שר החוץ האמריקני מייק פומפאו , רויטרס

דיווח: פומפאו יציג ביום שני מתווה ארה"ב להסכם חדש עם איראן

סוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטה פקיד אמריקני שטען כי שר החוץ האמריקני יחשוף "מפת דרכים דיפלומטית" בשבוע הבא. "הסכם הגרעין עם איראן סיפק לאנשים תחושת ביטחון כוזבת"

הסכם חלופי עם איראן בדרך? סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה היום (שישי) כי שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, יציג "מפת דרכים דיפלומטית" בנוגע למגעים עם איראן בנאום שיישא ביום שני הקרוב. מדובר בנאום מדיניות החוץ הגדול הראשון של פומפאו מאז שנכנס לתפקידו בחודש שעבר.

"הסכם הגרעין עם איראן סיפק לאנשים תחושת ביטחון כוזבת", אמר ל"רויטרס" פקיד אמריקני שהוסיף כי ארה"ב צריכה להתייחס לאיום האיראני בכללותו. בד בבד, אמר הפקיד כי ישנו חלון הזדמנויות לארה"ב ולבנות בריתה להציג הסכם חדש עם איראן. במקביל, בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי מטרת ארה"ב היא למצוא פתרון דיפלומטי לסוגיה על ידי הפעלת לחץ שיגרום לאיראן לשנות את התנהגותה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

גבר טבע למוות בפארק הירדן; שני מטיילים במצב קשה בנחל ערוגות

קוסובו: תכננו פיגוע בעת משחק נבחרת ישראל בכדורגל - וייכלאו

המרגל הרוסי שהורעל בבריטניה שוחרר מבית החולים

מוקדם יותר השבוע התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, פעם נוספת לפרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין, ולעתידו של ההסכם כולו. "טראמפ שלף את הקלף הראשון, אך טעה בחישוב הצעד השני שלו", קבע רוחאני תוך שהוא טוען כי הנשיא האמריקני חשב שפרישתו שלו תוביל לפרישה איראנית. הוא הוסיף כי "איראן לא מילאה את חלקה בתוכניתו".

דובר משרד החוץ בטהראן, בהראם קאסמי, טען אף הוא כי האמריקנים מנסים להשפיע, ללא הצלחה, על שאר המדינות בהסכם. "עם כאלו אמצעים הרסניים, הממשל האמריקני מנסה להשפיע על רצונן והחלטתן של שאר המדינות בהסכם הגרעין", אמר קאסמי.

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס )

 

אחד מיועציו הבכירים של רוחאני, עלי אכבר וליאתי, אמר כי הוא "מטיל ספק בכך שהשיחות בין טהרן למדינות האירופיות לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין יישאו פרי". וליאתי הוסיף כי "אני מקווה לראות תוצאות טובות, אך אנחנו צריכים  להיות בלתי תלויים".

ביום שלישי, משרד האוצר האמריקני הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן, שלושה בני אדם פרטיים, ועל בנק נוסף הממוקם בעיראק. בתגובה לכך, טענו באיראן כי מטרת הסנקציות החדשות הן להסיט ממסלולן את השיחות להצלת ההסכם, בין איראן לשאר המעצמות.

בתוך כך, שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה נפגשו בבריסל עם שר החוץ האיראני מוחמד זריף, במטרה לראות כיצד הם יכולים לפעול יחדיו על מנת להציל את ההסכם. עוד קודם לכן, יצא זריף לשיחות ראשונות בנושא לביקור רשמי בבייג'ינג. בהמשך עבר זריף לרוסיה ואתמול כאמור הגיע לפגישה עם המדינות האירופיות בבריסל.

מרתון הפגישות של זריף הגיע לאחר שנשיא איראן רוחאני ביקש ממנו להיכנס למשא ומתן עם מדינות אירופה, רוסיה וסין במהלך השבועות הקרובים. "במקרה שבו נגיע למסקנה שאנחנו נמשיך להרוויח מהסכם הגרעין, נישאר בו", אמר.