול הדממה של האזור שמגיעה במסגרת קונספירציה בין-לאומית נגד סוגיית פלסטין", אמר.

הנייה התייחס להרוגים הפלסטינים במהלך ההפגנות השונות וטען כי "דמי השהידים של עזה הביאו להישגים עצומים, בדרך להישג הגדול ביותר שהוא שחרור פלסטין". לדבריו, "אנחנו רואים שמעבר רפיח נפתח לרגל כל אורך חודש רמדאן - דברים אלה באים לסיים את הטרגדיה של רצועת עזה. אנחנו חוזים בצעדים משמעותיים שהם בגדר התחלה אמיתית להסרת המצור על עזה". כמו כן, הוסיף כי "הסכמי אוסלו, שיתוף הפעולה הביטחוני ודומיהם יצרו פיצול בעם הפלסטיני, זאת לעומת צעדות השיבה והדמים שנשפכו שהביאו לאחדות בעם".

"'צעדת השיב'ה תמשיך עד שהיא תשיג את מטרותיה, שביניהן הבעת התנגדות לעסקת טראמפ. אנו חותרים להתפשטות שלה גם בגדה המערבית. הצעדה לא תיפסק עד שיורם המצור בצורה מלאה מרצועת עזה, לא נקבל חצאי-פתרונות".