המורכבות, הבעיות והתקוות: מאחורי הקלעים בטקס חנוכת השגרירות

כל הצרות של המזה"ת נדחסו לטקס שנמשך קצת יותר משעה. במרחק 80 ק"מ נהרגו עשרות פלסטינים, אבל בשגרירות האמריקנית נשמר הסדר • כך נראו הימים האחרונים לפני החגיגה

יום לפני הטקס המדובר, ערך משרד החוץ קבלת פנים למשלחת האמריקנית. לאירוע הגיעו בעיקר חבריו של השגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן, שבו מכל רחבי ארה"ב. אבל האירוע המרכזי, ביום שאחרי, כבר היה הפקה אמריקנית של ממש, עם סדר ומשמעת מוקפדים לחלוטין.

הנשיא טראמפ, מחולל האירוע, לא הסתפק בשיגור בכירי הממשל. יש משהו אישי בהחלטה על פתיחת השגרירות בירושלים, ולכן הבת איוונקה והבעל ג׳ארד קושנר הועמדו בחזית האירוע. מסתבר שלפעמים גם הירושלמים לא מקטרים כשסוגרים להם את הרחובות ומשבשים את התנועה. ללא ספק הם משווים לכל האירוע הזה אלמנטים נוצצים במיוחד, הזוג המלכותי של ארה"ב תרם רבות לתחושה הזאת.

בני הזוג מרים ושלדון אדלסון הם אורחי כבוד בכל אירוע שקשור בימים אלה ליחסי ארה"ב-ישראל. איש העסקים המיליארדר אמר לחדשות עשר: "הנשיא טראמפ הוא איש עסקים ומקבל החלטות על בהתבסס על המעשה הנכון, אני לא מכיר ישראלי שלא התפלל לזה 70 שנה, וזה אירוע היסטורי". וראש הממשלה נתניהו הגיע לאירוע על כנפי הניצחון של ישראל באירוויזיון לילה קודם לכן, כשהוא מתקשה להסוות את האושר מההישג המדיני.

 נתניהו עם רעייתו שרה, איוונקה טראמפ וג'אדר קושנר  בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים
 

נתניהו עם רעייתו שרה, איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים (רויטרס)